დავით სონღულაშვილი: „მმართველი პარტია „ქართული ოცნება“ არის ძალა, რომელმაც კონსტიტუციაში შეიტანა ჩანაწერი, რომ საქართველოს საგარეო პოლიტიკის უმაღლესი პრიორიტეტია ევროპული ინტეგრაცია”
„საქართველო ევროკავშირში ინტეგრაციის ძირითადი მაჩვენებლებით მნიშვნელოვნად უსწრებს ისეთ ქვეყნებს, როგორიცაა მოლდოვა და სხვა პარტნიორები. თუმცა, ჩვენ არაერთხელ აღმოვჩენილვართ მესამე პოზიციაზე ევროპელი პოლიტიკოსების შეფასებებში იმ გარემოების გამო, რომ გარკვეული ჯგუფები ცდილობენ ქვეყანაში არასტაბილურობა შექმნან, რათა ეს პოლიტიკურ ინსტრუმენტად გამოიყენონ“, - განაცხადა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა პორტუგალიის სოფლის მეურნეობის და მეთევზეობის მინისტრ ხოსე მანულე ფერნანდესთან საფრანგეთში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში გამართულ შეხვედრაზე. აღსანიშნავია, რომ ხოსე მანუელე ფერნანდესი 2009-2024 წლებში ევროპარლამენტის წევრი იყო.
დავით სონღულაშვილმა შეხვედრაზე განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა საქართველოს ევროინტეგრაციის საკითხზე და მის მნიშვნელობაზე.
„ჩვენ განვაცხადეთ, რომ თუ თქვენ ევროკავშირში შესაძლო გაწევრიანების თარიღად დაასახელეთ 2030 წელი, საქართველოს აქვს თავისი დღის წესრიგი; 2028 წლამდე ჩვენ გავაგრძელებთ ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული მიზნების შესრულებას, მათ შორის, კანონმდებლობის ჰარმონიზაციას. ჩვენი საგზაო რუკა მკაფიოა და მიზნად ისახავს მზადყოფნას 2030 წლისთვის. ამავდროულად, თუ ევროკავშირს გააჩნია საქართველოსთან კონკრეტული თანამშრომლობის ინტერესი, ჩვენ მზად ვართ ამისთვის დღესვე. მაგრამ, ჩვენთვის მიუღებელია, რომ ევროპული ინტეგრაციის პროცესი გარკვეულმა ძალებმა შიდა არეულობის ორგანიზებისთვის გამოიყენონ.“, - განაცხადა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
დავით სონღულაშვილმა „გამჭვირვალობის შესახებ კანონის“ შესახებაც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ კანონი მხოლოდ ერთ რამეს ითხოვს - თუ რომელიმე ორგანიზაცია იღებს დაფინანსების გარკვეულ პროცენტს უცხოური წყაროებიდან, ის უნდა ასაჯაროებდეს დონორებს და თანხების ხარჯვასთან დაკავშირებულ დეტალებს. ეს ნორმა უზრუნველყოფს საზოგადოებრივი ინტერესის დაცვას და პოლიტიკურ პროცესებში მეტი გამჭვირვალობის შემოტანას.
„კანონპროექტის შინაარსი ძალიან მარტივია: რა ღირებულება აქვს იმას, რასაც უცხოური დაფინანსებით აკეთებ? მიუხედავად ამ მარტივი პრინციპისა, ჩვენ საერთაშორისო დონეზე განსაკუთრებული წნეხის ქვეშ აღმოვჩნდით. საზოგადოებას უნდა ჰქონდეს უფლება იცოდეს, ვინ და რატომ აფინანსებს კონკრეტულ პროცესებს ქვეყანაში. ამ ყველაფრის ფონზე, მნიშვნელოვანია კიდევ ერთხელ განვაცხადოთ: მმართველი პარტია „ქართული ოცნება“ არის ძალა, რომელმაც კონსტიტუციაში შეიტანა ჩანაწერი, რომ საქართველოს საგარეო პოლიტიკის უმაღლესი პრიორიტეტია ევროპული ინტეგრაცია. ეს არის ჩვენი სტრატეგიული არჩევანი, რომელიც მკაფიოდ განსაზღვრულია კონსტიტუციით.“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.

David Songulashvili: "The ruling party, Georgian Dream, is the political force enshrining in the Constitution that European integration is the highest priority of Georgia’s foreign policy."
"Georgia is significantly ahead of countries such as Moldova and other partners regarding integration indicators into the European Union. However, we have repeatedly found ourselves placed third in evaluations by European political circles. This is often due to the actions of certain internal groups that deliberately attempt to destabilize the country for political gain," stated Mr David Songulashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, during a meeting with Mr José Manuel Fernandes, Minister of Agriculture and Fisheries of Portugal.
Notably, Mr José Manuel Fernandez was a member of the European Parliament from 2009 to 2024.
During the meeting, Mr Songulashvili emphasized the importance of Georgia's European integration.
''We have declared that if 2030 is considered a potential target year for EU accession, Georgia has its Agenda. Until 2028, we will continue implementing the goals set out in the Association Agreement, including comprehensive legislative harmonization. Our roadmap is clear, aiming to be fully prepared by 2030. Meanwhile, if the European Union expresses a genuine interest in tangible cooperation with Georgia, we are ready to engage today. However, it is unacceptable for certain groups to exploit the European integration process as a tool for fomenting internal instability, ” stated the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
Minister Songulashvili also addressed the Law on Transparency, stating that its purpose is straightforward: ensuring the public access to information about foreign-funded organizations operating in Georgia. The law requires the organizations receiving a certain percentage of foreign funding to disclose their donors and provide transparency regarding how those funds are spent. This provision protects the public interest and promotes greater transparency in the political process.
"The content of the draft law is very straightforward: what is the value of activities carried out with foreign funding? Despite the simplicity of this principle, Georgia has come under considerable international pressure. We believe the public has the right to know who is funding specific processes in the country and for what purpose. Against this backdrop, it is important to reaffirm that the ruling party, Georgian Dream, is the political force enshrining in the Constitution that European integration is Georgia’s highest foreign policy priority. This is our strategic choice — one that is clearly defined and safeguarded by the Constitution," stated Mr.David Songulashvili.