მთავრობის გადაწყვეტილებით 2026 წლის პირველი იანვრიდან, სურსათთან შეხებისათვის განკუთვნილი პლასტმასის გარკვეული საგნების რეალიზაცი იკრძალება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, საქართველოს მთავრობამ „სურსათთან შეხებისათვის განკუთვნილი პლასტმასის მასალებისა და ნაკეთობების (საგნების) შესახებ დამტკიცების თაობაზე“ 2022 წლის 8 ივნისის N 304 დადგენილებაში ცვლილებები შეიტანა.
ცვლილება, რომელიც ძალაში 2026 წლის 1 იანვრიდან შევა, ითვალისწინებს სურსათთან შეხებისათვის განკუთვნილი პლასტმასის გარკვეული საგნების მოხმარების აკრძალვას.
იკრძალება პლასტმასისაგან დამზადებული ჩანგლების, დანების, კოვზების, ჩხირების, თეფშების, საწრუპების, სასმელის მოსარევების, გაფართოებული პოლისტიროლისგან (EPS) დამზადებული სასურსათო კონტეინერების და მათი თავსახურების, გაფართოებული პოლისტიროლისგან (EPS) დამზადებული ჭიქების და მათი თავსახურების წარმოება (გარდა ექსპორტის მიზნით წარმოებისა), იმპორტი და ბაზარზე განთავსება.
ასევე იკრძალება პლასტმასისგან დამზადებული ერთჯერადი სასურსათო კონტეინერების და ჭიქების საშუალებით საზოგადოებრივი კვების ობიექტების მიერ მომხმარებლისთვის მზა სურსათის მიწოდება.
აღსანიშნავია, რომ რეგულაცია არ ეხება პლასტმასისგან დამზადებულ ერთჯერადი გამოყენების შესაფუთ ნაკეთობებს (საგნებს), რომლებიც განკუთვნილია დაფასოებული სურსათისათვის.
დადგენილება გარკვეულ გარდამავალ პერიოდს ითვალისწინებს.
პლასტმასისაგან დამზადებული ჩანგლების, დანების, კოვზების, ჩხირების, თეფშების, საწრუპების, სასმელის მოსარევების, გაფართოებული პოლისტიროლისგან (EPS) დამზადებული სასურსათო კონტეინერების და მათი თავსახურების, გაფართოებული პოლისტიროლისგან (EPS) დამზადებული ჭიქების და მათი თავსახურების რომლებიც განთავსებულია ბაზარზე ამ დადგენილების ამოქმედებამდე, დასაშვებია ბაზარზე განთავსებული იყოს დადგენილების ამოქმედებიდან სამი თვის განმავლობაში.
ასევე, პლასტმასისგან დამზადებული ერთჯერადი სასურსათო კონტეინერების და ჭიქების საშუალებით საზოგადოებრივი კვების ობიექტების მიერ მომხმარებლისთვის მზა სურსათის მიწოდება შესაძლებელია დადგენილების ამოქმედებიდან (2026 წლის 1 იანვრიდან) ექვსი თვის განმავლობაში.
კონტროლს ტექნიკური რეგლამენტის ცვლილებების შესრულებაზე, კომპეტენციის ფარგლებში, სურსათის ეროვნული სააგენტო, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი და საქართველო ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახური განახორციელებენ.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ არ იკრძალება პლასტმასის ზემოთ ჩამოთვლილი საგნების წარმოება ექსპორტის მიზნით. მწარმოებელი, რომელიც სურსათთან შეხებისათვის განკუთვნილი პლასტმასის საგნებს ამზადებს ექსპორტის მიზნით, ვალდებულია, წარმოების დაწყებამდე ერთი თვით ადრე საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაქვემდებარებულ უწყებას − გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტს წერილობით აცნობოს როგორც წარმოების დაწყების, ასევე, დამთავრების ვადების, დასამზადებელი ნაკეთობების (საგნები) რაოდენობის, საექსპორტო ქვეყნებისა და ექსპორტის განხორციელების ვადების შესახებ.

Under the decision of the Government of Georgia, the sale of certain plastic items intended to come into contact with food will be prohibited from January 1, 2026.
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Government of Georgia has amended Resolution No. 304 of June 8, 2022, regarding the Approval of the Technical Regulation on Plastic Materials and Products (Articles) Intended to Come into Contact with Food.The amendment, entering into force on 1 January 2026, envisages the prohibition of the use of certain plastic items intended for contact with food.
The production (except for production intended for export), import, and placing on the market of the following plastic items will be prohibited: forks, knives, spoons, chopsticks, plates, straws, beverage stirrers, food containers and their lids made of expanded polystyrene (EPS), and cups and their lids made of expanded polystyrene (EPS).
Furthermore, food-service establishments will be prohibited from supplying ready-to-eat food to consumers using single-use plastic food containers and plastic cups.
It is noteworthy that the regulation does not apply to single-use plastic packaging materials intended for pre-packaged foods.
The Resolution establishes a transitional period.
Plastic forks, knives, spoons, chopsticks, plates, straws, beverage stirrers, EPS food containers and their lids, and EPS cups and their lids that have been placed on the market prior to the entry into force of the Resolution may continue to be placed on the market for three months following its entry into force.
Additionally, food-service establishments may continue supplying ready-to-eat food to consumers in single-use plastic food containers and plastic cups for six months from the entry into force of the Resolution (from 1 January 2026).
Compliance with the amendments to the technical regulation will be monitored, within their respective mandates, by the National Food Agency, the Environmental Supervision Department, and the Revenue Service of the Ministry of Finance of Georgia.
It is important to note that the production of the above-listed plastic items for export will not be prohibited. Manufacturers producing plastic items intended to come into contact with food for export must notify the Environmental Supervision Department—an agency under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia—in writing, at least one month before commencing production, of the production start and end dates, the quantity of items to be manufactured, the destination countries, and the timeline for export.