საქართველოს პარლამენტმა „ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ“ კანონპროექტში ცვლილება დაამტკიცა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა „ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ“ კანონპროექტში ცვლილება საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა. აღნიშნული ცვლილების აუცილებლობა ბუნებრივი გარემოს დაცვისა და ტყის ეკოსისტემის შენარჩუნების გადაუდებელი საჭიროებიდან გამომდინარეა განპირობებული.
ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკისა და სახელმწიფო ნაკრძალის ტერიტორიაზე ტყის პათოლოგიური კვლევა განხორციელდა, რომელმაც გამოავლინა წიწვოვანი ტყეების მძიმე სანიტარული მდგომარეობა. კერძოდ, ბორჯომის სახელმწიფო ნაკრძალის გარკვეულ მონაკვეთებში დაფიქსირდა ნაძვისა და სოჭის ხეების მასობრივი ხმობა, რაც მავნებლების, სოკოვანი დაავადებების და კლიმატის ცვლილების ერთობლივი ზემოქმედებითაა გამოწვეული.
დაცული ტერიტორიების სააგენტოს მიმდინარე წელს ჩატარებული მონიტორინგის შედეგად, ტყის მასივების დაახლოებით 30%-ზე მეტი უკვე დაზიანებულია და ხმობაშია შესული. გასათვალისწინებელია ისიც, რომ 2022 წელს აღნიშნულ ტერიტორიაზე მომხდარმა ხანძარმა მნიშვნელოვნად გააუარესა ეკოსისტემის მდგრადობა და გაზარდა დაავადების გავრცელების არეალი.
საფრთხე, რაც აღნიშნული პროცესის შეუჩერებლობის შემთხვევაში შეიძლება წარმოიშვას, უკავშირდება, ნაკრძალის ტერიტორიაზე, როგორც ეკოლოგიური ბალანსის დარღვევას და მასშტაბურად დაავადების გავრცელებას, ისე სტიქიური მოვლენების, მათ შორის, ხანძრის რისკების ზრდას.
მოქმედი კანონმდებლობის ფარგლებში, სახელმწიფო ნაკრძალში აკრძალულია აქტიური მენეჯმენტი, რაც ნიშნავს, რომ ტყის აღდგენა და მავნებლებისგან დაცვა ამ კატეგორიის ტერიტორიებზე ვერ ხორციელდება. შესაბამისად, იმისათვის, რომ შესაძლებელი გახდეს დროული რეაგირება და ეკოსისტემის დაცვა, კანონპროექტი ითვალისწინებს ბორჯომის სახელმწიფო ნაკრძალის 283 ჰა ფართობისთვის სტატუსის შეცვლას და მისთვის ეროვნული პარკის სტატუსის მინიჭებას. ეს გადაწყვეტილება სააგენტოს მისცემს უფლებას განახორციელოს აქტიური და მიზნობრივი მენეჯმენტი ტყის დაცვისა და აღდგენის მიმართულებით.
მნიშვნელოვანია ისიც, რომ კანონპროექტი ითვალისწინებს ასევე ეკოსისტემურად უმნიშვნელოვანესი, ხელუხლებელი ტერიტორიების დამატებას სახელმწიფო ნაკრძალის სტატუსის ქვეშ. კერძოდ, ბორჯომ-ხარაგაულის ეროვნული პარკის ბორჯომის უბნის 302 ჰა ფართობის მქონე ხელუხლებელ ტერიტორიებს, რომლების ნაკრძალის მომიჯნავედაა, მიენიჭება ნაკრძალის სტატუსი, რაც დამატებით უზრუნველყოფს ეკოლოგიური ბალანსის დაცვასა და ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნებას.
აღნიშნული ცვლილება წარმოადგენს აუცილებელ ნაბიჯს ბორჯომ-ხარაგაულის დაცული ტერიტორიების მდგრადი მართვისა და უნიკალური ბუნების შენარჩუნებისთვის.
ტყის მოვლა-აღდგენის მიმართულებით, დაცულ ტერიტორიებზე სისტემატურად ხორციელდება კვლევა-მონიტორინგი ტყის პათოლოგიური მდგომარეობის კუთხით, როგორც პირდაპირი დაკვირვების გზით, ასევე ფერომონიანი მწერსაჭერების გამოყენებით. მსგავსი ტიპის ღონისძიებების მიზანი დაცულ ტერიტორიებზე არსებული ტყის ეკოსისტემების დაცვის და მდგრადი მართვის უზრუნველყოფაა.

The Parliament of Georgia has approved an Amendment to the Draft Law on the Establishment and Management of the Borjomi-Kharagauli Protected Areas.
Mrs. Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, submitted the amendment to the draft law on the establishment and management of the Borjomi-Kharagauli Protected Areas to the Parliament of Georgia. The amendment is driven by the urgent need to protect the natural environment and preserve the forest ecosystem.
The forest pathology study was conducted in the territory of the Borjomi-Kharagauli National Park and State Reserve, which revealed a severe sanitary condition of the coniferous forests. Specifically, in certain sections of the Borjomi State Reserve, mass drying of pine and spruce trees was observed, caused by the combined effects of pests, fungal diseases, and climate change.
According to the monitoring carried out by the Protected Areas Agency this year, over 30% of the forest massifs are already damaged and undergoing drying.
Notably, the wildfire that occurred in this area in 2022 significantly worsened the ecosystem’s resilience and expanded the range of the disease spread.
The danger posed by the continuation of this process is twofold: it threatens to disrupt the ecological balance within the reserve’s territory and to cause widespread disease proliferation, as well as to increase the risk of natural disasters, including wildfires.
Under the current legislation, active management is prohibited in the State Reserve, meaning that forest restoration and pest control cannot be conducted in territories of this category. Therefore, to enable timely response and ecosystem protection, the draft law proposes changing the status of 283 hectares within the Borjomi State Reserve to that of a National Park.
This decision will grant the Agency the authority to carry out active and targeted management aimed at forest protection and restoration.
It is also essential to mention that the draft law includes the addition of ecologically crucial, pristine areas under the status of State Reserve.
Specifically, 302 hectares of untouched territory within the Borjomi section of the Borjomi-Kharagauli National Park, adjacent to the State Reserve- will be granted Reserve status. This will further ensure the protection of ecological balance and the conservation of biodiversity.
This amendment represents a necessary step for the sustainable management of the Borjomi-Kharagauli Protected Areas and the preservation of their unique natural environment.
In terms of forest care and restoration, systematic research and monitoring of the forest’s pathological condition are regularly conducted in the protected areas, both through direct observation and the use of pheromone traps. The mentioned measures aim to ensure the protection and sustainable management of forest ecosystems within the protected territories.