დავით სონღულაშვილი: „ჯიღაურას ეროვნული ბაზა სტრატეგიული მნიშვნელობის ობიექტი - ჩვენი ქვეყნის საგანძურია“
ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების გენეტიკური რესურსების ეროვნულმა ბაზამ პარლამენტის აპარატის სტაჟიორებს და ახალგაზრდული პარლამენტის წევრებს უმასპინძლა.
ჯიღაურაში იმყოფებოდნენ საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილი, პარლამენტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე გიორგი ვოლსკი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაული, კომიტეტის წევრები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
„ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების გენეტიკური რესურსების ეროვნული ბაზა სტრატეგიული მნიშვნელობის ობიექტი, ჩვენი ქვეყნის საგანძურია. 2007 წელს ბატონი ბიძინა ივანიშვილის უშუალო ჩართულობით და ინიციატივით დაიწყო ამ ბაზის შექმნაზე მუშაობა. 2014 წელს კი, ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა ჯიღაურას ბაზა სახელმწიფოს გადასცა.
დღეს ბაზაზე სტუმრად მოსულ ახალგაზრდებს საშუალება ჰქონდათ დაეთვალიერებინათ უნიკალური კოლექცია, როგორც ვაზის ჯიშების, ასევე, სხვადასხვა მრავალწლოვანი ნარგაობების. ეს ახალგაზრდები საქართველოს პარლამენტში გადიან სტაჟირებას. თითოეული დღე და თითოეული წუთი, რომელსაც ისინი ატარებენ საქართველოს პარლამენტში, ასეთი გასვლითი ღონისძიებები არის შესაძლებლობა, რომ კიდევ უფრო მეტი რამ ნახონ, მეტი გაიგონ და უფრო მყარად და თანმიმდევრულად გააგრძელონ წინსვლა. მადლობა ინტერესისთვის, პატრიოტული სულისთვის. ჩვენი მხრიდან მზად ვართ, ნებისმიერ დროს და მოცემულობაში გვერდით ვიყოთ. ეს ახალგაზრდები არიან მომავალი საჯარო მოხელეები. მხოლოდ ასეთი ინტერესით და საქმისადმი ასეთი დამოკიდებულებით არის შესაძლებელი, რომ უფრო გაძლიერდეს და განვითარდეს ჩვენი ქვეყანა“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა.
ჯიღაურაში საქართველოს პარლამენტის აპარატის სტაჟიორები და ახალგაზრდული პარლამენტის წევრები აგრარულ საკითხთა კომიტეტის გასვლით სხდომასაც დაესწრნენ.
სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ ახალგაზრდებს ჯიღაურას ბაზაზე მიმდინარე საქმიანობის შესახებ პრეზენტაცია წარუდგინა.

The Jighaura Perennial Crops Experimental and Demonstration Base of the Scientific-Research Center of Agriculture recently hosted interns from the Parliamentary Staff and members of the Youth Parliament.
The Chairman of the Parliament of Georgia, Mr Shalva Papuashvili, the First Deputy Chairman, Mr Giorgi Volski, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, the Chairman of the Agrarian Issues Committee, Mr Gela Samkharauli, other committee members, and guests attended the event.
“The Jighaura Perennial Crops Experimental and Demonstration Base of the Scientific-Research Center of Agriculture is an object of strategic importance — a true treasure of our country. Its establishment began in 2007, thanks to the direct involvement and initiative of Mr. Bidzina Ivanishvili. In 2014, Mr Ivanishvili transferred the base to the state.
Today, young people visiting the base have the opportunity to explore a unique collection of grape varieties and other perennial crops. These young people are currently interning at the Parliament of Georgia. Every single day and every minute they spend is an opportunity, especially during field visits like this, to see more, learn more, and move forward with greater confidence and consistency. Thank you for your interest and your patriotic spirit. We, on our part, are always ready to stand by your side in any situation and at any time.
These young people represent the future of our public service. It is only through such dedication and attitude toward public work that our country can grow stronger and continue to develop," said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr  David Songulashvili.
As part of the visit, the Agrarian Issues Committee held an external session at the Jighaura Base. Mr. Levan Ujmajuridze, the Director of the Agricultural Scientific Research Center, delivered an informative presentation to the young participants, outlining the ongoing activities and research efforts at the facility.