დავით სონღულაშვილი: „სურსათის უვნებლობა, ვეტერინარია და მცენარეთა დაცვა ის მიმართულებებია, რომლებიც გადამწყვეტ როლს თამაშობს ჩვენი მოსახლეობის ჯანმრთელობის და კეთილდღეობის უზრუნველყოფაში“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ქვემო ქართლში სურსათის ეროვნული სააგენტოს რეგიონული სამმართველოს თანამშრომლებს შეხვდა. მინისტრმა ინფორმაცია მოისმინა სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის მიმართულებებით რეგიონში არსებული ვითარების შესახებ.
დავით სონღულაშვილმა ყურადღება გაამახვილა სააგენტოს რეგიონული სამსახურების გამართული ფუნქციონირების მნიშვნელობაზე.
„სურსათის უვნებლობა, ვეტერინარია და მცენარეთა დაცვა ის მიმართულებებია, რომლებიც გადამწყვეტ როლს თამაშობს ჩვენი მოსახლეობის ჯანმრთელობის და კეთილდღეობის უზრუნველყოფაში. შესაბამისად, სურსათის ეროვნული სააგენტოს გამართული ფუნქციონირება პრიორიტეტია. ინფრასტრუქტურა, შესაბამისი სერვისების ხელმისაწვდომობა და პროფესიონალი კადრები ქმნიან შესაძლებლობას, რეგიონის მოსახლეობამ მიიღოს საჭირო მომსახურება, ასევე, რეგულარულად განვახორციელოთ ბაზარზე არსებული პროდუქციის შემოწმება, ცხოველთა ვაქცინაცია, პესტიციდების და აგროქიმიკატების ხარისხის კონტროლი, საკარანტინო მავნებლებთან ბრძოლის ღონისძიებები, რაც, წარმოების ხელშეწყობის და აგროპროდუქციის ხარისხის გარანტიაა და, საბოლოო ჯამში, ჩვენი მოსახლეობის კეთილდღეობას უზრუნველყოფს“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსის, ზურაბ ჩეკურაშვილის განცხადებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით განხორციელებული ინფრასტრუქტურული პროექტების შედეგად, მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი სააგენტოს რეგიონული სამსახურების შესაძლებლობები და მომსახურების ხარისხი.
„რეგიონში ფუნქციონირებს ცხოველთა გადასარეკი ტრასის 3 ბიოუსაფრთხოების პუნქტი რუსთავში, მარნეულისა და ბოლნისის მუნიციპალიტეტებში, რომელიც უსასყიდლოდ ემსახურება ცხოველთა მეპატრონეებს; ტარდება ცხოველთა უფასო ვაქცინაცია 6 დაავადებაზე; ჯანმრთელობის კონტროლის, აღრიცხვიანობისა და ცხოველური წარმოშობის სურსათის მიკვლევადობის უზრუნველყოფის მიზნით, ხორციელდება  ცხოველთა იდენტიფიკაცია-რეგისტრაციის პროგრამა.
რეგიონში კვლავ პრიორიტეტულია საბავშვო ბაღებისა და სკოლების კვების ბლოკების, ხორცისა და ყველის  სარეალიზაციო ობიექტების, სასაკლაოების შემოწმება; ასევე რძის, თევზის, ნახევარფაბრიკატების, წყლის ნიმუშების აღება და ლაბორატორიული კვლევა.
საკარანტინო მავნებლების გამოვლენის მიზნით, გრძელდება ფერომონიანი დამჭერების განთავსება; ასევე პესტიციდების და აგროქიმიკატების სარეალიზაციო ობიექტების აღრიცხვა და ინსპექტირებები, პესტიციდების და აგროქიმიკატების ნიმუშების აღება და ლაბორატორიული კვლევა. აღნიშნული ღონისძიებები ტარდება რეგიონის შვიდივე მუნიციპალიტეტში”, - აღნიშნა ზურაბ ჩეკურაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე და სახელმწიფო რწმუნებული ქვემო ქართლის მხარეში ლევან ხარაბაძე იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili: “Food safety, veterinary care, and plant protection are the key areas that play a decisive role in ensuring the health and well-being of our population.”
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, met with the staff of the National Food Agency's regional office in the Kvemo Kartli region. The Minister received an update on the current situation regarding food safety, veterinary services, and plant protection.
Minister Songulashvili emphasized the importance of the efficient functioning of the Agency's regional services.
"Food safety, veterinary care, and plant protection are the key areas that play a crucial role in ensuring the health and well-being of our population. Accordingly, the efficient functioning of the National Food Agency is our priority. Infrastructure, access to relevant services, and professional staff create the opportunity for the population to receive the necessary assistance. Additionally, this enables us to conduct regular inspections on products in the market, carry out animal vaccinations, monitor the quality of pesticides and agrochemicals, and implement measures to combat quarantine pests. Ultimately, all of these efforts are essential for supporting production, ensuring the quality of agro-products, and ultimately safeguarding the well-being of our population,” stated Mr. David Songulashvili.
The Head of the National Food Agency, Mr. Zurab Chekurashvili, stated that the infrastructure projects carried out with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture have significantly strengthened the capabilities of the Agency’s regional services and improved the overall quality of its services.
“Three biosecurity points for animal transit are functioning in the region, specifically in Rustavi, Marneuli, and Bolnisi municipalities, providing free services to animal owners. Additionally, free animal vaccinations are conducted for six diseases.
The animal identification and registration program is being implemented to ensure health control, registration, and traceability of animal-origin food products. Moreover, we continue to prioritize the inspection of food blocks in kindergartens and schools, meat and cheese sales outlets, and slaughterhouses in the region. Additionally, the collection of samples from milk, fish, semi-finished products, and water, followed by laboratory testing, remains a core focus.
The installation of pheromone traps continues to detect quarantine pests. Additionally, the registration and inspection of pesticide and agrochemical sales outlets, as well as the collection of samples for laboratory testing and analysis, are ongoing. These activities are underway in all seven municipalities of the region,” stated Mr. Zurab Chekurashvili.
The Deputy Minister, Mr. Kakha Kakabadze, and the State Representative in the Kvemo Kartli region, Mr. Levan Kharabadze, accompanied the Minister.