დავით სონღულაშვილი: „არაერთი სახელმწიფო პროექტით მხარს ვუჭერთ ქართული ხარისხიანი, უვნებელი პროდუქციის წარმოებას“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, კახეთის  მხარის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი ქადაგიშვილთან   და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ გიორგი დარჩიასთან ერთად,  თელავის  მუნიციპალიტეტის სოფელ კურდღელაურში იმყოფებოდა, სადაც საწარმოში „ცივის ყველი“ სამუშაო პროცესს გაეცნო.
ყველის საწარმო სახელმწიფო პროექტის „შეღავათიანი აგროკრედიტი“   ბენეფიციარია, აგროსესხი 500,000 ლარს შეადგენს.  საწარმოს, რომელიც  დღიურად 1 ტონა რძეს გადაამუშავებს, სხვადასხვა სახეობის ყველს ამზადებს, პროდუქციის რეალიზაციას ადგილობრივ ბაზარზეც ახდენს და ექსპორტზე ამერიკის შეერთებულ შტატებში გააქვს.   საწარმოში 10 ადამიანია დასაქმებული.
დავით სონღულაშვილი ყველის მცირე მწარმოებლებს შეხვდა, სადაც დარგში არსებულ გამოწვევებზე ისაუბრა.
მინისტრმა ქართული აგროწარმოების ზრდის ხელშეწყობის მიზნით სახელმწიფოს მხარდაჭერის მნიშვნელობაზე და მიღებულ შედეგებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ქართული ხარისხიანი პროდუქცია აქტიურად იმკვიდრებს ადგილს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე, რაც მთავარი მიზნის - ეკონომიკის გაძლიერების და მოსახლეობის კეთილდღეობის ზრდის საფუძველია.
დავით სონღულაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ არაერთი პროექტით  სახელმწიფო ქართული ხარისხიანი, უვნებელი პროდუქციის წარმოების მხარდამჭერია.
„შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტს“ სოფლის განვითარების სააგენტო 10 წელიწადზე მეტია ახორციელებს. პროექტის ძირითად ამოცანებს ფერმერების და აგრობიზნესში ჩართული პირების იაფი, გრძელვადიანი და ხელმისაწვდომი ფულადი სახსრებით უზრუნველყოფა, სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების, გადამმუშავებელი და შენახვა-რეალიზაციის საწარმოო პროცესების გაუმჯობესება წარმოადგენს.

David Songulashvili: “We support the production of high-quality, safe Georgian products through a range of state programs.”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, along with Mr. Giorgi Aladashvili, State Representative of the Kakheti Region, Mr. Irakli Kadagishvili, Chairman of the Parliamentary Committee on Regional Policy and Self-Government, and Mr. Giorgi Darchia, Director of the Rural Development Agency, visited the village of Kurdgelauri in the Telavi Municipality. The delegation got familiar with the operations of the “Cold Cheese” enterprise.
The cheese enterprise is a beneficiary of the state program “Preferential Agrocredit”, having received an agricultural loan of GEL 500,000. The enterprise processes 1 tonnes of milk daily, producing various types of cheese, which are sold locally and exported to the United States. The company currently employs 10 people.
During the visit, Minister Songulashvili also met with small-scale cheese producers to discuss sector-specific challenges.
Mr. Songulashvili underlined the importance of government support in promoting the development of Georgian agricultural production and highlighted the positive outcomes achieved. The Minister noted that Georgian high-quality products are increasingly establishing a strong presence in both domestic and international markets, laying the foundation for the broader goal of strengthening the economy and enhancing the well-being of the population.
The state is actively supporting the production of high-quality, safe Georgian products through a variety of programs,” said Mr. Songulashvili.
The Rural Development Agency has been implementing the “Preferential Agrocredit” project for over a decade. The program aims to provide affordable, long-term financial resources to farmers and agribusinesses, supporting improvements across the value chain—from primary agricultural production to processing, storage, and sales.