დავით სონღულაშვილი: „რეგიონებში ფერმერებთან და მეწარმეებთან სამუშაო ფორმატში გამართული ყველა შეხვედრა არის უმნიშვნელოვანესი იმ საჭიროებების გასაგებად, რაც არსებობს და რაზეც ჩვენი მხრიდან აუცილებელია დროული რეაგირება“
„დღეს სამეგრელოში შევხვდით მეფუტკრე ფერმერებს. მუხურში მეფუტკრეობის სანაშენე ბაზაზე მიმდინარე სამუშაოებს გავეცანით. მეფუტკრეობას საქართველოში დიდი ხნის ისტორია აქვს. ჩვენი მიზანია, მაქსიმალურად შევუწყოთ ხელი ყველა იმ დარგის განვითარებას, რომელსაც რეალური პოტენციალი აქვს და ეკონომიკური სარგებლის მოტანა შეუძლია. ქართული ფუტკარი უნიკალურია, მსოფლიოში აღიარებული და მისი დაცვა და გამრავლება აუცილებელი საქმეა. სწორედ ამიტომ არის მუხურის ბაზა განსაკუთრებული მნიშვნელობის.შეხვედრა გვქონდა მოცვის მწარმოებლებთან და მეთხილე ფერმერებთან. საქართველოში თხილი მნიშვნელოვანი ეკონომიკური ეფექტის მქონე სასოფლო-სამეურნეო კულტურაა. საქართველო თხილის ექსპორტიორი ქვეყნების მსოფლიო შვიდეულში შედის.
მაღალი ხარისხის უხვი მოსავალი არის წინაპირობა, რომ ჩვენს ფერმერებს ჰქონდეთ მაღალი შემოსავლები. სახელმწიფო არაერთი პროგრამით, ფაქტობრივად ყველა მიმართულებით უდგას მხარში მათ, ეს ეხება ბაღების გაშენებაში ხელშეწყობას, მოსავლის შესაბამისი პირობებით დაბინავებას, დაავადებებთან ბრძოლას, მათ შორის ფაროსანას წინააღმდეგ მიმდინარე მასშტაბურ ღონისძიებებს.
აზიური ფაროსანას საწინააღმდეგო ღონისძიებების განხორციელების პროცესში ჩართულია 250 ერთეული სპეციალიზებული ტექნიკა.
ამ ეტაპზე, თხილის სექტორში გამოწვევაა ბაღების ხმობა. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი აქტიურად მუშაობს მიზეზის იდენტიფიცირების საკითხზე, რომ ფერმერებს შესაბამისი რეკომენდაციებით დავეხმაროთ.
რაც შეეხება მოცვს, ის მნიშვნელოვანი შემოსავლის წყარო გახდა, აქტიურად გადის ექსპორტზე და სულ უფრო მეტად მოთხოვნადია. მოცვის წარმოების მზარდი მასშტაბები სახელმწიფო პროგრამებით მიღებული მხარდაჭერის შედეგია.
მიუხედავად იმისა, რომ წელს საგაზაფხულო ყინვამ მოსავლის ნაწილი დააზიანა, გაზრდილი წარმოების ფონზე, ექსპორტის მაჩვენებელი, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 36%-ით მეტია. ექსპორტირებული მოცვის ღირებულებამ 40.5 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა.
სახელმწიფოს მხრიდან მხარდაჭერა გრძელდება აგრარული დარგის განვითარების, ჩვენი ფერმერების და მეწარმეების კეთილდღეობის ზრდის და, შედეგად, ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერებისთვის“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
დღეს, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი სამეგრელოს რეგიონში იმყოფებოდა. მინისტრი მუხურში, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის მეფუტკრეობის სანაშენე ბაზაზე ლაბორატორიის თანამშრომლებს და მეფუტკრე ფერმერებს შეხვდა.
დავით სონღულაშვილი ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ ზედა ეწერში სახელმწიფო მხარდაჭერით შექმნილ შპს „ჯენტრი ინვესტმენტის“ საწარმოში ლურჯი მოცვის სარეალიზაციოდ მომზადების პროცესს გაეცნო.
მინისტრი სოფელ რიყეში მეთხილე ფერმერებსაც შეხვდა. შეხვედრა სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარ გიორგი ზაქარაიას თხილის პლანტაციაში გაიმართა. დავით სონღულაშვილმა მეთხილეობის დარგში არსებული გამოწვევების, საჭიროებების და მიმდინარე სამუშაოების შესახებ მოისმინა ინფორმაცია.

David Songulashvili: “Every working meeting held with farmers and entrepreneurs in the regions is of utmost importance for understanding their needs—needs that require a timely and effective response from our side.”
“Today in Samegrelo, we met with beekeeping farmers and visited the ongoing works at the beekeeping breeding base in Mukhuri. Beekeeping is a long-standing tradition in Georgia. Our goal is to support the development of every branch in the agricultural sector that holds real potential and can generate economic value.
The Georgian honeybee is unique and internationally recognized, and its preservation and reproduction is vital. That is precisely why the Mukhuri breeding base holds such special significance. We held meetings with both blueberry producers and hazelnut farmers. Hazelnuts are one of the most economically significant crops in Georgia, and the country ranks among the world’s top seven hazelnut exporters.
A high-quality, abundant harvest is essential for our farmers to achieve high incomes. The government supports them in virtually every aspect through numerous programs—ranging from assistance with orchard establishment, ensuring proper storage conditions for the harvest, to combating diseases, including large-scale efforts against the brown marmorated stink bug.
In the ongoing fight against the Asian stink bug, 250 units of specialized equipment are actively involved. Currently, one of the main challenges in the hazelnut sector is orchard dieback. The Agricultural Scientific-Research Center is actively working to identify the causes and provide farmers with appropriate recommendations and support. Regarding blueberries, they have become an essential source of income, with increasing export volumes and growing demand. The expanding scale of blueberry production is a direct result of the support provided through state programs.
Although spring frosts damaged part of this year’s harvest, export volumes still increased by 36% compared to the same period last year. The value of exported blueberries reached USD 40.5 million.  The state’s support continues to focus on the development of the agricultural sector, improving the well-being of our farmers and entrepreneurs, and ultimately strengthening the country’s economy,” said Mr. David Songulashvili.
Today, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  David Songulashvili, visited the Samegrelo region. The Minister met with laboratory staff at the Scientific Research Center’s beekeeping breeding base in Mukhuri, and local beekeeping farmers.
Minister Songulashvili also toured the LTD “Gentry Investment” facility established through state support in the village of Zeda Etseri, Zugdidi Municipality, where he observed the process of preparing blueberries for sale.
The Minister met with hazelnut farmers in the village of Rike. The meeting took place at the hazelnut plantation of Giorgi Zakaraia, a beneficiary of the Rural Development Agency. Mr. Songulashvili received updates on the challenges, needs, and ongoing work in the hazelnut sector.