საგაზაფხულო სამუშაოები იმერეთის რეგიონის ყველა მუნიციპალიტეტში აქტიურად მიმდინარეობს
ახალი კორონავირუსის გავრცელებასთან ბრძოლის პარალელურად, საქართველოს რეგიონებში საგაზაფხულო სამუშაოები უსაფრთხოების ნორმების დაცვით, აქტიურად მიმდინარეობს. ფერმერები ინტენსიურად ახორციელებენ მიწებისა და მეურნეობების დამუშავების პროცედურებს.
იმერეთის სახელმწიფო რწმუნებული ზვიად შალამბერიძე და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შპს „იმერეთის აგროზონის” დირექტორი არჩილ ბუკია მიმდინარე სამუშაო პროცესს ადგილზე გაეცნენ.
სახელმწიფო პროგრამების ,,აწარმოე საქართველოში“ და ,,დანერგე მომავალი“ ფარგლებში დაფინანსებული კომპანია ,,მწვანე მდელო“, წყალტუბოს მუნიციპალიტეტის სოფელ გუმბრაში, 27 ჰექტრამდე მიწის ფართობს ფლობს და დამატებით 8 ჰექტარი არენდით აქვს აღებული. 15 ჰექტარზე ლურჯი მოცვის კულტურა, ხოლო დანარჩენზე სხვადასხვა მწვანილი იწარმოება. გასულ წელს, კომპანიამ, დაახლოებით, 55000 კგ მწვანილის ექსპორტი და რეექსპორტი განახორციელა ევროპის მიმართულებით. ამ ეტაპზე კომპანია საგაზაფხულო სამუშაოებს აწარმოებს და ახალი კორონავირუსის გავრცელების წინააღმდეგ დადგენილ უსაფრთხოების ყველა ნორმასა და რეკომენდაციას ითვალისწინებს.
სამუშაოები დაწყებულია საჩხერის მუნიციპალიტეტშიც. მიუხედავად ქვეყანაში შექმნილი სიტუაციისა, სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების დამუშავება აქტიურ ფაზაშია. გასულ წელთან შედარებით, 2020 წელს, მუნიციპალიტეტში მეტი სასოფლო-სამეურნეო ნაკვეთი დამუშავდება. უკვე დათესილია საშემოდგომო ხორბალი. რეაბილიტირებულია სარწყავი სისტემაც, რაც ხელს შეუწყობს მოსავლიანობის გაზრდას.

Spring agricultural works are underway in all municipalities of Imereti region
In line with the fight against the spread of the new coronavirus, spring farming activities are taken in different regions of Georgia in compliance with the safety standards. Farmers are actively engaged in land cultivation, intensive farming activities.The State Representative in Imereti region, Zviad Shalamberidze together with the Director of the "Imereti Agrozone" LLC of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Archil Bukia got familiar with the ongoing activities.
The company ‘’ Mtsvane Mdelo ‘’ funded under the state programs "Produce in Georgia" and "Plant the Future", owns 27 hectares of agricultural land area and has rented 8 hectares of additional land in the village Gumbra, Tskaltubo municipality, whereby, the company planted blueberry crop on 15 hectares and different types of herbs on 20 hectares. Last year, the company ‘’Mtsvane Mdelo ‘’ exported and re-exported about 55,000 kg of herbs to Europe.
At present, the company carries out spring farming activities, considers and follows all safety standards and recommendations against the spread of the new coronavirus.
Spring works are carried out in Sachkhere Municipality as well. Despite the current situation in the country, the cultivation of agricultural land is in the active phase. It should be noted, that in 2020, more agricultural land plots will be cultivated in Sachkhere municipality, in comparison with the previous year. Autumn wheat has already been sown and irrigation system is rehabilitated, which will further increase the productivity.