სოლომონ პავლიაშვილი, სოფელ ცანაში, დარიშხანშემცველი ნარჩენების სარკოფაგის მოწყობის მიმდინარე სამუშაოებს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე ბერდია ჩანქსელიანთან ერთად, ლენტეხის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ცანას ტერიტორიაზე მიმდინარე დარიშხანის შემცველი ნარჩენების სარკოფაგის სამშენებლო სამუშაოებს ადგილზე გაეცნო.
50 500 კუბური მეტრის მოცულობის სარკოფაგის მშენებლობა 2026 წლისთვის დასრულდება, რაც მრავალწლიანი ეკოლოგიური პრობლემის გადაწყვეტას უზრუნველყოფს.
„სარკოფაგის მშენებლობა არის უმნიშვნელოვანესი პროექტი, რომელიც კლიმატური პირობების გათვალისწინებით ეტაპობრივად ხორციელდება. გასულ წელს შესრულდა ნაპირდამცავი სამუშაოები და წყალარინების სისტემის მოწყობა, ხოლო წელს მიმდინარეობს უშუალოდ სარკოფაგის მშენებლობა. ამ ეტაპზე დაგეგმილია დარიშხანით დაბინძურებული ნარჩენების სარკოფაგში გადატანა ცანა 3-დან, ხოლო მომავალ წელს - ცანა 1-დან და ცანა 2-დან“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
დარიშხანშემცველი ნარჩენების საცავის მოწყობის მიზნით, კომპლექსური კვლევები ჩატარდა და შესაბამისი ანგარიშები მომზადდა. ექსპერტებისა და მოსახლეობის მონაწილეობით, გაიმართა არაერთი საჯარო განხილვა, პრიორიტეტები განისაზღვრა უსაფრთხოების ზომების უზრუნველსაყოფად.
„წარსულში ამ ტერიტორიაზე ფუნქციონირებდა დარიშხანის ქარხანა, რის შედეგადაც დაგროვდა დარიშხანშემცველი სახიფათო ნარჩენები, რომლებიც სერიოზულ საფრთხეს უქმნიდა როგორც ადგილობრივ მოსახლეობას, ისე ტურისტებს. სარკოფაგის მოწყობა სრულად უზრუნველყოფს ამ ნარჩენების უსაფრთხო განთავსებას. პროექტის განხორციელება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ეკოლოგიურ მდგომარეობას“, - აღნიშნა ბერდია ჩანქსელიანმა.
აღსანიშნავია, რომ უკვე დასრულებულია სარკოფაგის აღმოსავლეთ ნაწილში მდებარე მდინარე ყორულდაშის მონოლითური რკინაბეტონის ნაპირსამაგრი ჯებირის, წყალგამტარი არხისა და სალექარის მოწყობა; აშენდა 224 მეტრი სიგრძის დამცავი ჯებირი, ხოლო დასავლეთ ნაწილში - 350 მეტრის სიგრძის არხი, რომელიც სარკოფაგის ტერიტორიას დატბორვისა და დაჭაობებისგან დაიცავს.
ლენტეხის მუნიციპალიტეტში დარიშხანშემცველი ნარჩენებით გამოწვეული ეკოლოგიური პრობლემა 1990-იანი წლებიდან არსებობს, მას შემდეგ, რაც ყოფილი სამთო-ქიმიური ქარხნები დაიხურა და სახიფათო ნარჩენები ღია ცის ქვეშ, ყოველგვარი კონტროლის გარეშე დარჩა.
სოფელ ცანაში მიმდინარე შეხვედრას ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს უფროსი ნინო უტიაშვილი, ლენტეხის მუნიციპალიტეტის მერი გია ონიანი და საკრებულოს თავმჯდომარე გიორგი გაზდელიანი ესწრებოდნენ.

Solomon Pavliashvili Inspects Ongoing Construction of Arsenic Waste-Containing Sarcophagus in Tsana Village
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Solomon Pavliashvili, along with Deputy State Representative of the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti Region, Mr. Berdia Chankseliani, visited the construction site of the arsenic waste-containing sarcophagus in the village of Tsana, Lentekhi Municipality.
The construction of a 50,500 cubic meter capacity sarcophagus in the village of Tsana is expected to be completed by 2026, marking a crucial step toward resolving a long-standing environmental hazard in the region.
“This is a vital project, being implemented in phases with full consideration of the area’s climatic conditions,” stated Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture. Last year, we completed riverbank reinforcement works and installed a drainage system. This year, the construction of the sarcophagus is underway.
At this stage, arsenic-contaminated waste from the Tsana-3 site is being transferred into the containment facility. Transfers from Tsana-1 and Tsana-2 are planned for next year,” stated Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
To enable the safe construction of the arsenic waste repository in Tsana, a series of comprehensive environmental studies were conducted and detailed reports prepared. The process included multiple public consultations involving experts and local residents, during which safety priorities and risk mitigation measures were thoroughly discussed and defined.
"In the past, an arsenic processing plant operated in this area, leaving behind hazardous arsenic-containing waste that posed a serious risk to both local residents and visiting tourists," said Mr. Berdia Chankseliani, Deputy State Representative of Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti.
"The construction of the sarcophagus will ensure the safe isolation of this waste. The project’s implementation will lead to a significant improvement in the region’s environmental condition," he added.
Significant progress has already been made on critical protective infrastructure surrounding the arsenic waste sarcophagus site in Tsana village. On the eastern side, construction of a monolithic reinforced concrete retaining wall along the Korludashi River has been completed, along with a drainage channel and sedimentation basin.
Additionally, a 224-meter-long protective barrier has been built, while on the western side, a 350-meter-long channel was constructed to safeguard the sarcophagus area from flooding and waterlogging.
The environmental threat posed by arsenic-contaminated waste in Lentekhi Municipality has persisted since the 1990s, following the closure of former mining and chemical plants. Since then, hazardous waste has remained exposed to the elements, left under open skies, without oversight or containment.
As part of the ongoing efforts to resolve this decades-old issue, a high-level site visit and stakeholder meeting was recently held in the village of Tsana. The meeting was attended by Mrs. Nino Utiashvili, Head of the Nuclear and Radiation Safety Agency; Mr. Gia Oniani, Mayor of Lentekhi Municipality; and Mr. Giorgi Gazdeliani, Chair of the Municipal Council.