სურსათთან შემხებლობაში მყოფი ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის მოხმარების რეგულირების საკითხებზე ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, მინისტრის მოადგილეები სოლომონ პავლიაშვილი და ზურაბ ეზუგბაია ბიზნესსექტორის, მათ შორის, ჰიპერმარკეტების ქსელების და სტუმარმასპინძლობის სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდნენ.შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სურსათთან შემხებლობაში მყოფი ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის მოხმარების რეგულირების ისეთი მოდელის შემუშავებას, რაც ჯანმრთელობის, გარემოს დაცვის საკითხებს და ეკონომიკურ ინტერესებს დააბალანსებს.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო აქტიურად მუშაობს სურსათთან პირდაპირ შემხებლობაში მყოფი ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის მოხმარების რეგულირების საკითხებზე. ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენთვის მნიშვნელოვანია სექტორთან კოორდინირებული თანამშრომლობა. გამართული შეხვედრების და განხილვების მიზანი არის ის, რომ სახელმწიფოს მიერ შემოღებული ნებისმიერი რეგულაცია, რომელიც მიმართულია სურსათის უვნებლობის და გარემოს დაცვის სტანდარტების გაუმჯობესებისკენ, იყოს, ერთი მხრივ, რეალურად აღსრულებადი და, მეორე მხრივ, გონივრული ვადები განვსაზღვროთ ახალი სტანდარტების დასანერგად. ვფიქრობ, ერთიანი ძალისხმევით შევძლებთ ისეთი მოდელის შემუშავებას, რაც ხელს შეუწყობს ჯანმრთელობის დაცვას, ეკოლოგიურ უსაფრთხოებას და კერძო სექტორის მდგრად განვითარებას“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე ყურადღება გამახვილდა ახალ რეგულაციაზე გადასვლის ვადებზე.
აღსანიშნავია, რომ პლასტმასის ჭარბი მოხმარება დღეს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან გარემოსდაცვით გამოწვევას წარმოადგენს. საქართველოში ჩატარებული კვლევის შედეგებით, ქვეყანა ყოველწლიურად დაახლოებით 612,5 მილიონ ერთეულ ერთჯერადი გამოყენების პლასტიკის ჭიქას, თავსახურს, საკვების კონტეინერს, დანას, ჩანგალს, კოვზს, ე.წ. „საწრუპს“, თეფშს და სასმლის მოსარევს მოიხმარს, რაც ჯამურად 3.9 - 5.9 ათას ტონა პლასტიკს შეადგენს.
სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ბიზნესასოციაციის პრეზიდენტი სოსო ფხაკაძე და სამინისტროს შესაბამისი უწყების ხელმძღვანელი პირები და სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Regulation of Single-Use Plastics Intended for Food Contact was discussed at the Working Meeting.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, along with Deputies of the Minister, Mr.  Solomon Pavliashvili and Mr. Zurab Ezugbaia, hosted the representatives of the business sector, including hypermarket chains and the hospitality industry.
The parties focused on the development of a regulatory model for the use of single-use plastic items intended for direct food contact—one that strikes a balance between health protection, environmental concerns, and economic interests.
"The Ministry of Environmental Protection and Agriculture is actively working on the regulation of single-use plastics that come into direct contact with food. I would emphasize that coordinated cooperation with the business sector is of utmost importance to us. The goal of these meetings and discussions is to ensure that any regulations adopted by the state—aimed at improving food safety and environmental standards—are both realistically enforceable and implemented within reasonable timeframes. I believe that through joint efforts, we can develop a model that supports public health, environmental safety, and the sustainable development of the private sector," said First Deputy Minister, Mrs. Nino Tandilashvili.
Notably, excessive plastic consumption remains one of the most pressing environmental challenges today. According to research conducted in Georgia, the country annually consumes approximately 612.5 million units of single-use plastic items, such as cups, lids, food containers, knives, forks, spoons, straws, plates, and stirrers. This amounts to a total of 3.9 to 5.9 thousand tonnes of plastic waste per year.
The President of the Business Association of Georgia, Mr. Soso Pkhakadze, along with heads of relevant departments and representatives of the Ministry, attended the meeting.