დავით სონღულაშვილი: „სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში მუდმივად მიმდინარეობს ახალი კვლევის მეთოდების დანერგვა, რომლებიც აკმაყოფილებს საერთაშორისო სტანდარტებს და ვალიდურია“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის თბილისის ახალგახსნილ შენობას ეწვია, სადაც  სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორმა ირაკლი გულედანმა მინისტრს ინფრასტრუქტურული და ტექნიკური შესაძლებლობების გაძლიერების შედეგად გაუმჯობესებული სამუშაო პროცესი გააცნო.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა აღნიშნა, ლაბორატორიული ქსელის გაძლიერება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია და ამ მიმართულებით მუშაობა უწყვეტი პროცესია.
„ლაბორატორიული ქსელის გაძლიერება მოიცავს არაერთ მიმართულებას, ესენია გამართული ინფრასტრუქტურა, თანამედროვე ტექნოლოგიები და ტექნიკური აღჭურვილობა; ლაბორატორიებში მუდმივად მიმდინარეობს ახალი კვლევის მეთოდების დანერგვა, რომლებიც აკმაყოფილებს საერთაშორისო სტანდარტებს და ვალიდურია. ჩვენი ლაბორატორიის სპეციალისტები რეგულარულად გადიან სწავლებას საერთაშორისო პარტნიორ ლაბორატორიებში”, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა აგროწარმოების ყველა ეტაპზე დროული და ზუსტი დიაგნოსტირების მნიშვნელობაზე და აღნიშნა, რომ ახლად გახსნილ შენობაში დამატებით მოწყობილი სამუშაო სივრცეები მნიშვნელოვნად აძლიერებს სურსათის უვნებლობის მიმართულებით კვლევის შესაძლებლობებს.
„ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ დროული და ზუსტი დიაგნოსტირება არის ერთ-ერთი გადამწყვეტი ფაქტორი აგროწარმოების ყველა ეტაპზე. ჩვენ გვაქვს მთავარი მიზანი, ჯანსაღი პროდუქციით უზრუნველვყოთ ჩვენი მოსახლეობა, ჩვენი ადგილობრივი ბაზარი და, ამავდროულად, ქართული პროდუქცია, საკუთარი მაღალი ხარისხით, გავხადოთ მოთხოვნადი საერთაშორისო ბაზრებზე”, - განაცხადა მინისტრმა.
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორის ირაკლი გულედანის თქმით, გაძლიერებული შესაძლებლობები ხელს უწყობს ხარისხიან და ეფექტიან კვლევებს, რაც სოფლის მეურნეობის სექტორის გამართულ მუშაობას უზრუნველყოფს. ირაკლი გულედანმა ასევე ხაზი გაუსვა ახალ ლაბორატორიულ სივრცეში პოლიეთილენის პარკების ბიოდეგრადირების ხარისხის შემოწმების განხორციელებას, რაც მნიშვნელოვანი კომპონენტია გარემოსდაცვით პოლიტიკაში და ხელს უწყობს ე.წ. მწვანე სტანდარტების პრაქტიკაში დანერგვას.
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის ქსელში შედის თბილისის ცენტრალური, ორი ზონალური (ქუთაისსა და ახალციხეში) და 10 რეგიონული ლაბორატორია. ლაბორატორიებში ხორციელდება სურსათის, სასმელი წყლის კვლევა, ასევე, ცხოველთა და მცენარეთა დაავადებების დიაგნოსტიკა. აღსანიშნავია, რომ სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია ფლობს ეროვნულ რეფერენს ლაბორატორიის სტატუსს. რის საფუძველზეც, ლაბორატორიას ეძლევა უფლებამოსილება, ჩაატაროს რეფერენტული გამოცდები სადაო საკვლევ ნიმუშებზე.
ლაბორატორია ფლობს ISO/IEC 17025:2017 აკრედიტაციას და კვლევებს ახორციელებს საერთაშორისო სტანდარტების სრული დაცვით.
მინისტრთან ერთად, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის თბილისის ახალგახსნილ შენობაში სამუშაო პროცესს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილიც გაეცნო.

David Songulashvili: “The State Agricultural Laboratory is Constantly Introducing Valid Research Methods That Align with International Standards ”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, visited the newly opened Facility of the State Agricultural Laboratory in Tbilisi.
The Director of the laboratory, Mr. Irakli Guledani, briefed the Minister on the enhanced workflow made possible by recent infrastructure upgrades and modernization of technical equipment.
Minister Songulashvili highlighted the strategic importance of strengthening the national laboratory network, emphasizing that it remains a continuous and multifaceted effort.
“Strengthening the laboratory system encompasses various critical components, including modern infrastructure, cutting-edge technology, and up-to-date technical equipment. New research methods that are internationally recognized and scientifically valid are being regularly adopted. Our laboratory specialists also undergo ongoing training in partnership with leading international laboratories,” stated Minister Songulashvili.
The Minister emphasized that timely and accurate diagnostics are essential across all stages of agricultural production, noting that the additional workspaces provided in the new laboratory building significantly expanded research capacity in the field of food safety.
“I want to stress that timely and precise diagnostics are decisive factors in every phase of agricultural production. Our primary goal is to ensure the supply of local market with safe and healthy products while also promoting high-quality Georgian goods in international markets,” the Minister added.
According to Mr. Guledani, Director of the State Agricultural Laboratory, the expanded capacities of the laboratory will contribute to more efficient, high-quality research, supporting the smooth operation of the agricultural sector in Georgia. The Director also emphasized the laboratory’s recent initiation of biodegradation quality testing for polyethylene bags, a significant step toward aligning with national environmental policies and implementing practical green standards.
The State Laboratory of Agriculture network includes the central laboratory in Tbilisi, two zonal laboratories (located in Kutaisi and Akhaltsikhe), and 10 regional laboratories. These facilities conduct a wide range of research, including food safety, drinking water analysis, and diagnostics of plant and animal diseases.
Notably, the State Agricultural Laboratory holds the status of a National Reference Laboratory, authorizing it to conduct definitive testing in cases of disputed research samples.
The laboratory operates in full compliance with ISO/IEC 17025:2017 standards, ensuring that all research procedures meet the highest International Standards. The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Solomon Pavliashvili accompanied the Minister at the newly opened Facility of the State Agricultural Laboratory.