დავით სონღულაშვილი ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების რეინჯერებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, კახეთის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის კომიტეტის თავმჯდომარე ირაკლი ქადაგიშვილთან და დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარე ბესიკ კუსიდთან ერთად, ბაწარა-ბაბანეურის დაცულ ტერიტორიებზე რეინჯერებს შეხვდა.
ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიები კახეთში, ახმეტის მუნიციპალიტეტის ტერიტორიაზე მდებარეობს, საერთო ფართობი 11 461 ჰა-ს შეადგენს და მას 17 რეინჯერი იცავს.
გამართულ შეხვედრაზე მინისტრმა რეინჯერებს მადლობა გადაუხადა დაცული ტერიტორიების დაცვაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვის.
დავით სონღულაშვილმა დაცული ტერიტორიების შექმნის და მართვის თანამედროვე სისტემის მნიშვნელობაზე ისაუბრა. მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ დაცული ტერიტორიების შექმნა-განვითარების პარალელურად, სახელმწიფოსთვის პრიორიტეტია, რომ რეინჯერებს შესაბამისი აღჭურვილობა, სამუშაო პირობები და დაცვის გარანტიები ჰქონდეთ.
საქართველოს დაცულ ტერიტორიებს 25 ტერიტორიულ ადმინისტრაციაში გადანაწილებული 500-მდე რეინჯერი იცავს. რეინჯერების დაცვის ქვეშ საქართველოს ტერიტორიის 927 748 ჰექტრამდე ტერიტორიაა. მათი საქმიანობა გულისხმობს ბრაკონიერობის ფაქტების აღკვეთას, ბუნებრივ და დაუდევრობით გამოწვეულ ხანძრებთან გამკლავებას, ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგს და, კომპეტენციის ფარგლებში, ვიზიტორთა დახმარებას.
აღსანიშნავია, რომ ბაწარა-ბაბანეურის დაცული ტერიტორიების უფროსი რეინჯერი გიორგი აბრამიშვილი, ბუნების დაცვის საერთაშორისო კავშირისა (IUCN) და დაცული ტერიტორიების მსოფლიო კომისიის „საერთაშორისო რეინჯერთა" კონკურსის ფარგლებში, მსოფლიოს 10 საუკეთესო რეინჯერს შორის დასახელდა და 2021 წელს მსოფლიო რეინჯერის ტიტული მიენიჭა.
დაცული ტერიტორიების შექმნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პრიორიტეტს წარმოადგენს. ბოლო 10 წლის განმავლობაში, ქვეყანაში 30-ზე მეტი ახალი დაცული ტერიტორია შეიქმნა, და ფართობი დაახლოებით 75%-ით გაიზარდა. დღეისათვის, საქართველოში 100 დაცული ტერიტორიაა. მიმდინარე წელს მუშაობა დაიწყო კახეთის რეგიონში, გურჯაანის მუნიციპალიტეტში კიდევ ერთი დაცული ტერიტორიის შექმნის საკითხზე.

Minister David Songulashvili Meets with Rangers of Batsara-Babaneuri Protected Areas
Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. David Songulashvili, along with the Kakheti State Representative, Mr. Giorgi Aladashvili, Chairman of the Parliamentary Committee on Regional Policy and Self-Government, Mr. Irakli Kadagishvili, and Chairman of the Agency for Protected Areas, Mr. Besik Kusidi, met with the rangers of the Batsara-Babaneuri Protected Areas in the Kakheti region.
Located within Akhmeta Municipality, the Batsara-Babaneuri Protected Areas span 11,461 hectares and are safeguarded by 17 dedicated rangers.
During the meeting, Minister Songulashvili expressed his deep gratitude to the rangers for their exceptional contribution to the protection/preservation of Georgia’s natural heritage.
The Minister emphasized the importance of establishing and managing protected areas using modern, efficient systems. He stressed that, alongside the expansion and development of these areas, it is a state priority to ensure that rangers are equipped with the necessary tools, work under proper conditions, and are guaranteed adequate protection.
Currently, Georgia’s protected areas are managed by approximately 500 rangers across 25 territorial administrations, collectively overseeing around 927,748 hectares. Ranger responsibilities include preventing poaching, combating both natural and man-made fires, monitoring biodiversity, and supporting visitors within the scope of their competence.
A point of particular pride was the recognition of Giorgi Abramishvili, head ranger of the Batsara-Babaneuri Protected Areas, who was named among the top 10 rangers globally in the International Union for Conservation of Nature (IUCN) and the World Commission on Protected Areas’ “International Rangers” competition, earning the prestigious title of World Ranger in 2021.
The development of protected areas remains a top priority for the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. Over the past decade, Georgia has established more than 30 new protected areas, expanding the total protected territory by approximately 75%. Today, the country boasts 100 officially designated protected areas. In 2025, work commenced on creating a new protected area in the Gurjaani Municipality, Kakheti region.