გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში 3-თვიან ანაზღაურებად სტაჟირებას 339 ახალგაზრდა გაივლის
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და მის სისტემაში შემავალი უწყებები ანაზღაურებადი სტაჟირების სამთავრობო პროგრამის ფარგლებში სტაჟიორების მიღებას იწყებენ.
შერჩეული კანდიდატები სტაჟირებას 2025 წლის 1 ოქტომბრიდან 31 დეკემბრის ჩათვლით გაივლიან.
პროგრამა, რომელიც საქართველოს პრემიერ-მინისტრის, ირაკლი კობახიძის ინიციატივით მიმდინარეობს, განკუთვნილია სტუდენტებისა და კურსდამთავრებულებისთვის, რომლებსაც  პრაქტიკული გამოცდილების მიღება სახელმწიფო უწყებაში სურთ.
სამინისტროსა და მის სისტემაში შემავალ უწყებებში გამოცხადებულ 339 ვაკანტურ ადგილზე განაცხადი 2469 ახალგაზრდამ შემოიტანა. დაცული ტერიტორიების სააგენტო სხვადასხვა დაცულ ტერიტორიაზე 27 სტაჟიორს მიიღებს. გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტში გამოცხადებულია 15 ვაკანტური პოზიცია, როგორც თბილისში, ისე რეგიონებში. სურსათის ეროვნული სააგენტო ქვეყნის მასშტაბით 105 სტაჟიორს მიიღებს სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის მიმართულებით. ღვინის ეროვნულ სააგენტოში სტაჟირების შესაძლებლობა 2 კანდიდატს ექნება.
გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი 3-თვიან ანაზღაურებად სტაჟირებას 4 პოზიციაზე სთავაზობს ახალგაზრდებს, ხოლო ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო - 2-ზე.  ეროვნულ სატყეო სააგენტოში გამოცხადებულია 94 პოზიცია, ძირითადად მეტყევეობის მიმართულებით. ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოში სტაჟირების კონკურსი 7 პოზიციაზეა გამოცხადებული, ხოლო გარემოს ეროვნულ სააგენტოში - 26, მათ შორის უმეტესად ჰიდრომეტეოროლოგიის დეპარტამენტში.
სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორია ანაზღაურებად სტაჟირებას 14 სტაჟიორს ცენტრალურ და რეგიონალურ ლაბორატორიებში სთავაზობს. სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი 3 სტაჟიორის მიღებას გეგმავს.  მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნულ სააგენტოში - 5, ხოლო მინერალური რესურსების ეროვნულ სააგენტოში სასარგებლო წიაღისეულის მართვის დეპარტამენტში 3 ვაკანტური ადგილი არის ხელმისაწვდომი. რაც შეეხება შპს „საქართველოს მელიორაციას“, ის ანაზღაურებად სტაჟირებას 8 ახალგაზრდას სთავაზობს.
აღსანიშნავია, რომ გასულ წელს ანალოგიური პროგრამის ფარგლებში სამინისტროში სტაჟირება 69 ახალგაზრდამ გაიარა, რომელთაგან 19 უკვე სამინისტროს სისტემაში მუშაობს.

339 Young People Participate in a Paid Three-Month Internship at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, along with its affiliated Agencies, has launched the intake of interns as part of the government-funded paid internship program.
Selected candidates will undertake the internship from October 1 to December 31, 2025.
The program, initiated by Prime Minister Irakli Kobakhidze, is designed for students and recent graduates seeking to gain practical experience within a public institution.
2,469 Applicants Compete for 339 Paid Internship Positions at the Ministry and Its Subordinate Agencies
A total of 2,469 young people have applied for the 339 paid internship positions announced by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and its subordinate agencies.
Key internship opportunities include:
The Agency of Protected Areas will host 27 interns across various protected areas.
The Environmental Supervision Department has announced 15 positions, both in Tbilisi and regional offices.
The National Food Agency will receive 105 interns across the country in the fields of food safety, veterinary services, and plant protection.
The National Wine Agency will offer internship opportunities to 2 candidates.
The Environmental Information and Education Center is offering a three-month paid internship for 4 positions.
The National Wildlife Agency has opened 2 positions.
The National Forestry Agency has announced 94 positions, primarily in forestry management.
The Agency for Nuclear and Radiation Safety has announced internships for 7 positions.
The National Environmental Agency will host 26 interns, mainly within the Hydrometeorology Department.
Additional Internship Opportunities Across Ministry-Affiliated Institutions
The State Laboratory of Agriculture will offer paid internships to 14 interns in both central and regional laboratories.
The Scientific-Research Center of Agriculture plans to host 3 interns, while the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring will accept 5 interns.
The National Agency for Mineral Resources has 3 available positions within its Mineral Resource Management Department.
Additionally, LLC “Georgian Amelioration” will offer paid internship opportunities to 8 young professionals.
It is worth noting that under the same program last year, 69 young people completed internships at the Ministry, 19 of whom are now employed within the Ministry’s system.