დავით სონღულაშვილი: „დაცულ ტერიტორიებზე ვიზიტორთა რაოდენობის ზრდა ქმნის ახალი ტურისტული ობიექტების განვითარების და ადგილობრივი მოსახლეობის ეკონომიკურ საქმიანობაში ჩართვის შესაძლებლობებს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი იმერეთის დაცული ტერიტორიების ადმინისტრაციის რეინჯერებს შეხვდა და მათ საქმიანობას ადგილზე გაეცნო.
„დაცულ ტერიტორიებზე ეკოტურიზმის განვითარება განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს. ჩვენი უნიკალური ბუნება, შესაბამისი ინფრასტრუქტურა და თანამედროვე სტანდარტების სერვისები სულ უფრო მეტ ვიზიტორს იზიდავს. ვიზიტორთა რაოდენობის ზრდა კი, თავის მხრივ, ახალი ტურისტული ობიექტების განვითარების და ადგილობრივი მოსახლეობის ეკონომიკურ საქმიანობაში ჩართვის შესაძლებლობებს აჩენს, რაც, საბოლოოდ, პოზიტიურად ისახება რეგიონების მოსახლეობის კეთილდღეობაზე“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრმა დაცული ტერიტორიების რეინჯერების განსაკუთრებულ როლზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ დაცულ ტერიტორიებს, უნიკალურ ბიომრავალფეროვნებას სჭირდება დაცვა და მოვლა-პატრონობა. ამ საქმეში რეინჯერთა პასუხისმგებლობა არის ფასდაუდებელი. ხშირ შემთხვევაში, პროფესიულ მოვალეობას რეინჯერები საკუთარი ჯანმრთელობის და სიცოცხლის რისკის ფასად ასრულებენ. რეინჯერების სათანადო სამუშაო პირობები და სოციალური გარანტიები სახელმწიფოს ზრუნვის საგანია.
აღსანიშნავია, რომ ჩვენი ქვეყნის დაცულ ტერიტორიებს, საქართველოს უნიკალურ ბუნებრივ საგანძურს, 25 ტერიტორიულ ადმინისტრაციაში გადანაწილებული 500-მდე რეინჯერი იცავს. მათ საქმიანობაში შედის ბრაკონიერობის ფაქტის აღკვეთა, ბუნებრივ და დაუდევრობით გამოწვეულ ხანძრებთან გამკლავება, ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგი და საჭიროების შემთხვევაში, ვიზიტორთა უსაფრთხოებაზე ზრუნვა.
მინისტრმა იმერეთის რეგიონის ყველაზე პოპულარული ბუნების ძეგლი, პრომეთეს მღვიმეც დაათვალიერა.
პრომეთეს მღვიმე საქართველოს ერთ-ერთი სავიზიტო ბარათი და წარმატებული ეკოტურისტული პროექტის მაგალითია. მღვიმე ყოველწლიურად ათობით ათას ადგილობრივ თუ საერთაშორისო ვიზიტორს მასპინძლობს. მიმდინარე წლის მხოლოდ პირველი 5 თვის მონაცემებით, მღვიმე უკვე 57 307 ვიზიტორმა მოინახულა, რაც დაცულ ტერიტორიებზე ვიზიტორების ჯამური რაოდენობის 24%-ს შეადგენს.
2015 წლიდან დღემდე, პრომეთეს მღვიმეში სახელმწიფოს მიერ განხორციელდა 4 555 000 ლარის ინვესტიცია. სრულად რეაბილიტირებულია მღვიმის ინფრასტრუქტურა, მოეწყო სანაოსნო მონაკვეთი; განახლდა ვიზიტორთა ცენტრი და ნავები, განათებისა და აუდიო სისტემები; აშენდა კაფეტერია და ყველა დარბაზი აღიჭურვა საინფორმაციო დაფებით. აღსანიშნავია, რომ დაცული ტერიტორიების სააგენტო საჭიროებისამებრ, ყოველწლიურად ახორციელებს სამუშაოებს სერვისების განახლების და გაუმჯობესების მიზნით.

David Songulashvili: “The increase in the number of visitors to protected areas creates opportunities for the development of new tourist facilities and the involvement of the local population in economic activities”
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili met with the rangers of the Imereti Protected Areas Administration and observed their work on-site.
“The development of ecotourism in protected areas is becoming increasingly important. Our unique natural landscapes, supported by modern infrastructure and high-standard services, continue to attract growing numbers of visitors. This increase, in turn, creates opportunities for the development of new tourist facilities and the engagement of local communities in economic activities, ultimately contributing positively to the well-being of regional populations,” said Minister Songulashvili.
The Minister spoke about the vital role of rangers in protected areas, emphasizing that these territories and their unique biodiversity require constant care and protection. The responsibility that rangers carry in this regard is invaluable. In many cases, they perform their duties at the risk of their health and lives. Ensuring proper working conditions and social guarantees for rangers is a matter of state concern.
Currently, Georgia’s protected areas — the country’s natural treasures — are safeguarded by around 500 rangers across 25 territorial administrations. Their responsibilities include preventing poaching, managing natural and human-caused fires, monitoring biodiversity, and ensuring visitor safety when needed.
During his visit, the Minister also toured the Prometheus Cave, one of the Imereti region’s most popular natural monuments.
Prometheus Cave is one of Georgia’s flagship landmarks and an example of a successful ecotourism project. The cave welcomes tens of thousands of local and international visitors every year. According to data from just the first five months of this year, the cave has already been visited by 57,307 people, accounting for 24% of the total number of visitors to protected areas.
Since 2015, the state has invested GEL 4,555,000 in Prometheus Cave. The investment has enabled full rehabilitation of the infrastructure, the creation of a navigation section, updates to the visitor center, boats, lighting, and audio systems, as well as the construction of a cafeteria and installation of informational boards throughout the cave halls. The Agency for Protected Areas continues to annually update and enhance services to meet visitor needs.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Kakha Kakabadze, and the State Representative in the Imereti Region, Mr. Levan Zalkaliani, accompanied the Minister.