მიწის მდგრადი მართვის პრაქტიკის დანერგვა ხელს შეუწყობს ნიადაგის ნაყოფიერების გაუმჯობესებას და პირველადი წარმოების განვითარებას
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პროექტის „ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი სარგებელი მიწის მდგრადი მართვის გზით მოწყვლადი თემებისათვის საქართველოში“ ეგიდით, კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრი (REC Caucasus) ახორციელებს თესლბრუნვის პრაქტიკის დანერგვის ღონისძიებებს შიდა ქართლისა და კახეთის რეგიონებში. აღნიშნული პროექტი ფინანსდება გლობალური გარემოსდაცვითი ფონდის (GEF) მიერ, გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UN Environment) მეშვეობით.
საგაზაფხულო თესლბრუნვის პრაქტიკა მიმდინარე წლის გაზაფხულზე 1000-მდე ჰა დაფარავს და ხელს შეუწყობს შემდეგი სასოფლო-სამეურნეო კულტურების მონაცვლეობას: ბარდა, სიმინდი, ლობიო და წიწიბურა. ბენეფიციარი ფერმერების შერჩევა მუნიციპალიტეტებისა და ადგილობრივი დაინტერესებული მხარეების მონაწილეობით ჩატარდა და ასევე გაგრძელდება სამომავლოდ. საველე პროექტები მიწის მდგრადი მართვის პრაქტიკის დასანერგად 2022 წლის ბოლომდეა დაგეგმილი და მთლიანობაში 20 000 ჰა-ს მოიცავს.
მიწის მდგრადი მართვის პრაქტიკის გაძლიერებისა და მიწის ეკოსისტემური სერვისების გაუმჯობესების კომპონენტის ფარგლებში, 2019 წლის შემოდგომიდან დაიწყო მიწის მდგრადი მართვის საველე პროექტის განხორციელება, რომელიც მიზნად ისახავს ნიადაგის ნაყოფიერების გაუმჯობესებას თესლბრუნვის დანერგვის გზით გორის, ქარელის, ყვარლისა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტებში. თესლბრუნვის სისტემის დანერგვას აქტიურად დაუჭირეს მხარი ფერმერებმა, რითაც შესაძლებელი გახდა თვალსაჩინო ეფექტის მიღწევა მიწის ნაყოფიერების გაუმჯობესების კუთხით. აღნიშნულიდან გამომდინარე, თესლბრუნვის ღონისძიებები დაიგეგმა და მიმდინარეობს საგაზაფხულო კულტურებისთვისაც.
მიწის მდგრად მართვას შეუძლია მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანოს სასურსათო უსაფრთხოებასა და ადგილობრივ დონეზე სურსათის წარმოების განვითარებაში. პროექტის ფარგლებში, ასევე დაგეგმილია კვლევები ბაზრის წვდომის გაუმჯობესებისა და მდგრადი მიწის მართვის გზით მოყვანილი პროდუქტების ბრენდირების ხელშესაწყობად.

Implementation of sustainable land management practices to improve soil fertility and promote primary production
Under the auspices of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia project "Generating economic and environmental benefits from sustainable land management for vulnerable rural communities of Georgia", the REC Caucasus is implementing the practices of crop rotation in Shida Kartli and Kakheti regions. The project is funded by the Global Environment Facility (GEF) through United Nations Environment Program (UN Environment).
This spring, the crop rotation practices will cover up to 1,000 hectares and promote to increase the productivity of the following crops, namely, peas, corn, beans and buckwheat. The beneficiary farmers were selected through participation of municipalities and local stakeholders, this practice will be continued in the future as well. The field projects for the implementation of sustainable land management practices are planned by the end of 2022 and will cover a total of 20,000 ha.
Since 2019, the Sustainable Land Management Field Project was launched as part of the strengthening Sustainable Land Management Practices and Improving Land Ecosystem Services, which aimed at improving soil fertility through rotation of crops in Gori, Kareli, Kvareli and Sagarejo municipalities.
The farmers supported introduction of the crop rotation system, as far as, this practice enables them to improve soil fertility and increase crop productivity. Accordingly, crop rotation activities will include spring crops as well.
The sustainable land management will make a significant contribution to food security and food production at the local level. Research is also planned within the project to improve market access and product branding, namely to create a strong brand around a variety of segmented products grown through sustainable land management.