ლევილის მამულის ტერიტორიაზე ქართული ვენახი გაშენდება
ლევილის ქართველთა მამულის ტერიტორიაზე ქართული ვენახის გაშენებას და ღვინის კულტურის პოპულარიზაციისთვის საჭირო ღონისძიებების განხორციელება/ხელშეწყობას ისახავს მიზნად ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმი, რომელიც საქართველოს ეროვნულ მუზეუმს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრსა და შპს შატო ზეგაანს“ შორის გაფორმდა.
დოკუმენტს ხელი მოაწერეს საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალურმა დირექტორმა დავით ლორთქიფანიძემ, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ და შპს შატო ზეგაანის“ დირექტორმა ლიანა ზუბაშვილმა.
მემორანდუმის ხელმოწერას საქართველოს კულტურის მინისტრი თინათინ რუხაძე, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, კულტურის მინისტრის პირველი მოადგილე მაკა გურგენიძე და მოადგილე გიორგი მირცხულავა ესწრებოდნენ. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა პროექტის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ ლევილის მამულში ქართული ვაზის გაშენება ჩვენი ისტორიის და კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნების სიმბოლოა.
„ლევილის მამულში ქართული ვაზის გაშენება არა მხოლოდ მემკვიდრეობის აღდგენა, არამედ ჩვენი ისტორიის, ღვინის დაყენების 8000-წლიანი უწყვეტი ტრადიციის და კულტურის გაცოცხლებაა. ეს პროექტი აერთიანებს ქართულ მიწას, ღვინოსა და ემიგრაციის უნიკალურ ისტორიას, რომელიც თაობებს აკავშირებს ერთმანეთთან. მემორანდუმი, რომელსაც დღეს ვაწერთ ხელს, ნათლად აჩვენებს, როგორ შეუძლია სახელმწიფოს, კერძო სექტორს და სამეცნიერო სფეროს ერთად მნიშვნელოვანი ეროვნული პროექტების განხორციელება და ისტორიის ღირსეული გაგრძელება. სიმბოლურია, რომ ერთ-ერთი უძველესი ქართული ვაზის ჯიშები სწორედ ლევილის მამულში დაირგვება,“ - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მემორანდუმს საფუძვლად უდევს 2016 წლის 23 სექტემბერს ხელმოწერილი სანოტარო აქტი, რომელიც ითვალისწინებს ლევილის მამულის პარკის მოვლა-განვითარებას, სადაც საპატიო ადგილს ქართული ჯიშის ხეები და ხეხილი დაიკავებს, ხოლო მიწის ერთ მონაკვეთზე უნდა გაშენდეს ქართული ვენახი.
ეროვნულ მუზეუმთან და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან თანამშრომლობით, შპს შატო ზეგაანი" ლევილის მამულის ტერიტორიაზე ვენახის გაშენების მიზნით, უსასყიდლოდ, თავისი ფინანსური რესურსითა და პასუხისმგებლობით უზრუნველყოფს შესაბამის ღონისძიებებს.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი საკუთარი დარგობრივი კომპეტენციის ფარგლებში მეთოდურ დახმარებას და კონსულტაციას გაუწევს შპს შატო ზეგაანს“ და ეროვნულ მუზეუმს.

Georgian Vineyard will be planted in the Leuville-sur-Orge estate area.
The National Museum of Georgia, the Scientific-Research Center of Agriculture of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and LTD "Shato Zegaani", signed a Memorandum of Cooperation aimed at promoting Georgian winemaking heritage. As part of this initiative, the Georgian vineyard will be planted in the territory of Leuville-sur-Orge, fostering cultural exchange and elevating the global presence of Georgia's winemaking traditions.
The General Director of the National Museum of Georgia, Mr. David Lortkipanidze, the Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Mr. Levan Ujmajuridze, and the Director of LTD "Shato Zegaani," Mrs. Liana Zubashvili, signed the Agreement.
The Minister of Culture of Georgia, Mrs. Tina Rukhadze; the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvil; the First Deputy Minister of Culture, Mrs. Maka Gurgenidze, and the Deputy Minister, Mr. Giorgi Mirtskhulava, attended the signing ceremony. The Minister of Environmental Protection and Agriculture emphasized the significance of the project, noting that the cultivation of Georgian vines on the Leuville-sur-Orge estate area is a symbol of preserving our history and cultural heritage.
"Planting Georgian vines on the Leuville-sur-Orge estate is not only a restoration of heritage but also a revival of our history, an 8,000-year-long continuous winemaking tradition, and culture. This project unites Georgian land, wine, and the unique history of immigration,  connecting generations with one another. The Memorandum we are signing today demonstrates how the state, private sector, and scientific community can collaboratively implement significant national projects and ensure the dignified continuation of history. It is symbolic that one of the oldest Georgian grapevine varieties will be planted right here on the Leuville-sur-Orge estate," stated Mr. David Songulashvili.
The Memorandum is based on a notarial deed signed on September 23, 2016, outlining the maintenance and development of the  Leuville-sur-Orgeestate park. The park will prominently feature native Georgian tree and fruit varieties, along with a dedicated section showcasing traditional Georgian vineyards.
In collaboration with the National Museum of Georgia and the Scientific-Research Center of Agriculture, LTD. "Shato Zegaani" will voluntarily (free of charge ) provide financial support and take full responsibility for carrying out all necessary activities to establish a vineyard on the  Leuville-sur-Orge estate.
The Scientific-Research Center of Agriculture will provide methodological assistance and consultation to LLC "Shato Zegaan" and the National Museum within its area of expertise.