საქართველოს პარლამენტმა „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში“ ცვლილებები მესამე მოსმენით, 83 ხმით მიიღო
კანონპროექტში შეტანილი ცვლილებები საქართველოს პარლამენტს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა წარუდგინა.
კანონპროექტის მიღების შედეგად დაიხვეწება, გამარტივდება და უფრო ეფექტიანი გახდება კოდექსით გათვალისწინებული გარემოზე ზემოქმედების შეფასების პროცედურები, უზრუნველყოფილი იქნება ეკონომიკური საქმიანობების შეუფერხებლად განხორციელება.
ნინო თანდილაშვილის განცხადებით, გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსში შეტანილი ცვლილება მნიშვნელოვანია იმ თვალსაზრისით, რომ მაქსიმალურად გამჭვირვალე და ეფექტიანი გახდება გარემოზე ზემოქმედების შეფასების და გარემოსდაცვითი ნებართვის გაცემის პროცედურები. გარდა ამისა, კოდექსი მიმართულია შესაბამისი ბიზნესოპერაციების გამარტივებისკენ. კოდექსში შეტანილი ცვლილება ადგენს გადაწყვეტილების მიღების მეტად მოქნილ წესს.
აღსანიშნავია, რომ „გარემოსდაცვითი შეფასების კოდექსი“ 2018 წლიდან ამოქმედდა და ერთ-ერთი პირველი საკანონმდებლო აქტი იყო, რომელმაც ეროვნული კანონმდებლობა ევროკავშირის გარემოზე ზემოქმედების და სტრატეგიული შეფასების დირექტივებს სრულად დაუახლოვა.

The Parliament of Georgia has adopted amendments to the “Environmental Assessment Code” in the third reading with 83 votes.
The draft law was presented to the Parliament by Mrs. Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
As a result of the adoption of the draft law, the procedures for environmental impact assessment provided by the Code will be refined, simplified, and made more effective, ensuring the smooth implementation of economic activities.
According to Mrs. Tandilashvili, the amendment to the Environmental Assessment Code is crucial as it will make the procedures for environmental impact assessment and the issuance of environmental permits as transparent and effective as possible. In addition, the Code aims to simplify relevant business operations. The amendment also introduces a more flexible decision-making process.
It is noteworthy that the Environmental Assessment Code has been in force since 2018 and was one of the first legislative acts to fully align national legislation with the EU Directives on Environmental Impact Assessment and Strategic Environmental Assessment.