დავით სონღულაშვილი: „საწარმოებში აქტიურად მიმდინარეობს გამწმენდი სისტემების დანერგვის პროცესი, რაც გარემოზე მავნე ზემოქმედებას მინიმუმამდე შეამცირებს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი სს „რუსთავის აზოტში“ იმყოფებოდა. „რუსთავის აზოტი“ ერთადერთი საწარმოა საქართველოში, რომელიც მინერალურ სასუქებს აწარმოებს. პროდუქციის ძირითადი ნაწილი ექსპორტზე გადის ევროკავშირის, სამხრეთ ამერიკის, აზიის და აფრიკის 15-მდე ქვეყანაში.
სასუქებისა და ინდუსტრიული ქიმიკატების უმსხვილეს საწარმოში მინისტრი წარმოების პროცესს და ბოლო წლებში განხორციელებული ტექნოლოგიური გადაიარაღების შედეგებს გაეცნო; დაათვალიერა საამქროები, ჩამდინარე წყლების გამწმენდი ახალი ნაგებობა, კონდენსაციური ელექტროსადგური და ინფორმაცია მიიღო იმ თანამედროვე ტექნოლოგიების შესახებ, რომლებიც საწარმომ გარემოზე მავნე ზემოქმედების მინიმუმამდე დაყვანის მიზნით დანერგა.
აღსანიშნავია, რომ „რუსთავის აზოტი“ საქმიანობს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ გაცემული გარემოსდაცვითი გადაწყვეტილებით დადგენილი პირობებით. 2022 წლიდან საწარმო ჩართულია  გაფრქვევების უწყვეტი ინსტრუმენტული თვითმონიტორინგის ელექტრონულ სისტემაში (airMonitoring). სისტემის საშუალებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი საწარმოდან მავნე ნივთიერებების გაფრქვევის უწყვეტ კონტროლს ახორციელებს.
„ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება, განსაკუთრებით სამრეწველო ზონაში, საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. მნიშვნელოვანია, რომ ბოლო წლებში სახელმწიფოს და უმსხვილეს საწარმოებს შორის თანამშრომლობამ და შესაბამისმა ახალმა კანონმდებლობამ ხელშესახები შედეგი მოგვცა. საწარმოებში აქტიურად მიმდინარეობს თანამედროვე ტექნოლოგიების, გამწმენდი სისტემების დანერგვის პროცესი, რაც გარემოზე მავნე ზემოქმედებას მინიმუმამდე შეამცირებს“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა.
გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსის, ლევან ჯღარკავას განცხადებით, „რუსთავის აზოტი“  ერთ-ერთი თვალსაჩინო მაგალითია, თუ როგორ შეიძლება უმსხვილესი წარმოების პარალელურად, გარემოზე ზრუნვა.
„გამკაცრებული რეგულაციების, სამინისტროს მიერ ბოლო წლებში გატარებული ღონისძიებებისა და გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის რეგულარული კონტროლის შედეგია, რომ გაფრქვევის ელექტრონული თვითმონიტორინგის სისტემაში უკვე ჩართულია რუსთავში მოქმედი 15 საწარმო, რაც უზრუნველყოფს სამრეწველო სექტორიდან გარემოს დაბინძურების პრევენციასა და შემცირებას“, - განაცხადა ლევან ჯღარკავამ.
აღსანიშნავია, რომ საწარმოებიდან დაბინძურების პრევენციის მიზნით, ჰაერში მავნე ნივთიერებების გაფრქვევის უწყვეტი თვითმონიტორინგის სისტემის დანერგვის პროცესი აქტიურად მიმდინარეობს. სისტემა უკვე დანერგილი აქვს ქვეყნის 36 უმსხვილეს საწარმოს.
სს „რუსთავის აზოტში“ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული ქვემო ქართლის მხარეში ლევან ხარაბაძე და ქალაქ რუსთავის მერი ნინო ლაცაბიძე  იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: "The process of adopting purification systems is actively underway in enterprises, which will minimize the harmful impact on the environment."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited JSC “Rustavis Azoti”- the only producer of mineral fertilizers in the country. The company exports products mostly to around 15 countries in the European Union, South America, Asia, and Africa.
During his visit to the largest enterprise for fertilizers and industrial chemicals, the Minister was briefed on the production process and the results of technological upgrades carried out in recent years. He toured the workshops, the new wastewater treatment plant, and the condensing power station and received information about the modern technologies that the enterprise has introduced to minimize its harmful environmental impact.
Notably, Rustavi Azoti operates under the conditions established by the environmental resolution issued by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. Since 2022, the enterprise has been integrated into the electronic system for continuous instrumental self-monitoring of emissions (air monitoring). The air monitoring system allows the Environmental Supervision Department to continuously track and assess the company’s emissions, ensuring real-time compliance with environmental regulations.
“Improving air quality, especially in industrial zones, is one of the top priorities for the Government of Georgia. Notably, in recent years, the collaboration between the state and major enterprises, along with the relevant new legislation, has led to tangible results. The process of implementing modern technologies and purification systems is actively underway in enterprises, which will significantly reduce the harmful impact on the environment,” stated Mr. David Songulashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
According to Mr. Levan Jgharkava, Head of the Environmental Supervision Department, “Rustavi Azoti” is a prime example of how large-scale industrial production can coexist with environmental care.
“As a result of stricter regulations, measures implemented by the Ministry in recent years, and regular monitoring by the Environmental Supervision Department, 15 enterprises operating in Rustavi are now integrated into the electronic self-monitoring emissions system. This ensures the prevention and reduction of environmental pollution from the industrial sector, ” stated Mr. Jgharkava.
It is worth noting that the process of implementing a continuous self-monitoring system for harmful substance emissions into the air is actively underway to prevent pollution from enterprises. The system has already been implemented at 36 of the largest enterprises across the country.
Accompanying the Minister on his visit were Deputy Minister Mr. Kakha Kakabadze, State Representative of Kvemo Kartli Region, Mr. Levan Kharabadze, and Rustavi Mayor, Mrs. Nino Latsabidze.
The Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, the State Representative for Kvemo Kartli Region, Mr. Levan Kharabadze, and the Rustavi Mayor, Mrs. Nino Latsabidze, accompanied the Minister.