რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთში „მაღალმთიან დასახლებებში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობის პროგრამით“ 59 ბიზნესიდეა დაფინანსდა
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულ პაპუნა მარგველიძესთან ერთად ამბროლაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ჭრებალოში სახელმწიფო პროგრამის დაფინანსებით შექმნილი სასტუმრო დაათვალიერა.სასტუმრო „ასკრიონი“ 2023 წელს, „მაღალთიან დასახლებაში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობის პროგრამის“ თანადაფინანსებით შეიქმნა. სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 100,000 ლარია. სასტუმროს, რომელიც 20 სტუმარზეა გათვლილი, 7 ნომერი აქვს.
„მაღალმთიან დასახლებებში სამეწარმეო საქმიანობის ხელშეწყობის“ პროგრამის ფარგლებში, სოფლის განვითარების სააგენტოს მიერ 11,8 მლნ ლარით თანადაფინანსებულია 146 ბიზნესიდეა, მათ შორის - 84 საოჯახო სასტუმროს შექმნა 6,8 მლნ ლარით. რაჭა-ლეჩხუმსა და ქვემო სვანეთის რეგიონში 4,4 მლნ ლარით თანადაფინანსებულია 59 ბიზნეს იდეა, მათ შორის - 38 საოჯახო სასტუმროს შექმნა 2,8 მლნ ლარით.
პროგრამის მიზანია, თანადაფინანსების გზით, ხელი შეუწყოს მაღალმთიან დასახლებებში კერძო სექტორის განვითარებასა და ახალი სამუშაო ადგილების შექმნას, მოახდინოს ახალგაზრდა მეწარმეებისა და ეკონომიკური აქტივობის ზრდის სტიმულირება.
სასტუმროში „ასკრიონი“ მინისტრთან ერთად რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის დელეგატი საქართველოს პარლამენტში გოჩა ენუქიძე, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი გიორგი ავალიანი და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

State support has brought 59 new business ideas to life in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti under the "Promotion of Entrepreneur Activity in Mountainous Regions" program
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, accompanied by the State Representative of the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region, Mr. Papuna Margvelidze, visited a hotel in the village of Chrebalo, Ambrolauri Municipality, established through funding from a state program.
The hotel Askrioni was established in 2023 with GEL 100,000 from the "Promotion of Entrepreneur Activity  in Mountainous Regions" program, offering 7 rooms for up to 20 guests.
The Rural Development Agency has co-financed 146 business ideas with GEL 11.8 million nationwide, including 59 initiatives in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, where 38 family guesthouses have received GEL 2.8 million.
In the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region, 59 business ideas have received a total of GEL 4.4 million in co-financing, including 38 family-run guesthouses, through financial support of GEL 2.8 million.
The program aims to support the development of the private sector and the creation of new jobs in mountainous settlements through co-financing, including stimulating youth entrepreneurship and economic activity.
Member of Parliament representing the Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti region, Mr. Gocha Enukidze; Acting Director of the Rural Development Agency, Mr. Giorgi Avaliani; and representatives of the local government, accompanied the Minister.