გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ პლასტიკის ნარჩენების შემცირების მიზნით შემუშავებული რეგულირების საკითხები პარლამენტში განიხილეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა, მინისტრის მოადგილეებმა სოლომონ პავლიაშვილმა და ზურაბ ეზუგბაიამ, საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტთან არსებული ბიზნესსექტორთან თანამშრომლობის სამუშაო ჯგუფის ფორმატში, პლასტიკის ნარჩენების შემცირების მიზნით შემუშავებული რეგულირების საკითხები განიხილეს.
სამუშაო ჯგუფს საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე ხელმძღვანელობდა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ისაუბრა ქვეყნისთვის გარემოს დაბინძურების შემცირების, ნარჩენების მართვის რეგულირების და მწვანე ეკონომიკის განვითარების აუცილებლობის საკითხებზე და ხაზგასმით აღნიშნა, ამ პროცესში ბიზნესსექტორთან კოორდინირებული თანამშრომლობის მნიშვნელობა.
როგორც ნინო თანდილაშვილმა განაცხადა, სექტორთან მჭიდრო კომუნიკაციით, მნიშვნელოვანია ისეთი რეგულაციების შემუშავება, რომელიც ჯანმრთელობის, გარემოს დაცვის და ეკონომიკურ საჭიროებებს დაარეგულირებს.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ისაუბრა ცვლილების შესახებ, რომელიც პლასტმასისაგან დამზადებული პლასტმასის ჩანგლების, დანების, კოვზების, ჩხირების, თეფშების, საწრუპების, სასმლის მოსარევების და გაფართოებული პოლისტიროლისგან (EPS) დამზადებული სასურსათო კონტეინერების/ჭიქების და მათი თავსახურების, წარმოების, იმპორტის და ბაზარზე განთავსების აკრძალვას ითვალისწინებს.
აღსანიშნავია, რომ ცვლილება შეეხება იმ კვების ობიექტებს, რომლებიც მომხმარებლებს მზა სურსათს პლასტმასისგან დამზადებული, ერთჯერადი სასურსათო კონტეინერების და ჭიქების საშუალებით სთავაზობენ.
ნინო თანდილაშვილის განცხადებით, ბიზნესსექტორის აქტიური ჩართულობით, სამინისტრო აგრძელებს მუშაობას პლასტიკის მოხმარების შემცირების მიმართულებით, მათ შორის პლასტიკის ბოთლებში ჩამოსხმული წყლის შესყიდვისა და გამოყენების რეგულირების საკითხებზე.
შეხვედრის ფარგლებში, განსაკუთრებული ყურადღება რეგულაციების ამოქმედების ვადებზე გამახვილდა.
როგორც მაია ბითაძემ განაცხადა, ნარჩენების მდგრადი მართვა ქვეყნის მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია და მეტი ეფექტიანობისთვის სამუშაო პროცესებში გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის ჩართულობის სურვილი გამოთქვა.
განხილვას გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის წევრები და ბიზნესასოციაციის ხელმძღვანელი პირები და სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოში, ყოველწლიურად, დაახლოებით 612,5 მილიონი ერთეული ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის ჭიქა, თავსახური, საკვების კონტეინერი, დანა, ჩანგალი, კოვზი, ე.წ. „საწრუპი, თეფში და სასმლის მოსარევი მოიხმარება, რაც ჯამურად 3.9 - 5.9 ათას ტონა პლასტიკს შეადგენს.

Parliament reviews the plastic waste reduction regulations prepared by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
Within the Business Sector Cooperation Platform of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, the First Deputy Minister, Mrs.  Nino Tandilashvili, and Deputies of the Minister, Mr. Solomon Pavliashvili and Mr. Zurab Ezugbaya, discussed the regulatory measures developed to reduce plastic waste.
Mrs. Maia Bitadze, Chair of the Parliamentary Committee on Environmental Protection and Natural Resources, chaired the session.
The First Deputy Minister emphasized the need to reduce environmental pollution, regulate waste management, and develop a green economy in the country, outlining the importance of coordinated cooperation with the business sector in the process.
According to Mrs. Nino Tandilashvili, close communication with the sector is essential for developing regulations that effectively address health, environmental protection, and economic needs.
The First Deputy Minister highlighted the proposed changes that call for banning the production, import, and placing on the market of plastic forks, knives, spoons, stirrers, plates, straws, drink stirrers, including food containers/cups and their lids made from expanded polystyrene (EPS).
Notably, the changes will affect food establishments providing customers with ready-made meals using single-use plastic food containers and cups.
Mrs. Tandilashvili added that with active engagement from the business sector, the Ministry continues to work on reducing plastic consumption, including the regulation of purchasing and using bottled water in plastic packaging.
During the meeting, the parties focused on the timelines for implementing these regulations.
According to Mrs. Maia Bitadze, sustainable waste management is a key national priority, while also expressing the Committee’s willingness to be actively involved in the mentioned process to ensure greater effectiveness.
The members of the Environmental Protection and Natural Resources Committee, including the leaders of business associations and sector representatives, attended the session.
It is worth noting that in Georgia, approximately 612.5 million single-use plastic cups, lids, food containers, knives, forks, spoons, straws, plates, and stirrers are consumed annually, amounting to a total of 3.9–5.9 thousand tonnes of plastic.