დავით სონღულაშვილი სახელმწიფოს ხელშეწყობით შექმნილ რძის გადამმუშავებელ საწარმოში სამუშაო პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ახალციხის მუნიციპალიტეტში იმყოფებოდა, სადაც რძის გადამმუშავებელ საწარმოში „წიფორა-სამცხე“ სამუშაო პროცესს გაეცნო.
შპს „წიფორა-სამცხე“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიამ წარმოების გაფართოებისა და ტექნოლოგიური განახლებისთვის პროექტით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ არაერთხელ ისარგებლა,  სესხის ოდენობა 1,6 მლნ ლარს აღემატება. საწარმოში, სადაც დღიურად  7-9 ტონა რძე გადამუშავდება და 4 სახეობის ყველი მზადდება, 60 ადამიანია დასაქმებული. პროდუქცია საქართველოს მასშტაბით, სხვადასხვა ქსელურ მაღაზიაში იყიდება.  აღსანიშნავია, რომ რძის გადამმუშავებელი საწარმო 100% განახლებად  ენერგიას მოიხმარს.
დავით სონღულაშვილი სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამებით მოსარგებლე ფერმერებს და მეწარმეებსაც შეხვდა.
„მეცხოველეობის დარგის მხარდაჭერის პარალელურად, მერძევეობის სექტორის  განვითარების ხელშეწყობისთვის, სოფლის განვითარების სააგენტო არაერთ პროგრამასა და პროექტს ახორციელებს. რძისა და რძის პროდუქტების წარმოების განვითარების  მიმართულებით მოქმედი პროგრამები, პირველადი წარმოებისა და  გადამმუშავებელი სექტორის მხარდაჭერასთან ერთად, მოიცავს სურსათის უვნებლობის მიმართულებით თანამედროვე სისტემებისა და სტანდარტების დანერგვაში ფინანსურ დახმარებას. ჩვენი მიზანია სახელმწიფო პროექტებისა და პროგრამების  საშუალებით მხარი დავუჭიროთ ქართული ხარისხიანი, უვნებელი პროდუქციის წარმოებას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
დავით სონღულაშვილთან ერთად იმყოფებოდნენ მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, ახალციხის, ადიგენის, ბორჯომისა და ასპინძის დელეგატი დეპუტატი საქართველოს პარლამენტში ანტონ ობოლაშვილი, სახელმწიფო რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ზაალ გელაშვილი, ახალციხის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე დავით ლომიძე და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი ავალიანი.
აღსანიშნავია, რომ „შეღავათიანი აგროკრედიტის“ პროექტს სოფლის განვითარების სააგენტო 10 წელიწადზე მეტია ახორციელებს. პროექტის ძირითად ამოცანებს ფერმერების და აგრობიზნესში ჩართული პირების იაფი, გრძელვადიანი და ხელმისაწვდომი ფულადი სახსრებით უზრუნველყოფა, სოფლის მეურნეობის პირველადი წარმოების, გადამმუშავებელი და შენახვა-რეალიზაციის საწარმოო პროცესების გაუმჯობესება წარმოადგენს.

Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the Akhaltsikhe Municipality, where he observed the operations of the milk processing enterprise Tsipora-Samtskhe, a facility established with state support.
Tsipora-Samtskhe is a beneficiary of the Rural Development Agency and has repeatedly utilized the “Preferential Agrocredit” program to expand production and modernize its technology. The company has received over GEL 1.6 million in loans through the initiative. Currently, the enterprise processes 7 to 9 tonnes of milk daily and produces four types of cheese. The company employs 60 people and distributes its products through various retail chains across Georgia. Notably, the enterprise operates entirely on 100% renewable energy.
During his visit, Minister Songulashvili also met with local farmers and entrepreneurs who benefit from various programs offered by the Rural Development Agency.
“Alongside support for the livestock sector, the Rural Development Agency is actively implementing several programs to promote the dairy industry. These initiatives support both primary production and processing, providing financial assistance to adopt modern systems and meet food safety standards. We aim to encourage the production of high-quality, safe Georgian products through state-led projects,” said Minister Songulashvili.
The Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, MP in Akhaltsikhe, Adigeni, Borjomi, and Aspindza Municipalities, Mr. Anton Obolashvili, State Representative for the Samtskhe-Javakheti Region, Mr. Zaal Gelashvili, Chair of the City Council of the Akhaltsikhe Municipality, Mr.  David Lomidze, and Acting Director of the Rural Development Agency, Mr.  Giorgi Avaliani, accompanied the Minister.
It is worth mentioning that the Rural Development Agency has been implementing the “Preferential Agrocredit” project for over 10 years, with the primary goal to provide farmers and individuals involved in agribusiness with cheap, long-term, and accessible financial resources, and to improve the production processes of primary agricultural production, processing, storage, and sale.