ბაქოში ვიზიტის ფარგლებში, დავით სონღულაშვილი კლიმატის საკითხებში აზერბაიჯანის პრეზიდენტის წარმომადგენელს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი კლიმატის საკითხებში აზერბაიჯანის პრეზიდენტის წარმომადგენელს მუხტარ ბაბაევს შეხვდა.
მხარეებმა შეხვედრაზე კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ გატარებული ეროვნული და რეგიონული პოლიტიკის საკითხები, არსებული გამოწვევები და თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობები განიხილეს. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო კონსოლიდირებულ ქმედებათა მნიშვნელობას და გამოცდილების გაზიარებას კლიმატის ცვლილების ზემოქმედების შესამცირებლად. საუბარი ასევე შეეხო კლიმატის ცვლილების შესახებ გაეროს ჩარჩო კონვენციის მხარეთა კონფერენციას (COP29-ს), რომელსაც 2024 წლის ნოემბერში ბაქო მასპინძლობდა.
„ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო გასულ წელს ბაქოში გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (COP29) გამართვის მნიშვნელობა და მადლობა გადაგიხადოთ გაწეული ძალისხმევისთვის. კონფერენციის ხელმძღვანელობამ მნიშვნელოვანი როლი შეასრულა კლიმატის ცვლილების საკითხებზე ქვეყნების შორის კონსტრუქციული დიალოგის წარმოებაში“, - განაცხადა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
დავით სონღულაშვილმა და მუხტარ ბაბაევმა მზადყოფნა გამოთქვეს, აქტიურად ითანამშრომლონ კლიმატის მდგრადობის, მწვანე განვითარების და საერთაშორისო პარტნიორობის გაძლიერების მიმართულებით.
გამართულ შეხვედრას, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში ზურაბ პატარაძე ესწრებოდა.

Minister David Songulashvili Meets the Special Representative of the President of Azerbaijan for Climate Change in Baku.
During his official visit to Baku, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, met with Mr. Mukhtar Babayev, the Special Representative of the President of Azerbaijan for Climate Change.
The parties focused on national and regional strategies to combat climate change, addressing current challenges, and identifying opportunities for enhanced cooperation. Both sides emphasized the importance of joint actions and the exchange of experience in mitigating the impacts of climate change.
Particular attention was given to the 29th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), hosted by Baku in November 2024.
“I would like to emphasize the importance of holding the 29th Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29) in Baku last year and extend my sincere appreciation for your efforts. The leadership of COP29 played a vital role in fostering constructive dialogue on climate change among nations,” said the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Mr. David Songulashvili and Mr. Mukhtar Babayev reaffirmed their commitment to promoting climate resilience,  green development, and enhancing international partnerships.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Azerbaijan, Mr. Zurab Pataradze, attended the meeting.