გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ბირთვისის კანიონის ტერიტორიაზე მიმდინარე ინფრასტრუქტურულ სამუშაოებს გაეცნო
ბირთვისის კანიონზე ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტი მიზნად ისახავს ვიზიტორებისთვის დაცულ ტერიტორიაზე მოგზაურობის პროცესის გამარტივებას და უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფას. პროექტი გათვლილია სხვადასხვა ასაკისა და ინტერესის მქონე ვიზიტორებზე.
ბირთვისის ისტორიულ-კულტურული ღირებულებიდან გამომდინარე, ინფრასტრუქტურის მოწყობა ბუნებაში მინიმალური ჩარევით ხორციელდება.
„დაცული ტერიტორიების შექმნა და გაფართოება ჩვენი გარემოს დაცვისა და უნიკალური ბიომრავალფეროვნების შენარჩუნების მტკიცე გარანტიაა. კლიმატის ცვლილების გლობალური გამოწვევის ფონზე, სულ უფრო მეტ მნიშვნელობას იძენს ბუნების დაცვის სწორი პოლიტიკის განსაზღვრა და მისი აღსრულება. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, ერთი მხრივ, დავიცვათ ბუნება და გარემო, ხოლო მეორე მხრივ, გავხადოთ მიმზიდველი და ეკონომიკურად გავააქტიუროთ ისინი.  აღნიშნულ მიზანს ემსახურება ეკოტურიზმის განვითარების არაერთი მასშტაბური პროექტი, რომელიც, თავის მხრივ, აძლიერებს ადგილობრივი მოსახლეობის ჩართულობას ტურისტული სერვისების მიწოდებაში და ხელს უწყობს დასაქმებისა და შემოსავლების ზრდას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
ბირთვისის კანიონზე ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის ფარგლებში, ტერიტორიაზე მოეწყობა ვიზიტორთა ცენტრი სოფელ ამლევის მხრიდან, გადასახედი პლატფორმა, სამი დაკიდებული ხიდი, საქანელა, კოტეჯები და ზიპლაინი. განსაკუთრებულ სიახლეს წარმოადგენს დაცულ ტერიტორიებზე პირველი ვია ფერატას მოწყობა-ეს არის კლდოვან რელიეფზე მოწყობილი მარშრუტი, რომელიც ექსტრემალური და აქტიური დასვენების მოყვარულთათვისაა განკუთვნილი.
ბირთვისის კანიონი ალგეთის ეროვნული პარკის ტერიტორიული ადმინისტრაციის შემადგენლობაშია. ალგეთის ეროვნული პარკი, ქვემო ქართლში, თბილისიდან ერთი საათის სავალ მანძილზე მდებარეობს. ბირთვისის კანიონი, ისევე როგორც წალკის კანიონი, განახლებული ინფრასტრუქტურით, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ტურისტული მიზიდულობის ცენტრი იქნება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული ქვემო ქართლის მხარეში ლევან ხარაბაძე, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტის მერი  გიორგი წიკლაური, თეთრიწყაროს საკრებულოს თავმჯდომარე გოჩა თედორაძე და დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე ბესიკ კუსიდი იმყოფებოდნენ.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture, David Songulashvili, gets familiar with the ongoing infrastructure works in the Birtvisi Canyon area.
The infrastructure development project for eco-tourism in Birtvisi Canyon aims to streamline travel for visitors to the protected area while also ensuring a safe and welcoming environment.
The project is designed to accommodate visitors of various ages and interests.
Given Birtvisi’s historical and cultural significance, the infrastructure development is being carried out with minimal impact on the natural environment.
"Establishing and expanding protected areas is a strong guarantee for preserving our environment and unique biodiversity. Against the backdrop of the global challenge of climate change, determining and implementing the right policies for nature conservation is becoming increasingly important. For us, it is crucial to protect nature and the environment on the one hand and make these areas attractive and economically active on the other. Numerous large-scale projects aimed at developing eco-tourism serve this purpose, strengthening local community involvement in providing tourism services and contributing to increased employment and income,” stated Mr. David Songulashvili.
As part of the eco-tourism infrastructure development project in Birtvisi Canyon, a visitor center will be constructed near the village of Amlevi, along with a viewing platform, three suspension bridges, a swing, cottages, and a zipline. A particularly notable innovation is the installation of the first via Ferrata in the protected areas — a route equipped on the rocky terrain designed for lovers of extreme and active recreation.
Birtvisi Canyon is part of the territorial administration of Algeti National Park. Algeti National Park is located in the Kvemo Kartli region, just an hour's drive from Tbilisi. With renewed infrastructure, Birtvisi Canyon, alongside Tsalka Canyon, will become one of the key tourist attractions nationwide.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze, the Governor of Kvemo Kartli region, Mr. Levan Kharabadze, the Mayor of Tetritskaro Municipality, Mr. Giorgi Tsiklauri, the Chairman of the Tetritskaro Municipal Assembly, Mr. Gocha Tedoradze, and the Chairman of the Protected Areas Agency, Mr. Besik Kusidi, accompanied the Minister.