დავით სონღულაშვილი: „ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, მაქსიმალურად შევუწყოთ ხელი კაკლოვანი კულტურების, მათ შორის ნუშის, წარმოების პოტენციალის ათვისებას“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა კახეთში, კომპანიის „ივრის ფერმები” ნუშის ბაღები დაათვალიერა. კომპანია სახელმწიფო პროექტების ბენეფიციარია -  სარგებლობს შეღავათიანი აგროკრედიტით და „დანერგე მომავლის“ საგრანტო პროგრამით.
კომპანია „ივრის ფერმები”, რომელიც 2022 წელს დაარსდა, ორიენტირებულია კაკლოვანი კულტურების წარმოების თანამედროვე მოდელის განვითარებაზე. დღეისათვის  კომპანიის ნუშის ბაღები  350 ჰექტარს მოიცავს.
დავით სონღულაშვილმა ქვეყანაში კაკლოვანი კულტურების, მათ შორის ნუშის, წარმოების პოტენციალზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია, მაქსიმალურად შევუწყოთ ხელი ამ შესაძლებლობების სრულად გამოყენებას.
„ბოლო წლების განმავლობაში, სახელმწიფო პროექტების ხელშეწყობით, ინტენსიურად დაიწყო კაკლოვანი კულტურების ბაღების გაშენება. ქართული თხილის, ნუშის და კაკლის წარმოება სულ უფრო მზარდია, რაც იმას ნიშნავს, რომ იქმნება სულ უფრო მეტი ქართული პროდუქცია, მოთხოვნა იზრდება საერთაშორისო ბაზრებზეც, რაც ექსპორტის მაჩვენებლებში ისახება; შედეგად, ძლიერდება ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკა. მხარდამჭერი პროექტების განხორციელებას სახელმწიფო აქტიურად აგრძელებს. ჩვენი მიზანია, მეტი დოვლათის შექმნას შევუწყოთ ხელი, რაც ჩვენი მოსახლეობის კეთილდღეობის გარანტიის საფუძველია“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
კომპანია „ივრის ფერმები” აქტიურად თანამშრომლობს ესპანელ ექსპერტებთან და იყენებს მათ მიერ შემუშავებულ ფიტოსანიტარიულ და განოყიერების გეგმებს, რომლებიც მორგებულია ბაღის საჭიროებებზე და თანხვედრაშია ევროპულ რეგულაციებთან. ბაღები უზრუნველყოფილია თანამედროვე საირიგაციო სისტემით, რომელიც მდინარე ივრიდან მარაგდება. წვეთოვანი საირიგაციო სისტემის ეფექტიანი გამოყენებისა და „ივრის ფერმების“ სასაწყობე სივრცის ელექტრიფიკაციისთვის კომპანიამ 1.75 მეგავატიანი ელექტროქსელიც შექმნა.
„სამ წელიწადში  შევძლებთ ექსპორტზე გავიტანოთ 160 ტონამდე ნუში, ხოლო როცა ბაღები სრულ მსხმოიარობას მიაღწევს, ჩვენი საექსპორტო მოსავლის რაოდენობა უკვე 800-900 ტონამდე გაიზრდება. ჩვენი საქმიანობით  ვქმნით სამუშაო ადგილებს,  მნიშვნელოვანი წვლილი შეგვაქვს როგორც რეგიონის, ასევე ქვეყნის აგრონომიულ და ეკონომიკურ განვითარებაში“,  - განაცხადა კომპანიის დირექტორმა ნინო ცხადაიამ.
მინისტრთან ერთად იმყოფებოდნენ კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი და მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე.

David Songulashvili: “It is essential for us to maximally facilitate the utilization of the production potential of nut crops, including almonds.”
Mr. David Songulashvili, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia visited the almond orchards of the company ‘’Ivris Farms’’ in the Kakheti region.
The mentioned company is a beneficiary of several state support programs, including Preferential Agro-credit and the "Plant the Future" grant initiative.
Founded in 2022, Ivris Farms is dedicated to developing a modern and sustainable model for nut crop production. At this stage, the company’s almond orchards cover 350 hectares.
During his visit, Minister Songulashvili emphasized the country’s growing potential in nut crop production, particularly almonds, and highlighted the importance of fully utilizing these opportunities.
"In recent years, with the support of state programs, the intensive cultivation of nut orchards has gained momentum; production of Georgian hazelnuts, almonds, and walnuts continues to grow steadily, resulting in an increasing share of high-quality Georgian products in international markets. The rising demand is reflected in our export figures. Such progress strengthens our economic foundations and highlights the importance of continued government support for these initiatives. Our ultimate goal remains the same: to generate greater national wealth, which is essential for improving the well-being of every Georgian citizen," said Minister Songulashvili.
‘’Ivris Farms’’ collaborates closely with Spanish agricultural experts, applying phytosanitary and fertilization plans tailored to the needs of the orchard and complying with European regulations. The orchards are equipped with a modern drip irrigation system supplied from the Ivri River. For the effective use of the drip irrigation system and the electrification of the “Ivris Farms” warehouse space, the company has also created a 1.75-megawatt power grid.
"In three years, we expect to export up to 160 tonnes of almonds annually. Once the orchards ''reach full maturity'', our export capacity will increase to 800–900 tonnes. Through our operations, we are creating jobs and making a significant contribution to the agronomic and economic development of the region and the country," stated Mrs. Nino Tskhadaia, Director of Ivris Farms.
Mr. Giorgi Aladashvili, State Representative in the Kakheti Region, and Mr. Lasha Dolidze, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, accompanied the Minister.