დავით სონღულაშვილმა კენიის რესპუბლიკაში ვიზიტი შეაჯამა
„გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მეშვიდე სესია, სადაც სიტყვით გამოსვლის შესაძლებლობა მქონდა, მნიშვნელოვანი პლატფორმაა - ქვეყნები წარადგენენ საკუთარ მიღწევებს და გამოცდილებებს გარემოსდაცვითი მიმართულებებით. განსაკუთრებული გზავნილი, რაც ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესია და ამ ტრიბუნიდან გავაჟღერეთ არის ის, რომ შეუძლებელია რეფორმების განხორციელება, შეუძლებელია გარემოსდაცვითი მიზნების მიღწევა მშვიდობის გარეშე. მშვიდობის შენარჩუნებას სჭირდება ბრძოლა. მხოლოდ მშვიდობა უზრუნველყოფს თითოეული ქვეყნის სტაბილურ განვითარებას და დასახული მიზნების მიღწევას“, - აღნიშნა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა კენიის რესპუბლიკაში ვიზიტის შეჯამების დროს.დავით სონღულაშვილი კენიის რესპუბლიკაში, ქალაქ ნაირობიში, გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მეშვიდე სესიას (UNEA-7) დაესწრო და სიტყვით გამოვიდა. სესია გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) სათაო ოფისში მიმდინარეობდა და მას 50-მდე ქვეყნის გარემოსდაცვითი და კლიმატის მიმართულების მინისტრი, 130 ქვეყნისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„კენიის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ორმხრივი შეხვედრები გვქონდა გაეროს მაღალი თანამდებობის პირებთან, ასევე, რამდენიმე კოლეგა მინისტრთან, სადაც ვისაუბრეთ იმ მიღწევებზე, რაც საქართველოს გარემოსდაცვითი მიმართულებით აქვს. მათი მხრიდან დაფიქსირდა ურყევი თანადგომა და მხარდაჭერა რეფორმების და ამბიციური გეგმების განხორციელების პროცესში“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი სამუშაო ვიზიტით კენიის რესპუბლიკაში, ქ. ნაირობიში იმყოფებოდა.
ვიზიტის ფარგლებში, დავით სონღულაშვილი გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მეშვიდე სესიაზე (UNEA-7)სიტყვით გამოვიდა. მინისტრმა შეხვედრები გამართა გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისიის (UNECE) აღმასრულებელ მდივან ტატიანა მოლჩეანთან, გაეროს გარემოს დაცვის პროგრამის (UNEP) აღმასრულებელ დირექტორ ინგერ ანდერსენთან, კენიის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრ მუთაი კაგვესთან, კენიის რესპუბლიკის გარემოს დაცვის, კლიმატის ცვლილებისა და სატყეო მეურნეობის მინისტრ დებორა მლონგო ბარასთან, კენიის რესპუბლიკის ინვესტიციების, ვაჭრობისა და ინდუსტრიის მინისტრ ლი კინიანჯუისთან და ბელგიის სამეფოს კლიმატის და ეკოლოგიის მინისტრ ჟან-ლუკ კრიუკესთან.

David Songulashvili Summes up His Visit to the Republic of Kenya
“The seventh session of the United Nations Environment Assembly, where I had the opportunity to deliver remarks, is an important platform for countries to share their achievements and experiences in the environmental field. The key message, which is crucial to us and which we voiced from this tribune, is that reforms cannot be implemented and environmental goals cannot be achieved without peace. Preserving peace requires constant effort. Only peace ensures the stable development of each country and the achievement of its goals,” stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, while summarising his visit to the Republic of Kenya.
Minister Songulashvili delivered remarks at the seventh session of the United Nations Environment Assembly (UNEA-7) in Nairobi, Kenya. The session took place at the headquarters of the United Nations Environment Programme (UNEP) and brought together Ministers of Environment and Climate Change from around 50 countries, including representatives of 130 countries and international organisations.
“Within the framework of the working visit to the Republic of Kenya, we held bilateral meetings with high-level UN officials as well as several Ministerial colleagues. We discussed the progress Georgia has made in the environmental sector. The high-ranking officials expressed steadfast support for the implementation of our reforms and ambitious plans,” stated Mr David  Songulashvili.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia paid a working visit to Nairobi, Kenya.
As part of the visit, Minister Songulashvili delivered remarks at the seventh session of the United Nations Environment Assembly (UNEA-7). He also held meetings with:
Mrs Tatiana Molcean, Executive Secretary of the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE); Mrs Inger Andersen, Executive Director of the United Nations Environment Programme (UNEP); Mr Mutahi Kagwe, Minister of Agriculture of the Republic of Kenya; Mrs Deborah Mlongo Bara, Minister of Environment, Climate Change and Forestry of the Republic of Kenya; Mr Lee Kinyanjui, the Cabinet Secretary for the Ministry of Investments, Trade, and Industry of the Republic of Kenya, Mr Jean-Luc Crucke, Minister for Mobility, Climate and Environmental Transition of Belgium.