რეინჯერთა მსოფლიო დღე საქართველოში მასშტაბურად, 4 ლოკაციაზე აღინიშნა
31 ივლისი რეინჯერთა მსოფლიო დღეა. წელს, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ორგანიზებით, საქართველოში რეინჯერთა დღე მასშტაბურად, ოთხ სხვადასხვა ლოკაციაზე - ლაგოდეხის დაცულ ტერიტორიებზე, კოლხეთისა და ალგეთის ეროვნულ პარკებსა და სათაფლიას აღკვეთილში აღინიშნა.
ლაგოდეხის დაცულ ტერიტორიაზე გამართულ ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი დაესწრო.
„დღეს რეინჯერთა მსოფლიო დღეა. საქართველოს უნიკალურ ბუნებას, დაცული ტერიტორიების ფარგლებში, 25 ადმინისტრაციულ ერთეულში გადანაწილებული 500-მდე რეინჯერი იცავს. დაცული ტერიტორიები წარმოადგენს საქართველოს 13%-ზე მეტს, აქედან გამომდინარე მათზე დაკისრებული მოვალეობა მრავალმხრივი, რთული და რისკის შემცველია.
კიდევ ერთხელ ვულოცავ რეინჯერებს, ჩვენ ერთად გავაგრძელებთ მუშაობას საქართველოს ბუნებრივი მემკვიდრეობის დასაცავად. ჩვენი გამორჩეული ბუნება ჩვენი მომავალი თაობების საკუთრებაცაა და სწორედ ამიტომ უნდა ვიზრუნოთ მასზე განსაკუთრებულად“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
დღეისათვის, 100 დაცული ტერიტორია - სახელმწიფო ნაკრძალები (14), ეროვნული პარკები (15), ბუნების ძეგლები (40), აღკვეთილები (26), დაცული ლანდშაფტები (5) და მრავალმხრივი გამოყენების ტერიტორია მთელი ქვეყნის ტერიტორიის 13%-ზე მეტს ფარავს და 920 000 ჰექტარზე მეტ ფართობს შეადგენს.
ღონისძიების ფარგლებში, ტრადიციულად, დაცული ტერიტორიების 25-ვე ადმინისტრაციაში, „წლის რეინჯერი“ გამოვლინდა, რომლებსაც სერტიფიკატები და სიმბოლური საჩუქრები გადაეცათ.
ღონისძიების მონაწილეებმა პატივი მიაგეს სამსახურებრივი მოვალეობის დროს ტრაგიკულად დაღუპული რეინჯერების ხსოვნას.
ლაგოდეხის დაცულ ტერიტორიაზე გამართულ ღონისძიებაში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრ დავით სონღულაშვილთან ერთად, მონაწილეობა მიიღეს და რეინჯერებს პროფესიული დღე მიულოცეს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარემ, ბესიკ ამირანაშვილმა და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლებმა.

July 31 is observed globally as World Ranger Day. This year, the occasion was marked with large-scale events held at four key locations across Georgia: Lagodekhi Protected Areas, Kolkheti National Park, Algeti National Park, and Sataplia Managed Reserve. The Agency of Protected Areas has organized the celebrations.
The event held at the Lagodekhi Protected Areas was attended by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili.
''Today is World Ranger Day. Nearly 500 rangers are responsible for protecting Georgia’s unique natural heritage across 25 administrative units within the country’s protected areas. These territories cover more than 13% of Georgia’s total land area, which makes the rangers’ duties complex, demanding, and often high-risk.
Once again, I caongratulate all rangers. Together, we will continue working to safeguard Georgia’s natural legacy. Our remarkable nature also belongs to future generations, and that is precisely why it deserves our special care,” stated Mr. David Songulashvili.
As of today, Georgia’s protected areas comprise 100 sites—including 14 state reserves, 15 national parks, 40 natural monuments, 26 managed reserves, 5 protected landscapes, and 1 multiple-use area—covering more than 13% of the country’s territory and spanning over 920,000 hectares.
As part of the World Ranger Day events, the “Ranger of the Year” was traditionally selected in each of the 25 protected area administrations across the country. The winners were awarded certificates and symbolic gifts.
Participants also paid tribute to the memory of rangers who tragically lost their lives in the line of duty.
The event at the Lagodekhi Protected Areas was attended by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, along with First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili, Chair of the Agency of Protected Areas, Mr. Besik Amiranashvili, and local government representatives. All extended their congratulations to the rangers on their professional day.