შპს „საქართველოს მელიორაციის“ მიმართ არსებული 8 000 000 ლარამდე ოდენობის დავალიანება, რომელიც 2012-2019 წლებში წარმოიქმნა, სრულად ჩამოეწერება 42 000 ფერმერს
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივითა და საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილებით, 42 000 ფიზიკურ და იურიდიულ პირს სრულად ჩამოეწერებათ შპს „საქართველოს მელიორაციის“ მიმართ არსებული 8 000 000 ლარამდე ოდენობის დავალიანება, რომელიც 2012-2019 წლებში სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთების სამელიორაციო მომსახურების შედეგად წარმოიქმნა.
აღნიშნული დავალიანება ფერმერებს ჩამოეწერებათ ავტომატურად.
ამასთანავე, 42 ათასზე მეტი ფერმერი 2020 წელს სამელიორაციო მომსახურების საფასურისგან გათავისუფლდება, რაც 1 ჰექტარზე 75 ლარამდე გადასახადს გულისხმობს და ჯამში 5 მილიონ ლარს შეადგენს. დახმარება განკუთვნილია ყველა ფერმერისთვის, ვინც სარგებლობს ირიგაციის და დრენაჟის მომსახურებით10 ჰექტარამდე მიწის ფართობზე (აღმოსავლეთ საქართველოში - ირიგაციის საფასური 1 ჰექტარზე 75 ლარი, დასავლეთ საქართველოში - ირიგაციის საფასური 1 ჰექტარზე 45 ლარი, დრენაჟის - 40 ლარი).
10 ჰექტარზე მეტი სავარგული შემთხვევაში, მფლობელი გადაიხდის მხოლოდ სხვაობის საფასურს.
აღნიშნული შეღავათით სარგებლობისთვის, ფიზიკურმა და იურიდიულმა პირმა უნდა გააფორმოს განაცხადი სამელიორაციო მომსახურებაზე, სადაც იქნება გაწერილი რამდენი ჰექტარი მიწა აქვს და რა პერიოდში (თვეების და თარიღების მითითებით) ესაჭიროება მომსახურება.

Debt taken from Georgian Melioration Ltd risen sharply to 8,000,000 GEL in 2012-2019 will be canceled for 42,000 farmers
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, under the decision of the Government of Georgia, 42,000 individuals and legal entities will be fully written off the debt of up to 8,000,000 GEL, which was taken from Georgian Melioration Ltd. for irrigating agricultural land areas in 2012- 2019.
This debt will be automatically deducted from farmers account.
Moreover, in 2020, more than 42 thousand farmers will be exempted from land reclamation service fee, which means a tax of up to 75 GEL per hectar amounting 5 million GEL in total.
All farmers will get an assistance under the program, especially those ones using irrigation and drainage services on up to 10 hectares of land area (in eastern Georgia - irrigation fee amounts to 75 GEL per hectare, in western Georgia - irrigation fee is 45 GEL per hectare, drainage amounts to 40 GEL). In case, if farmers own more than 10 ha of land area, the owner will pay the difference.
If an individual or a legal entity is willing to get a benefit under the program, he/she should sign an application for irrigation services, whereby, he writes how many hectares of land area he owns and indicates months, dates, when irrigation services are most in demand.