ლევან დავითაშვილის შეხვედრა IAEA გენერალურ დირექტორთან
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს (IAEA) გენერალურ დირექტორს იუკია ამანოს შეხვდა, სადაც ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისაუბრეს.
საერთაშორისო სააგენტოსთან თანამშრომლობის საფუძველზე, საქართველოში, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების გაუმჯობესება და რადიაციის მავნე ზეგავლენისგან ადამიანისა და გარემოს დაცვა კიდევ უფრო ეფექტიანი გახდება.
ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს გენერალური დირექტორის იუკია ამანოს ვიზიტი საქართველოში მიმდინარე ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების მიმართულებით რეფორმირების მხარდაჭერის დადასტურებაა.
როგორც მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, საერთაშორისო სააგენტოს მიერ გაწეული დახმარება მოიცავს, როგორც ფინანსურ, ისე ექსპერტული ცოდნით მხარდაჭერას, რაც ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების კუთხით საქართველოს საერთაშორისო სტანდარტებთან დაახლოებას უზრუნველყოფს.
„ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს ხელმძღვანელის პირველი ვიზიტია საქართველოში, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია და შეიძლება ითქვას, რომ ერთგვარი დადასტურებაა იმ პროგრესისა, რომელიც ჩვენ გვაქვს ატომური, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების თვალსაზრისით. 2016 წელს ჩამოყალიბდა საქართველოში ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტო, რომელიც ახორციელებს მთავრობის მიერ დამტკიცებულ 15 წლიან სტრატეგიას და ჩვენ გვაქვს უკვე მნიშვნელოვანი შედეგები არსებული ნარჩენების მოვლის და გადამუშავების თვალსაზრისით, თუმცა მომავალშიც არა ერთი ამოცანა გაქვს, რომელშიც ვფიქრობ, რომ საერთაშორისო სააგენტოს დახმარება მნიშვნელოვანი იქნება.“ - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას ესწრებოდნენ სსიპ ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სააგენტოს ხელმძღვანელი ვასილ გედევანიშვილი, ავსტრიის რესპუბლიკაში საქართველოს საელჩოს ეუთო-სა და ვენაში განლაგებულ სხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში საქართველოს მუდმივი წარმომადგენლობის საქმეთა რწმუნებული მაკა ბოჭორიშვილი.

Levan Davitashvili held a meeting with the IAEA Director General
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili met with the Director General of International Atomic Energy Agency Yukiya Amano. The sides brought forward issues for deepening cooperation in the field of atomic energy and radiation.‘’The nuclear and radiation safety will be improved and protection of human live and environment from harmful influence of radiation will become more effective by means of the cooperation with the international agency. The reforms including nuclear and radiation security support in Georgia is once again proved by this visit. Moreover, an assistance provided by the International Agency includes not only financial support , but experts will share their knowledge and experience with their Georgian partners, that means getting closer to the international standards in the field of nuclear and radiation security’’- was noted by Levan Davitashvili.
"This is the first visit of IAEA Director General in Georgia, furthermore, today’s visit might be considered as a confirmation of the progress what we have in the field of atomic, nuclear and radiation safety, what is of utmost importance for us.
In 2016 the Nuclear and Radiation Safety Agency was established in Georgia, which impliments a 15 year strategy approved by the government. We have already significant results in radioactive waste management and processing, but in the future we will have many other challenges in which, I think the help of international agency will be important.” – declared Levan Davitashvili.
Maka Bochorishvili, Embassy of Georgia to the Republic of Austria permanent mission of Georgia to the OSCE together with other International Organizations in Vienna and Vasil Gedevanishvili, Head of the Nuclear and Radiation Safety Agency attended the meeting at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.