ნინო თანდილაშვილი: „არსებობს არაერთი ალტერნატივა, რომელიც ჩაანაცვლებს პლასტიკს“
„არსებობს არაერთი ალტერნატივა, რომელიც ჩაანაცვლებს პლასტიკს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ პლასტიკის ნარჩენების შემცირების მიზნით შემუშავებული რეგულირების საკითხებთან დაკავშირებით კიდევ ერთხელ განმარტა, რომ ცვლილება, რომელიც ძალაში 2026 წლის 1 იანვრიდან შევა, ითვალისწინებს სურსათთან შეხებისათვის განკუთვნილი პლასტმასის გარკვეული საგნების მოხმარების აკრძალვას.
„კერძოდ, იკრძალება პლასტმასისაგან დამზადებული ჩანგლების, დანების, კოვზების, ჩხირების, თეფშების, საწრუპების, სასმლის მოსარევების, გაფართოებული პოლისტიროლისგან (EPS) დამზადებული სასურსათო კონტეინერების და მათი თავსახურების, გაფართოებული პოლისტიროლისგან (EPS) დამზადებული ჭიქების და მათი თავსახურების წარმოება (გარდა ექსპორტის მიზნით წარმოებისა), იმპორტი და ბაზარზე განთავსება. უკვე აპრილის შემდგომ ასეთი პროდუქტები აღარც დახლებზე, აღარც სუპერმარკეტებში აღარ დაგვხვდება და ჩანაცვლდება გარემოს დაცვის და ადამიანის ჯანმრთელობის დაცვის კუთხით უფრო უსაფრთხო ალტერნატივით“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ ასევე აკრძალვა ეხება პლასტმასისგან დამზადებული ერთჯერადი სასურსათო კონტეინერების და ჭიქების საშუალებით საზოგადოებრივი კვების ობიექტების მიერ მომხმარებლისთვის მზა სურსათის მიწოდებას.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს აღნიშნული ინიციატივა პლასტიკის გამოყენების რეგულაციასთან დაკავშირებით აქტიურად განიხილება შესაბამის ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან და ყველა დაინტერესებულ მხარესთან. შეჯერებული პოზიციებით ეტაპობრივად მოხდება პლასტიკის გამოყენების შემცირება.

Nino Tandilashvili: “There are numerous alternatives that can replace plastic.”
“There are many alternatives that can replace plastic,” stated Mrs. Nino Tandilashvili, First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
Speaking about the regulations developed to reduce plastic waste, the First Deputy Minister once again clarified that the amendment, which will take effect on January 1, 2026, prohibits the use of certain plastic items that come into contact with food.
“Specifically, the production (except for production intended for export), import, and placing on the market of the following plastic products will be banned: forks, knives, spoons, stirrers, plates, straws, drink mixers, food containers and their lids made of expanded polystyrene (EPS), including cups and their lids made of EPS. After April, such products will no longer be available on shelves or in supermarkets and will be replaced with alternatives that are safer for the environment and human health,” said Mrs. Nino Tandilashvili.
Notably, the ban will apply to the provision of ready-to-eat food to customers by food service establishments using single-use plastic food containers and cups.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture is actively discussing this initiative on plastic-use regulations with representatives of the relevant business sectors and all interested stakeholders. The reduction of plastic use will be implemented gradually, based on positions that have been jointly agreed upon.