დავით სონღულაშვილი სამეგრელოში მეთხილე ფერმერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორ გიორგი დარჩიასთან ერთად, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ რიყეში  მეთხილე ფერმერებს შეხვდა.
შეხვედრა ფერმერ გიორგი ზაქარაიას თხილის პლანტაციაში გაიმართა.  გიორგი ზაქარაია სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია.  მან თხილის ბაღის გაშენებისა და სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის შესყიდვის მიზნობრიობით შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამით ისარგებლა.
„სახელმწიფო ბოლო რამდენიმე წელია არაერთ პროგრამას ახორციელებს  მეთხილე ფერმერების მხარდასაჭერად. ამ მხარდაჭერის შედეგია, რომ საქართველოში თხილი მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ეფექტის მქონე სასოფლო-სამეურნეო კულტურად იქცა. ჩვენი ქვეყანა თხილის ექსპორტიორი ქვეყნების მსოფლიო შვიდეულში შედის. მაღალი ხარისხის უხვი მოსავალი არის წინაპირობა, რომ ჩვენს ფერმერებს ჰქონდეთ მაღალი შემოსავლები. სახელმწიფო ფაქტობრივად ყველა მიმართულებით უდგას მათ მხარში - პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ბაღების კომპონენტის ფარგლებში, 2,9 მლნ ლარით არის თანადაფინანსებული 1,100 ჰექტარზე თხილის კულტურის გაშენება; ქვეყანაში შექმნილია და გამართულად ფუნქციონირებს საშრობ-შემნახველი ინფრასტრუქტურა; სახელმწიფო პროგრამის  ფარგლებში, თანადაფინანსებულია თხილის გადამმუშავებელი და შემნახველი 25 საწარმო; მასშტაბური ღონისძიებები მიმდინარეობს ფაროსანას წინააღმდეგ“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ თხილის პირველადი წარმოების განვითარების მიმართულებით გაცემული შეღავათიანი აგროკრედიტი  41.8  მლნ ლარს აღემატება. ხორციელდება თხილის წარმოების ხელშეწყობის პროგრამაც. პროგრამას  მთელი ქვეყნის მასშტაბით, 90 ათასზე მეტი მოსარგებლე ჰყავს, რომლებიც თხილის მოვლა-მოყვანისთვის საჭირო აგროქიმიკატებისა და პესტიციდების შესაძენად ფინანსურ დახმარებას იღებენ. ფერმერებმა  წელს უკვე  მიიღეს დაახლოებით 17,7 მლნ ლარის მიზნობრივი დახმარება;  ქულების დარიცხვა გრძელდება და ეტაპობრივად დაერიცხება ყველა იმ პირს, ვინც პროგრამის პირობებს აკმაყოფილებს.
2024 წელს თხილის წარმოება გასულ წელთან შედარებით 18%-ით გაიზარდა და 43.6 ათასი ტონა შეადგინა. გაზრდილი მოსავლის შესაბამისად, გაიზრდა ექსპორტის მაჩვენებლები და მარკეტინგული წლის განმავლობაში - 2024 წლის 1 აგვისტოდან, 2025 წლის 13 ივლისის ჩათვლით, საქართველოდან ექსპორტირებულია 118.9 მლნ აშშ დოლარის ღირებულების თხილი (გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით ზრდა - 44%-ია). თხილის ექსპორტის ზრდა თხილის მოსავლის ხარისხობრივი მაჩვენებლის გაუმჯობესებამ განაპირობა, რაც  სახელმწიფო მხარდამჭერი პროგრამების პირდაპირი შედეგია.
მინისტრთან ერთად, პარლამენტის წევრი ირაკლი ზარქუა,  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი ზურაბ ჩეკურაშვილი, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე  და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili Meets with Hazelnut Farmers in the Samegrelo region.
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, together with the Director of the Rural Development Agency, Mr. Giorgi Darchiashvili, met with hazelnut farmers in the village of Rike, Zugdidi Municipality.
The meeting took place at the hazelnut plantation of local farmer Giorgi Zakaraia, a beneficiary of the Rural Development Agency. Giorgi Zakaria has taken advantage of the preferential agro-credit program to establish his hazelnut orchard and purchase agricultural machinery.
“For the past several years, the state has been implementing a range of programs to support hazelnut farmers. As a result, hazelnuts have become one of the most economically significant crops in Georgia. Our country now ranks among the world’s top seven hazelnut exporters.
High-quality and abundant harvests are key to ensuring that our farmers enjoy good incomes. The government is supporting them across virtually every area—from co-financing the cultivation of hazelnuts on 1,100 hectares with GEL 2.9 million under the ‘Plant the Future’ program’s orchard component to developing and maintaining well-functioning drying and storage infrastructure across the country.
Additionally, 25 hazelnut processing and storage enterprises have been co-financed through state programs, and large-scale measures are ongoing to combat the brown marmorated stink bug,” said Mr. David Songulashvili.
It is worth mentioning that the preferential agro-credit issued to support the development of primary hazelnut production has exceeded GEL 41.8 million. In addition, a hazelnut production support program is being implemented nationwide.
The program currently benefits more than 90,000 farmers across the country, providing them with financial assistance to purchase the agrochemicals and pesticides necessary for hazelnut cultivation and maintenance.
This year alone, farmers have already received approximately GEL 17.7 million in targeted support. The allocation of subsidy points is ongoing and will continue to be gradually distributed to all eligible participants who meet the program’s criteria.
In 2024, hazelnut production in Georgia increased by 18% compared to the previous year, reaching 43.6 thousand tonnes. As a result of the higher yield, export volumes also rose. During the marketing year—from August 1, 2024, to July 13, 2025—Georgia exported hazelnuts worth USD 118.9 million, marking a 44% increase compared to the same period last year.
The growth in hazelnut exports was driven by improvements in the quality of the harvest—an achievement that directly reflects the effectiveness of state support programs.
The Member of Parliament, Mr. Irakli Zarkua; the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze; the Head of the National Food Agency, Mr. Zurab Chekurashvili; the Director of the Scientific-Research Center of Agriculture, Mr. Levan Ujmajuridze, and representatives of the local self-government, accompanied the Minister.