დავით სონღულაშვილი: „საქართველოს და ჩინეთს შორის ურთიერთობა ახალ ეტაპზე გადავიდა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის განცხადებით, საქართველოს სამთავრობო დელეგაციის ბოლო ვიზიტმა ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში კიდევ ერთხელ ხაზი გაუსვა ორ ქვეყნას შორის ურთიერთობის მნიშვნელობას.
„ჩვენი სამინისტროს ჭრილში მინდა აღვნიშნო, რომ ძალიან მნიშვნელოვანი ხელშეკრულებები იქნა გაფორმებული როგორც გარემოს დაცვის, ასევე სოფლის მეურნეობის მიმართულებით; გაფორმდა თანამშრომლობის მემორანდუმები. გარემოს დაცვის მიმართულებით განსაკუთრებით მინდა აღვნიშნო ჰაერის ხარისხთან დაკავშირებით თანამშრომლობა, ასევე, დაცულ ტერიტორიებთან, ეკოტურიზმთან და ნარჩენების მართვასთან დაკავშირებული თანამშრომლობა“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრმა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ჩინეთთან თანამშრომლობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ მნიშვნელოვანია მათი გამოცდილების გაზიარება, თუ როგორ შეიძლება თანამედროვე ტექნოლოგიებით პროდუქტიულობის ზრდა.
„მინდა აღვნიშნო ის ხელშეკრულება, რომელსაც ხელი მოეწერა ჩვენი ვიზიტის ფარგლებში. ეს არის ქათმის ხორცის ექსპორტის გახსნა ჩინეთის ბაზარზე. ეს ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ხელშეკრულებაა.   ეს არის შესაძლებლობა ბიზნესისთვის, რომ ამ დარგში, ამ მიმართულებაში კიდევ უფრო მეტი ინვესტიციები განახორციელონ. ფაქტობრივად, ერთ-ერთი უმსხვილესი ბაზარი მსოფლიოში გაიხსნა საქართველოსთვის. ბატონი პრემიერის ხელმძღვანელობით  ჩინეთში ვიზიტი, ბევრ სხვა მიმართულებასთან ერთად, ამ კუთხითაც განსაკუთრებულად აღსანიშნავია“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.

David Songulashvili: “Relations Between Georgia and China Have Entered a New Stage”
According to the Minister of Environmental Protection and Agriculture, the recent visit of the Georgian Government delegation to the People’s Republic of China once again underscored the importance of the relationship between the two countries.
“Regarding our Ministry’s responsibilities, important Agreements were signed in environmental protection and agricultural areas. Memorandums of Cooperation were also concluded. Particularly, cooperation on air quality, protected areas, ecotourism, and waste management was emphasized,” stated Mr. David Songulashvili.
The Minister focused on cooperation with China in the agricultural sector, while emphasizing the importance of sharing China’s experience in increasing productivity through modern technologies.
“I would like to highlight the Agreement that opens the Chinese market to Georgian poultry meat exports. This significant deal creates new investment opportunities in the sector, granting Georgia access to one of the world’s largest markets. The visit to China, led by the Prime Minister, is especially noteworthy in this context,” stated Mr. David Songulashvili.