ნინო თანდილაშვილმა ენერგეტიკული გაერთიანების მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა, საბერძნეთის დედაქალაქ ათენში გამართულ ენერგეტიკული გაერთიანების მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა. მინისტრთა საბჭოს არაფორმალური შეხვედრა ენერგეტიკული გაერთიანების 20 წლის იუბილეს მიეძღვნა.
წლევანდელ მინისტერიალში საქართველო ენერგეტიკული გაერთიანების თავმჯდომარე ქვეყნის სტატუსით მონაწილეობდა, რომელიც ქვეყანას 2025 წლის დასაწყისში, 1 წლის ვადით მიენიჭა.
ნინო თანდილაშვილი მინისტერიალზე მოხსენებით წარსდგა და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ კლიმატის ცვლილებების წინააღმდეგ გადადგმულ ნაბიჯებზე, ასევე, ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებისა და ენერგეტიკული გაერთიანების დამფუძნებელი შეთანხმებით აღებული ვალდებულებების შესრულებაზე ისაუბრა.
„საქართველო სათბურის გაზების ემისიებით ვაჭრობის ეროვნული სისტემის ჩამოყალიბებაზე მუშაობს. გამომდინარე ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყნის სტატუსიდან, მიზანშეწონილია, ეტაპობრივი ინტეგრირება ევროკავშირის ემისიებით ვაჭრობის სისტემაში. ამ პროცესის დაწყებამდე, საქართველო გამოხატავს მზადყოფნას, ითანამშრომლოს ევროკომისიასთან და ენერგეტიკული გაერთიანების სამდივნოსთან, რათა ერთობლივად შეფასდეს გარდამავალი პერიოდისთვის ეროვნული სისტემის დანერგვის მიზანშეწონილობა“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ხაზი გაუსვა ნახშირბადის საზღვრის კორექტირების მექანიზმთან (CBAM) დაკავშირებულ საკითხებს, რომელიც ევროკავშირში 2026 წლის დასაწყისში ამოქმედდება. მისი თქმით, აუცილებელია დეტალური ინფორმაციის გაზიარება ევროკავშირის მხრიდან, რათა შესაბამისი ქართული კომპანიები, რომლებიც ევროკავშირის ბაზარზე აწარმოებენ ექსპორტს, წინასწარ იყვნენ მზად ახალი რეგულაციებისთვის.
მინისტერიალში მონაწილეობა მიიღეს ენერგეტიკული გაერთიანების დირექტორმა, ევროკომისარმა ენერგეტიკის საკითხებში, ევროკომისიის გენერალური დირექტორატების წარმომადგენლებმა, ბალკანეთის ქვეყნების ენერგეტიკისა და გარემოს დაცვის მინისტრებმა და სხვა მაღალი რანგის ოფიციალურმა პირებმა. საქართველოს სახელით, ნინო თანდილაშვილთან ერთად, მინისტერიალში მონაწილეობდა საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილე გენადი არველაძე.

Mrs. Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, took part in the Energy Community Ministerial held in Athens, Greece. The informal meeting of the Ministerial Council marked the 20th anniversary of the Energy Community.
This year, Georgia participated in the Ministerial in its capacity as the incoming Chair of the Energy Community. The country will assume the chairmanship for a one-year term starting in early 2025.
At this year’s Energy Community Ministerial, Georgia participated as the incoming Chair of the organisation—a role the country will officially assume for a one-year term beginning in early 2025.
During the event, Mrs. Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, delivered a keynote address. In her remarks, she outlined the steps taken by the Ministry to combat climate change, highlighted progress made in fulfilling the commitments under the EU-Georgia Association Agreement, and emphasised Georgia’s alignment with the obligations of the Energy Community Treaty.
“Georgia is in the process of developing a national emissions trading system. Given the country’s status as an EU candidate, it is advisable to pursue gradual integration into the EU Emissions Trading System (EU ETS). Before launching this process, Georgia expresses its readiness to cooperate with the European Commission and the Energy Community Secretariat to jointly assess the feasibility and relevance of introducing a national system during the transition period,” stated Mrs. Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Tandilashvili, emphasised the importance of addressing issues related to the EU’s Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM), which is set to enter into force in early 2026.
She underscored the need for the European Union to provide detailed information and guidance to ensure that Georgian companies exporting to the EU market are adequately prepared for the upcoming regulatory changes.
The Energy Community Ministerial brought together high-ranking officials, including the Director of the Energy Community, the EU Commissioner for Energy, representatives of the European Commission’s Directorates-General, and energy and environment ministers from the Western Balkan countries, among others.
Representing Georgia, alongside First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, was Mr. Genadi Arveladze, Deputy Minister of Economy and Sustainable Development.