გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე, სოლომონ პავლიაშვილი სეულში, კორეის რესპუბლიკის იმპორტიორთა ასოციაციის თავმჯდომარეს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა, სეულში, კორეის რესპუბლიკის იმპორტიორთა ასოციაციის თავმჯდომარესთან იუნ იან მისთან (Youn Young Mi) შეხვედრა  გამართა.
კორეის რესპუბლიკის იმპორტიორთა ასოციაცია უმსხვილესი ორგანიზაციაა ქვეყნის მასშტაბით და აერთიანებს 8000 იმპორტიორ კომპანიას.
შეხვედრის ფარგლებში მხარეებმა კორეის რესპუბლიკასა და საქართველოს შორის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობის გაღრმავებაზე ისაუბრეს. როგორც ასოციაციის თავმჯდომარემ აღნიშნა, საქართველოდან ექსპორტის ზრდას უდიდესი პოტენციალი აქვს, რადგან ამ დროისთვის საქართველოს მიმართ ცნობადობა საგრძნობლად არის გაზრდილი.
„შეხვედრაზე საუბარი შეეხო ქართული ღვინის ექსპორტის გაზრდის საკითხებს და სხვა დასახელების ქართული პროდუქტების ექსპორტის ხელშეწყობას, ასევე ქვეყნებს შორის თავისუფალი ვაჭრობის ხელშეკრულების ხელმოწერის პროცესსა და მიმდინარე ეტაპს. თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება საქართველოსა და კორეის რესპუბლიკას შორის სავაჭრო-ეკონომიკურ ურთიერთობებში უმნიშვნელოვანეს როლს შეასრულებს“, - აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
სეულში გამართულ შეხვედრას, კორეის რესპუბლიკაში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი თარაშ პაპასქუა და ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარის მოადგილე ზურაბ ვაჭარაძე ესწრებოდნენ.
მინისტრის მოადგილე  სოლომონ პავლიაშვილი კორეის რესპუბლიკის დედაქალაქ სეულში გამოფენას „Seoul Wine and Spirits Expo 2025” ესწრება და, ამასთან ერთად, შეხვედრებს მართავს კომერციული სექტორისა და მეღვინეობის ინდუსტრიის წარმომადგენლებთან, სადაც განიხილება კორეის ბაზარზე ქართული აგროპროდუქციის, მათ შორის, ქართული ღვინის საექსპორტო პოტენციალის ზრდის საკითხები.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Solomon Pavliashvili Meets with the Chair of the Republic of Korea Importers Association in Seoul.
The Deputy Minister, Mr. Solomon Pavliashvili, held a meeting in Seoul with Youn Young Mi, Chair of the Republic of Korea Importers Association.
The Republic of Korea Importers Association is the largest organization in the country, representing 8,000 importing companies nationwide.
During the meeting, the parties discussed deepening trade and economic relations between the Republic of Korea and Georgia.
According to the Chairwoman of the Association, Georgia has significant potential for increasing exports, and awareness of Georgia has notably grown in recent times.
“The discussion focused on expanding the export of Georgian wine and supporting the export of other Georgian products, as well as the process of signing the Free Trade Agreement between the two countries and the current situation in the country. This agreement will play a crucial role in strengthening trade and economic relations between Georgia and the Republic of Korea,” stated Mr. Solomon Pavliashvili.
Mr. Tarash Papasqua, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Korea, and Mr. Zurab Vacharadze, Deputy Chairman of the National Wine Agency, attended the meeting.
Deputy Minister Mr. Solomon Pavliashvili is attending the "Seoul Wine and Spirits Expo 2025" in Seoul, where he is also holding meetings with representatives from the commercial sector and the winemaking industry. The discussions focus on expanding the export potential of Georgian agricultural products, including Georgian wine, in the Korean market.