გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ჩინეთის ბიზნესდელეგაციის წევრებს შეხვდა
დელეგაციას, რომლის შემადგენლობაშიც ჩინეთის ერთ-ერთი მსხვილი ღვინის სადისტრიბუციო კომპანიის „ლიქუან ვაინი“ (Liquan Wine) წარმომადგენლები შედიოდნენ, ჩინეთში მცხოვრები ბიზნესმენი, საქართველოს მოქალაქე სანდრო ბერიძე (ისიაო ძუნი) ხელმძღვანელობდა.მინისტრმა მადლობა გადაუხადა ბიზნესსექტორის წევრებს ქართული ღვინით დაინტერესებისთვის და ყურადღება მეღვინეობა-მევენახეობის სექტორის განვითარების სახელმწიფო ხელშემწყობ პროგრამებზე გაამახვილა.
„ღვინის სექტორის მხარდაჭერა და განვითარება საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. მოგეხსენებათ, ღვინო ქართული იდენტობის ნაწილია, შესაბამისად, ქართული ღვინის მიმართ გამოხატული ინტერესი განსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებელია. მზად ვართ სრული მხარდაჭერისთვის“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
როგორც შეხვედრაზე სანდრო ბერიძემ აღნიშნა, კომპანია „ლიქუან ვაინი“ ევროპის ქვეყნებიდან ჩინეთის ბაზარზე ღვინის ერთ-ერთ უმსხვილეს იმპორტიორს წარმოადგენს. დღეისათვის, ქართული ღვინო განსაკუთრებული პოპულარობით სარგებლობს ჩინეთის ბაზარზე, რამაც ღვინის მიწოდების ზრდის მოთხოვნა გააჩინა. კომპანია „ლიქუან ვაინი“ დაინტერესებულია, ქართული ღვინო საკუთარი პორტფელის მნიშვნელოვანი ნაწილი გახადოს.
აღსანიშნავია, რომ „ლიქუან ვაინი“ მაღალი რეპუტაციის მქონე კომპანიაა, რომელსაც დასაქმებული ჰყავს 600-ზე მეტი თანამშრომელი, 128 სერტიფიცირებული დეგუსტატორი და წელიწადში 12 მილიონ ბოთლზე მეტ ღვინოს ყიდის.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე ლაშა დოლიძე, ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარე ლევან მეხუზლა და სამინისტროს შესაბამისი უწყების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

Minister of Environmental Protection and Agriculture, David Songulashvili, met with Members of a Chinese Business Delegation.
The delegation, embracing representatives of Liquan Wine, one of China’s major wine distribution companies, was led by Mr. Sandro Beridze (also known as Yi Xiaojun), a Georgian citizen and businessman residing in China.
Minister Songulashvili thanked the business representatives for their interest in Georgian wine and highlighted the state support programs aimed at developing the viticulture and winemaking sectors.
“ Supporting and developing the wine sector is one of the key priorities of the Georgian Government. As you know, wine is an integral part of Georgian identity, and the growing interest in Georgian wine holds particular significance for us. We are ready to offer our full support,” stated David Songulashvili.
During the meeting, Mr. Sandro Beridze noted that Liquan Wine is one of the largest importers of wine from European countries to the Chinese market. Today, Georgian wine enjoys growing popularity in China, which has led to increased demand for its supply. Liquan Wine is interested in making Georgian wine a significant part of its product portfolio.
It is worth noting that Liquan Wine is a highly reputable company, employing over 600 people, including 128 certified wine tasters, and selling more than 12 million bottles of wine annually.
Liquan Wine is recognised as a highly reputable company, employing over 600 staff members, including 128 certified wine tasters, and selling more than 12 million bottles of wine annually.
The Deputy Minister, Mr. Lasha Dolidze, Chairman of the National Wine Agency, Mr. Levan Mekhuzla, and the Heads of relevant Departments within the Ministry, attended the meeting.