დავით სონღულაშვილმა ნატახტარში სურსათის ეროვნული სააგენტოს ახალი შენობა გახსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა ნატახტარში სურსათის ეროვნული სააგენტოს მცხეთა-მთიანეთის რეგიონული დეპარტამენტის ახალი შენობა დაათვალიერა და თანამშრომლებს შეხვდა.მინისტრმა სააგენტოს ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება.
„დღეიდან, სურსათის ეროვნულ სააგენტოს მცხეთა-მთიანეთში საკუთარი ოფისი ექნება, სადაც ყველა პირობაა შექმნილი იმისათვის, რომ თანამშრომლებს ჰქონდეთ შესაბამისი სამუშაო პირობები, ხოლო რეგიონის მოსახლეობას შესაძლებლობა, მიიღოს მაღალი ხარისხის მომსახურება და ისარგებლოს სახელმწიფო პროგრამებით“,-აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
სურსათის ეროვნული სააგენტო ყველა მუნიციპალიტეტში უწყვეტად ახორციელებს სურსათის უვნებლობის სახელმწიფო კონტროლს. განსაკუთრებული ყურადღება ეთმობა საზოგადოებრივი კვების ობიექტების, საბავშვო ბაღებისა და სკოლების კვების ბლოკების, სასაკლაოების და ხორცის სარეალიზაციო მაღაზიების შემოწმებას. მესაქონლეობის განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, მნიშვნელოვანია ის ვეტერინარული მანიპულაციები, რომლებსაც სააგენტოს ვეტერინარები ყოველდღიურ რეჟიმში ახორციელებენ, მათ შორის, ცხოველების უფასო ვაქცინაციას შემდეგ დაავადებებზე: ცოფი, ჯილეხი, თურქული, ბრუცელოზი; აქტიურად მიმდინარეობს მცენარეთა მავნებლების საწინააღმდეგო ღონისძიებებიც.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრთან ერთად, მინისტრის მოადგილე კახა კაკაბაძე, სახელმწიფო რწმუნებული მცხეთა-მთიანეთის მხარეში ალექსანდრე ზაგაშვილი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელი პირები და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები იმყოფებოდნენ.

David Songulashvili Opens New Regional Office of the National Food Agency in Natakhtari
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, officially opened the new building of the Mtskheta-Mtianeti Regional Department of the National Food Agency in the village of Natakhtari. During the visit, the Minister toured the facility and met with agency staff.
Emphasizing the importance of institutional development, Minister Songulashvili stated:
“Today marks the opening of the National Food Agency’s own office in the Mtskheta-Mtianeti region. The facility is fully equipped to provide employees with modern working conditions and to ensure that local residents have access to high-quality services and state programs.”
The National Food Agency plays a crucial role in ensuring food safety across all municipalities of Georgia. The agency regularly inspects public catering establishments, kindergartens, school canteens, slaughterhouses, and meat retail outlets.
In support of livestock development, agency veterinarians conduct essential veterinary procedures, including free vaccinations against rabies, anthrax, Newcastle disease (Turkish plague), and brucellosis. Additionally, plant protection specialists actively carry out pest control measures to safeguard crops and ensure agricultural sustainability.
The Minister was accompanied by Deputy Minister Mr. Kakha Kakabadze, State Representative in the Mtskheta-Mtianeti Region Mr. Aleksandre Zagashvili, Heads of the National Food Agency, and representatives of local self-government.