ილია თამარაშვილი საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელში, საგაზაფხულო სამუშაოების მიმდინარეობის პროცესს ადგილზე გაეცნო
სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს დირექტორი, ილია თამარაშვილი და შიდა ქართლში სახელმწიფო რწმუნებული, გიგი ხოჯევანიშვილი, გორის მუნიციპალიტეტში, საოკუპაციო ხაზთან მდებარე სოფელ წითელუბანში, აჭარიდან ეკომიგრანტი ფერმერის, მერაბ შავაძის ახლადგაშენებულ ბაღში და მიმდებარე მეურნეობებში.
კორონავირუსის გავრცელებასთან ბრძოლის პარალელურად, საქართველოს რეგიონებში საგაზაფხულო სამუშაოები უსაფრთხოების ნორმების დაცვით უწყვეტ რეჟიმში  მიმდინარეობს. ფერმერები ინტენსიურად ახორციელებენ მიწებისა და მეურნეობების დამუშავებას. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის და სოფლის მეურნეობის განვითარების რეგიონული სამსახურების წარმომადგენლების მიერ ხდება როგორც დარგობრივ საკითხებზე, ასევე ახალი კორონავირუსის გავრცელების წინაღმდეგ ბრძოლის მიზნით შემუშავებული უსაფრთხოების ნორმების დაცვაზე კონსულტაციების გაცემა. დარგის სპეციფიკიდან და აგროვადებიდან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია სამუშაოების თანმიმდევრულად განხორციელება, რათა მოსავლის მიღება რისკის ქვეშ  არ დადგეს.
ფერმერმა, მერაბ შავაძემ  პროგრამის ,,დანერგე მომავალი" ფარგლებში, 10 ჰექტარზე მრავაწლოვანი ბაღი გააშენა. ფინანსურმა ინვესტიციამ 87,000 ლარი შეადგინა, საიდანაც სახელმწიფო თანადაფინანსება  57,500 ლარია.
შიდა ქართლის რეგიონში, „ერთიანი აგროპროექტის” ფარგლებში არაერთი პროექტი განხორციელდა - გაშენდა 2250 ჰა-ზე მეტი მრავალწლოვანი ხეხილის ბაღი, რაშიც სახელმწიფო თანდაფინანსებამ 14,572,000 ლარი შეადგინა. შეიქმნა 28 ახალი  და გაფართოვდა 111 საწარმო. ახალ საწარმოებში განხორციელებული სრული ინვესტიცია 37 მილიონ ლარზე მეტია.  ახალ საწარმოებში შეიქმნა 1000-ზე მეტი სამუშაო ადგილი.

Ilia Tamarashvili got familiar with the ongoing spring farming activities in the village near the occupation line
The Director of the Agricultural and Rural Development Agency, Ilia Tamarashvili along with  the State representative in Shida Kartli region, Giorgi Khojevanishvili visited newly planted garden of the eco-migrant farmer from Adjara region, Merab Shavadze and have seen other neighboring farms in the village Tsitelubani, Gori Municipality, nearby occupation line.
In line with the fight against the spread of new COVID -19, spring works are undertaken
in different regions of Georgia in compliance with the safety standards.
The intensive cultivation of land plots and farming areas are being carried out by farmers. The representatives of the Agricultural and Rural Development Services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture provided farmers with the consultations on agriculture sector related issues and gave them recommendations how to meet the requirements and safety standards designed to combat the spread of the new coronavirus.
Considering specificity of the agricultural sector and the specified time-period, in which the farming activities are taken, it is important to perform reasonably accurate and consistent farm labor and not put the whole harvest at risk.
Under the program ‘’Plant the Future’’, the farmer, Merab Shavadze has planted a multi-acre garden on a 10-hectare of agricultural land area. The investment amounted to GEL 87,000, out of which the state co-financing amounted to GEL 57,500.
A number of projects were implemented in Shida Kartli region under the frame of the Unified Agro Project, including, planting of gardens on more than 2,250 ha, whereby, state co-financing amounted to GEL 14,572,000. 28 new gardens were planted and 111 enterprises were expanded. The total amount of investment of these new ventures exceeded GEL 37 million, more than 1,000 jobs were created in the above mentioned enterprises under the project.