დავით სონღულაშვილი, ნაირობიში, ბელგიის სამეფოს კლიმატის და ეკოლოგიის მინისტრს ჟან-ლუკ კრიუკეს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ბელგიის კლიმატის და ეკოლოგიის მინისტრ ჟან-ლუკ კრიუკეს კენიის რესპუბლიკაში, გაეროს გარემოსდაცვითი ასამბლეის მეშვიდე სესიის (UNEA-7) ფარგლებში შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა კლიმატის ცვლილებისადმი მდგრადობის გაძლიერებისა  და ორ ქვეყანას შორის გარემოს დაცვის მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისაუბრეს.
როგორც დავით სონღულაშვილმა განაცხადა, გარემოს დაცვა საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი უმთავრესი პრიორიტეტია. ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად გაიზარდა საბიუჯეტო დაფინანსება, გაძლიერდა ინსტიტუციური შესაძლებლობები, რამაც ხელი შეუწყო საერთაშორისო სტანდარტებთან შესაბამისობასა და გარემოსდაცვითი კანონმდებლობის გაძლიერებას.
შეხვედრაზე მინისტრმა დეტალურად ისაუბრა გარემოსდაცვით რეფორმებსა და პროგრესზე, მათ შორისაა: 2030 წლისთვის სათბური აირების გაფრქვევების 47%-ით შემცირების ვალდებულება, 2050 წლისთვის კლიმატნეიტრალურობის მიზნის მიღწევა, ადრეული შეტყობინების სისტემების განვითარება და ცირკულარული ეკონომიკის მხარდაჭერა.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ევროკავშირ-საქართველოს თანამშრომლობას. აღინიშნა, რომ ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული 27 გარემოსდაცვითი მიმართულების დირექტივიდან 21 უკვე ქვეყნის კანონმდებლობაშია ინტეგრირებული, ხოლო დარჩენილი 6-ის ინტეგრირება 2028 წლის ბოლომდე დასრულდება.
მხარეებმა გამოთქვეს სურვილი, თანამშრომლობა გააძლიერონ ნარჩენების მართვის, კლიმატის ცვლილების, ბიომრავალფეროვნების დაცვისა და ტექნიკური დახმარების მიმართულებით. შეხვედრის ბოლოს, დავით სონღულაშვილმა ბელგიის სამეფოს მინისტრი საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით მოიწვია.
შეხვედრას, დავით სონღულაშვილთან ერთად, მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ეთიოპიაში და აფრიკის კავშირში მუდმივი წარმომადგენელი გია მაჭარაძე ესწრებოდნენ.

David Songulashvili Meets the Federal Minister for Mobility, Climate and Environmental Transition of Belgium, Jean-Luc Crucke
As part of the seventh session of the United Nations Environment Assembly (UNEA-7) in the Republic of Kenya, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, held a meeting with the Federal Minister for Mobility, Climate and Environmental Transition of Belgium, Mr. Jean-Luc Crucke.During the meeting, the parties discussed ways to enhance resilience to climate change and further deepen bilateral cooperation in the field of environmental protection.
According to Minister Songulashvili, environmental protection is one of the top priorities of the Government of Georgia. In recent years, budgetary funding has significantly increased, institutional capacities have been enhanced, and this progress has contributed to alignment with international standards and the strengthening of environmental legislation.
The Minister provided a detailed overview of Georgia’s environmental reforms and progress, including: the commitment to reduce greenhouse gas emissions by 47% by 2030, the goal of achieving climate neutrality by 2050, the development of early warning systems, and support for the circular economy.
Special emphasis was placed on EU–Georgia cooperation. As mentioned, 21 out of the 27 environmental directives stipulated by the Association Agreement have already been integrated into national legislation, while the remaining six are set to be fully incorporated by the end of 2028.
The sides expressed readiness to enhance cooperation in waste management, climate change, biodiversity protection, and technical assistance. At the end of the meeting, Mr. Songulashvili invited the Belgian Minister to pay an official visit to Georgia.
The First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia and Permanent Representative to the African Union, Mr. Gia Macharadze, attended the meeting.