ატენის, ფლევის, ტვიშისა და სორის თემების მოსახლეობისა და კოოპერატივებისათვის FAO აგრარული მიმართულებით საგრანტო კონკურსს იწყებს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაცია (FAO), ავსტრიის განვითარების თანამშრომლობის (ADC) ფინანსური მხარდაჭერით, ატენისა და ფლევის (შიდა ქართლი), ტვიშისა და სორის (რაჭა-ლეჩხუმი) თემებში მცხოვრებ ფერმერებსა და რეგისტრირებულ კოოპერატივებს მცირე საგრანტო ინვესტიციებს სთავაზობს.
აგრანტო კონკურსი ითვალისწინებს სასოფლო-სამეურნეო მიმართულების ინფრასტრუქტურული ინიციატივების დაფინანსებას. თითოეული გრანტის მაქსიმალური ოდენობა განსაზღვრულია 10 000 აშშ დოლარის ეკვივალენტით ლარში. გრანტი აფინანსებს საინვესტიციო ბიუჯეტის 75%-ს; დარჩენილი 25% ბენეფიციარის მხრიდან უნდა დაიფაროს, ფულადი ან შრომითი კონტრიბუციის სახით.
აღნიშნული საგრანტო კონკურსი ავსტრიის მთავრობის მიერ დაფინანსებული და FAO-ს მიერ განხორციელებული „სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების პროექტის“ ერთ-ერთი მიმართულებაა. პროექტი მიზნად ისახავს სოფლის მეურნეობის სექტორის კონკურენტუნარიანობის გაძლიერების, სურსათის წარმოების გაზრდის და სოფლად სიღარიბისა და სოციალური უთანასწორობის შემცირების  ხელშეწყობას. პროექტი ასევე ითვალისწინებს ზემოთ ჩამოთვლილ თემებში ადგილობრივი საინიციატივო ჯგუფების ჩამოყალიბებას, სადემონსტრაციო ნაკვეთების მოწყობას, ფერმერთა საინფორმაციო-საკონსულტაციო ცენტრების თანამშრომლების გადამზადებას და ადგილობრივთათვის გარემოსადმი მეგობრული სასოფლო-სამეურნ
ეო პრაქტიკების გაცნობას, რაც მდგრადი ეკოსისტემების ჩამოყალიბებას და გარემოზე მინიმალური ზიანის მიყენებას ითვალისწინებს.
კონკურსში მონაწილეობისთვის განცხადების წარდგენა შესაძლებელია 30 აპრილიდან 20 მაისის ჩათვლით. დაინტერესებულმა პირებმა მიმართეთ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების სააგენტოს რეგიონულ სამსახურებს - შიდა ქართლის რეგიონული სამსახური, ლევან მუმლაძე, 577 080 500 და რაჭა-ლეჩხუმი ქვემო სვანეთის რეგიონული სამსახური, ანა კანთელაძე, 595  054 888.

FAO launches a grant competition for cooperatives and communities of Ateni, Flevi, Tvishi and Sori
With the financial support of the United Nations Food and Agriculture Organization (FAO) and Austrian Development Cooperation (ADC), the Ministry of Environmental Protection and Agriculture offers small business investments grants to farmers and cooperatives registered in Ateni and Flevi (Shida Kartli), Tvishi and Sori (Racha-Lechkhumi regions). The grant competition envisages financial support to agricultural initiatives, namely provision of rural infrastructure and support services to increase agricultural productivity of cooperatives and local communities living in above mentioned regions. The maximum amount is $10,000 per grant, with an exchange rate to Georgian Gel. The grant funding make up 75% of the investment budget; The remaining 25% must be paid by the beneficiary in the form of cash contribution or donation of labour.
The grant competition is one of the directions of the " Agricultural and Rural Development Project" funded by the Government of Austria and implemented by FAO.
The project aims to strengthen the competitiveness of the agricultural sector, increase food production and reduce rural poverty and social inequality.
The project also envisages establishment of local community initiative groups, organization of demonstration land plots, training of employees of farmers' information-consulting service centers, also providing locals with the environmentally friendly agricultural practices targeted at building sustainable ecosystems and minimizing environmental damage.
Interested persons willing to participate in the competition should submit applications from April 30 to May 20 and contact to the regional services of the Agricultural and Rural Development Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture - Shida Kartli Regional Service, Levan Mumladze, 577 080 500 and Racha-Lechkhumi Kvemo Svaneti Regional Service, Ana Kanteladze, 595 054 888. Information on the grant competition is also available at: 595 093 749.