დავით სონღულაშვილი UNEP-ის აღმასრულებელ დირექტორს, ინგერ ანდერსენს შეხვდა
გაეროს გარემოს დაცვის პროგრამის (UNEP) აღმასრულებელმა დირექტორმა ინგერ ანდერსენმა დავით სონღულაშვილს მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ გარემოსდაცვითი რეფორმების კუთხით საქართველო რეგიონში ლიდერია. ინგერ ანდერსენმა განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის პროდუქციის იმპორტის აკრძალვისა და რეგულირების საკითხებზე, მისივე განცხადებით, ეს არის ძალიან მნიშვნელოვანი ინიციატივა, როგორც ადამიანის ჯანმრთელობის, ისე ქვეყნის ბიომრავალფეროვნების დასაცავად.შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველო-UNEP-ის თანამშრომლობის გაღრმავების და გლობალურ პროცესებში მონაწილეობის მნიშვნელობის საკითხები, ასევე, მიმდინარე გარემოსდაცვითი რეფორმები განიხილეს.
დავით სონღულაშვილმა მადლობა გადაუხადა UNEP-ს მხარდაჭერისთვის და მზადყოფნა გამოთქვა, UNEA-ის ფორმატში ჩართულობა გააძლიეროს. ხაზი გაესვა ფაქტს, რომ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი წარმოადგენს აღმოსავლეთ ევროპის ჯგუფს UNEA-7-ის ბიუროში და მისი კანდიდატურა წარდგენილია UNEA-8-ისთვის.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო მიზნებს, რომელიც გულისხმობს საქართველოს მიერ აღებულ ვალდებულებას, 2030 წლისთვის სათბური აირების გაფრქვევები შეამციროს 35%-ით, ხოლო 2035 წლისათვის 47%-ით. განხილვის საგანი იყო ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების, დაცული ტერიტორიების გაფართოების, ეროვნული ადაპტაციის გეგმის შემუშავების, სამრეწველო სექტორიდან ჰაერის დაბინძურების პრევენციის რეგულირების საკითხები, ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების გეგმები და პლასტიკით გარემოს დაბინძურების პრევენციისა და ადამიანის ჯანმრთელობის დაცვის საკითხები.
დავით სონღულაშვილმა ინგერ ანდერსენს გააცნო საქართველოს მიერ მიღებული ახალი რეგულაციები ერთჯერადი პლასტმასის აკრძალვის შესახებ, რომელიც 2026 წლის 1 იანვრიდან შევა ძალაში. მხარეებმა აღნიშნეს, რომ პლასტიკის ნარჩენების მართვის რეფორმის პროცესში UNEP-ის ტექნიკური დახმარება განსაკუთრებული მნიშვნელობის მატარებელია.
დასასრულს, დავით სონღულაშვილმა ხაზი გაუსვა, რომ საქართველო მზად არის განაგრძოს ძლიერი და პრაქტიკული პარტნიორობა UNEP-თან გარემოსდაცვითი პროგრესისა და მდგრადი განვითარების გასაძლიერებლად.
შეხვედრას მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ეთიოპიაში და აფრიკის კავშირში მუდმივი წარმომადგენელი გია მაჭარაძე ესწრებოდნენ.

UNEP Executive Director, Mrs. Inger Andersen, expressed her appreciation to Mr. David Songulashvili, highlighting Georgia’s leadership in environmental reforms across the region. She placed particular emphasis on Georgia’s decision to ban and regulate the import of single-use plastics, describing it as a highly significant step for safeguarding both public health and the country’s biodiversity.
During the meeting, the parties discussed ways to further strengthen cooperation between Georgia and UNEP, Georgia’s engagement in global processes, and the progress of the country’s ongoing environmental reforms.
Mr. Songulashvili expressed gratitude to UNEP for its support and reaffirmed Georgia’s readiness to further strengthen its engagement within the UNEA framework. He highlighted that Georgia’s First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, represents the Eastern European Group in the UNEA-7 Bureau, and her candidacy has been submitted for UNEA-8.
The discussion also touched upon Georgia’s commitments to reduce greenhouse gas emissions by 35% by 2030 and by 47% by 2035. Additional topics included improving air quality, expanding protected areas, developing the National Adaptation Plan, strengthening regulations to prevent industrial air pollution, advancing circular economy initiatives, and addressing plastic pollution, alongside broader public health considerations.
Minister Songulashvili briefed Andersen on Georgia’s newly adopted regulations on banning single-use plastics, which enter into force on January 1, 2026. Both parties emphasized the crucial importance of UNEP’s technical assistance in the process of reforming plastic waste management.
In conclusion, Mr. Songulashvili underlined Georgia’s readiness to continue a strong and practical partnership with UNEP to advance environmental progress and sustainable development.
The First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili, and the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia and Permanent Representative to the African Union, Mr. Gia Macharadze, also attended the meeting.