დავით სონღულაშვილი „მეღვინეობა ვინე პონტოს“ საქმიანობას გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, კახეთის მხარის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი ქადაგიშვილთან და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ გიორგი დარჩიასთან ერთად, თელავში იმყოფებოდა, სადაც „მეღვინეობა ვინე პონტოს“ ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმო დაათვალიერა.
„მეღვინეობა ვინე პონტო“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. ღვინის საწარმოში დაახლოებით 1 მლნ ლარის ინვესტიცია განხორციელდა. მათ შორის 600,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტია. საწარმოში, სადაც წლიურად 150,000 ბოთლი ღვინო იწარმოება, მუდმივად 6, სეზონურად კი, 12 ადამიანია დასაქმებული. „მეღვინეობა ვინე პონტო“ ვენახს 3,0 ჰექტარზე ფლობს.
პროდუქციის რეალიზაცია ხორციელდება, როგორც ადგილობრივ ბაზარზე, ასევე გადის ექსპორტზე აშშ-ში, შვედეთში, დიდ ბრიტანეთში, უკრაინაში, ლიეტუვაში და ჩეხეთში.
„მეღვინეობა ვინე პონტოს“ ღვინოები ღვინის საერთაშორისო კონკურსის International Wine & Spirit Competition (IWSC) 2024 და 2025 წლების გამარჯვებულია. მიღებული აქვს ოქროსა და ვერცხლის მედლები (IWSC 2024 - ვერცხლი - ქისი 2018; IWSC 2025 - ოქრო - მუკუზანი 2021).
დავით სონღულაშვილმა ქართული ღვინის ხარისხის და, შესაბამისად, საერთაშორისო ავტორიტეტის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, ღვინის საერთაშორისო კონკურსში International Wine & Spirit Competition (IWSC) „მეღვინეობა ვინე პონტოს“ წარმატება მათი ღვინოების გამორჩეულობაზე მეტყველებს. საერთაშორისო გამოფენებში მონაწილეობა არის საუკეთესო შესაძლებლობა სავაჭრო პარტნიორების მოზიდვის, საექსპორტო ბაზრების გაფართოების და, შედეგად, ღვინის გაყიდვების ზრდისთვის.
კონკურსი International Wine & Spirit Competition (IWSC) 50 წელზე მეტი ტარდება და მსოფლიოში საუკეთესო ღვინოებისა და ალკოჰოლური სასმელების შეფასება-აღიარების ერთ-ერთი ყველაზე პრესტიჟული კონკურსია.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, along with Kakheti State Representative, Mr. Giorgi Aladashvili, Chair of the Regional Policy and Self-Government Committee of the Parliament of Georgia, Mr. Irakli Kadagishvili, and Director of the Rural Development Agency, Mr. Giorgi Darchia, visited the grape processing facility of "Winery Vine Ponto" in Telavi.
“Winery Vine Ponto” is a beneficiary of the Rural Development Agency. Approximately GEL 1 million has been invested in the enterprise, of which GEL 600,000 was provided through the Preferential Agrocredit program. The winery, which owns a 3-hectare vineyard, produces 150,000 bottles of wine annually and employs six full-time and twelve seasonal workers.
The company sells its products domestically and abroad, with exports reaching the USA, Sweden, the United Kingdom, Ukraine, Lithuania, and the Czech Republic.
"Winery Vine Ponto" has received international acclaim, earning gold and silver medals at the prestigious International Wine & Spirits Competition (IWSC):
Silver Medal (IWSC 2024) – Kisi 2018
Gold Medal (IWSC 2025) – Mukuzani 2021
Minister Songulashvili underscored the importance of producing high-quality Georgian wine, which contributes to building international recognition and trust. He noted that the success of “Winery Vine Ponto” at IWSC is a testament to the exceptional quality of its wines. According to the Minister, participation in international competitions and exhibitions is an excellent platform for attracting trade partners, expanding export markets, and ultimately increasing wine sales.
The International Wine & Spirits Competition (IWSC) has been held for over 50 years, and is regarded as one of the most prestigious global contests for evaluating and honoring the finest wines and spirits.