დავით სონღულაშვილი ქედაში ყურძნის გადამმუშავებელ საწარმოში იმყოფებოდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე სულხან თამაზაშვილთან, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრ დენის სალუქვაძესთან და საქართველოს პარლამენტის წევრებთან ერთად, ქედის მუნიციპალიტეტის სოფელ მახუნცეთში იმყოფებოდა, სადაც სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარი კომპანია „ძმები ავალიანების მარანი“ დაათვალიერა. ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმო 2023 წელს, სახელმწიფოს თანადაფინანსებით შეიქმნა, რომლის ჯამურმა თანადაფინანსებამ 500 000 ლარი შეადგინა.
დავით სონღულაშვილის განცხადებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აგრძელებს რეგიონებში აგროსაწარმოო ინფრასტრუქტურის განვითარებას, რათა ხელი შეეწყოს ადგილობრივი წარმოების გაძლიერებას და ეკონომიკის მდგრად განვითარებას.
„საქართველო მეღვინეობის უძველესი ქვეყანაა და 8000-წლიანი ისტორია აქვს. სწორედ ამიტომ იგი გამორჩეულია ვაზის უნიკალური მრავალფეროვნებით; საქართველოში გავრცელებულია ვაზის 500-ზე მეტი ჯიში, რომლებიც ქვეყნის თითქმის ყველა კუთხეშია წარმოდგენილი. სწორედ ვაზის ჯიშების მრავალფეროვნების გამო განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია მცირე მარნების განვითარება, რადგან ისინი ინახავენ იმ უნიკალურობასა და თავისებურებას, რაც ქართულ ღვინოსა და მევენახეობას ახასიათებს. მცირე მარნები ხელს უწყობენ რეგიონული ჯიშების შენარჩუნებასა და განვითარებას, რაც უზრუნველყოფს ქართული ღვინის მრავალფეროვნებას. ამ მიზნით ჩვენი პროგრამები აქტიურად უჭერენ მხარს მცირე მარნებს, რათა საუკუნოვანი ტრადიცია, რომელმაც დღემდე მოაღწია, შევინარჩუნოთ, ხარისხობრივად გავაუმჯობესოთ და ქართული ღვინო მსოფლიო მასშტაბით გავაცნოთ", - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
ძმები ავალიანების მარანი „გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროგრამის“ ფარგლებში შეიქმნა, კომპანია ასევე სარგებლობს სახელმწიფო პროგრამებით - „ტექნიკური მხარდაჭერის პროგრამა“ და „შეღავათიანი აგროკრედიტი“. საწარმო ამ ეტაპზე 10 სახეობის ღვინოს აწარმოებს, რომლებიც ადგილობრივ ბაზარზე რეალიზდება სამარკო ნიშნით „ძმები ავალიანები“.
აღსანიშნავია, რომ აჭარის ავტონომიურ რესპუბლიკაში სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ „გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროგრამის“ ფარგლებში, ჯამში 2,5 მილიონი ლარის თანადაფინანსებით, ოთხი საწარმო შეიქმნა.
მინისტრთან ერთად კომპანიაში „ძმები ავალიანების მარანი“ იმყოფებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ზურაბ ეზუგბაია, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი იაკობაშვილი და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, visited the village of Makhuntseti in Keda Municipality. The Chairman of the Government of the Autonomous Republic of Adjara, Mr. Sulkhan Tamazashvili; the Minister of Agriculture of Adjara, Mr. Denis Salukvadze; and Members of the Parliament of Georgia, accompanied the Minister.
During their visit, the officials toured “The Avaliani Brothers’ Winery,” a beneficiary company of the Rural Development Agency, operating a grape processing facility, which was established in 2023 with state co-financing totaling GEL 500,000.
According to Mr. Songulashvili, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture continues to develop agro-industrial infrastructure in the regions to support and enhance local production and promote sustainable economic development.
“Georgia is one of the world’s oldest winemaking countries, with an 8,000-year history. This is precisely why it stands out for its unique diversity of grapevine varieties; more than 500 grape varieties are found across almost every region of the country. Due to this diversity, the development of small wineries is especially important, as they preserve the uniqueness and distinctive characteristics that define Georgian wine and viticulture. Small wineries play a crucial role in preserving and developing regional grape varieties, thereby ensuring the diversity of Georgian wine. For this reason, our programs actively support small wineries, so that we can preserve this centuries-old tradition that has survived to the present day, improve its quality, and introduce Georgian wine to the global market,” stated Mr. David Songulashvili.
''The Avaliani Brothers Winery'' was established within the framework of the Co-financing Program for Processing and Storage Enterprises. The company also benefits from state programs, including the Technical Support Program and Preferential Agrocredit. At this stage, the enterprise produces ten varieties of wine, which are marketed on the local market under the brand name “Avaliani Brothers.”
It is noteworthy that within the Autonomous Republic of Adjara, four enterprises have been established under the Co-financing Program for Processing and Storage Enterprises implemented by the Rural Development Agency, with a total co-financing of GEL 2.5 million.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Zurab Ezugbaia; the Director of the Rural Development Agency, Mr. Zurab Gozalishvili; the Acting Head of the National Food Agency, Mr. Giorgi Iakobashvili; as well as representatives of local self-government, also attended the meeting.