დავით სონღულაშვილი: „უახლოეს პერიოდში, ქ.ქუთაისში დაიწყება გარემოს ეროვნული სააგენტოს ახალი შენობის მშენებლობა“
დავით სონღულაშვილმა გარემოს ეროვნული სააგენტოს იმერეთის რეგიონული ოფისი დაათვალიერა და თანამშრომლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს იმერეთის რეგიონულ ოფისში განთავსებულია ისეთი მნიშვნელოვანი სტრუქტურული ერთეულები, როგორებიცაა: იმერეთის რეგიონული ჰიდრომეტეოროლოგიური ობსერვატორია, დასავლეთ საქართველოს რეგიონული გეოლოგიური განყოფილება, ასევე, გარემოს დაბინძურების მონიტორინგის დეპარტამენტის იმერეთის ლაბორატორია.
„უახლოეს პერიოდში, ქალაქ ქუთაისში დაიწყება გარემოს ეროვნული სააგენტოს ადმინისტრაციული და ლაბორატორიული ფუნქციის მქონე ახალი შენობის მშენებლობა, რომელშიც განთავსდება თანამედროვე ტიპის ლაბორატორიები და ობსერვატორია, რაც მნიშვნელოვნად გაზრდის სამეცნიერო-კვლევით შესაძლებლობებს. ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ გარემოსდაცვით სფეროში ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერება და, შედეგად, არსებულ გამოწვევებსა და მიმდინარე პროცესებზე ეფექტიანი და სწრაფი რეაგირება ჩვენი პრიორიტეტია“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა.
როგორც გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსმა ელენე ღუბიანურმა განაცხადა, ახალ რეგიონულ ოფისში  შესაძლებელი იქნება საკვლევი კომპონენტების გაფართოება და კვლევების წარმოება უახლესი მეთოდებით, საველე გეოლოგიური და ჰიდროლოგიური ჯგუფების გაძლიერება, შესაბამისად, ახალი კადრების მოზიდვა და  სტაჟირების სახელმწიფო პროგრამის განხორციელება.

David Songulashvili: “Construction of a New National Environmental Agency Building to Commence Soon in Kutaisi ”.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the Imereti Regional Office of the National Environmental Agency and held a working meeting with its staff.
The Imereti Regional Office hosts several key structural units, including the Imereti Regional Hydrometeorological Observatory, the Regional Geological Division of Western Georgia, and the Department of Environmental Pollution Monitoring of the Imereti Laboratory.
“The construction of a new building in Kutaisi, which will serve both administrative and laboratory functions for the National Environmental Agency, will begin shortly. This facility will house state-of-the-art laboratories and an observatory, significantly enhancing our scientific and research capabilities. Strengthening institutional capacity in the environmental sector—and thereby enabling effective and timely responses to ongoing challenges and processes—is a top priority for us,” stated Minister Songulashvili.
According to Mrs. Elene Ghubianuri, Head of the National Environmental Agency, the new regional office will enable the expansion of research activities using the latest methodologies, bolster field geological and hydrological teams, attract new specialists, and support the implementation of the state internship program.
The Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, and Mr. Levan Zalkaliani, State Representative in the Imereti Region, accompanied the Minister.