საქართველოში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი ქართულ-ფრანგულ ერთობლივ საწარმოს „ფუდ ალიანსი“ საქმიანობას გაეცნო
აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი მეჯნუნ მამადოვი და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, საქართველოში აზერბაიჯანის რესპუბლიკის სრულუფლებიან ელჩთან ფაიგ გულიევთან და აზერბაიჯანის სამთავრობო დელეგაციის სხვა წევრებთან ერთად, ქართულ-ფრანგულ ერთობლივ საწარმოს „ფუდ ალიანსი“ ეწვია. დელეგაციას „ფუდ ალიანსის“ აღმასრულებელმა დირექტორმა ჟაკ მარი ფლურიმ და დირეტორმა ვახტანგ კოხრეიძემ უმასპინძლეს.
სტუმრებმა უახლესი ტექნოლოგიებით აღჭურვილი თანამედროვე საწარმო დაათვალიერეს. დელეგაციის წევრები წარმოების სრულ ციკლს, უსაფრთხოების სისტემებს და ხარისხის უზრუნველყოფის სტანდარტებს გაეცნენ.
განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო ღრმა გაყინვის ტექნოლოგიას, რომელსაც კომპანია პროდუქციის მაღალი ხარისხისა და სტაბილურობის უზრუნველსაყოფად იყენებს. აღნიშნული მეთოდი ევროპაში ფართოდ არის გავრცელებული, ხოლო საქართველოში მისმა დანერგვამ წარმოების შესაძლებლობები მნიშვნელოვნად გააფართოვა.
ჟაკ მარი ფლურიმ სტუმრებს მიმდინარე პროექტები, ტექნოლოგიური განახლების გეგმები და წარმოების განვითარების მიმართულებები გააცნო.
„დიდი მადლობა გვსურს გადავუხადოთ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, რომელიც ყურადღებას აქცევს მსგავს საწარმოებს და ხელს უწყობს მათ განვითარებას. ჩვენი გუნდისთვის დიდი პატივია აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მაღალი დონის დელეგაციის სტუმრობა. გამოითქვა ორმხრივი თანამშრომლობის სურვილი, რომელიც „ფუდ ალიანსის“ აზერბაიჯანის ბაზარზე ოპერირებას გულისხმობს“, - განაცხადა ჟაკ მარი ფლურიმ.
მხარეებმა აგროსასურსათო სექტორში საქართველოსა და აზერბაიჯანს შორის თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობებზე ისაუბრეს, მათ შორის, ტექნოლოგიური გამოცდილების გაზიარებასა და ერთობლივი პროექტების განხორციელების პოტენციალზე.

During an official visit to Georgia, the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan Visits the Georgian-French Joint Enterprise “Food Alliance.”
As part of his working visit to Georgia, the Minister of Agriculture of the Republic of Azerbaijan, Mr. Majnun Mammadov, along with the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Lasha Dolidze, the Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Georgia, Mr. Faig Guliyev, and other members of the Azerbaijani governmental delegation, visited the Georgian-French joint enterprise Food Alliance. The company’s CEO, Mr. Jacques Marie Fleury, and Director, Mr. Vakhtang Kokhreidze, hosted the delegation.
The guests toured the state-of-the-art facility equipped with the latest technologies. Moreover, the members of the delegation were introduced to the company’s full production cycle, safety systems, and quality assurance standards.
Particular attention was given to the deep-freezing technology used by the company to ensure the superior product quality and stability. This method is widely used across Europe, and its introduction in Georgia has significantly expanded production capacities.
Mr. Jacques Marie Fleury presented the ongoing projects, plans for technological upgrades, and the company’s strategic directions for production development.
“We extend our sincere gratitude to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture for its continued support of similar enterprises and for fostering their development. It is a great honor for our team to host a high-level delegation from the Republic of Azerbaijan. Both sides expressed interest in strengthening cooperation, including the potential expansion of Food Alliance operations into the Azerbaijani market,” stated Mr. Jacques Marie Fleury.
The parties also discussed opportunities for deepening cooperation between Georgia and Azerbaijan in the agri-food sector, including the exchange of technological expertise and the potential for implementing joint projects.