ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში დაგეგმილი ეკონომიკური ზიანის შემსუბუქების ღონისძიებების შესახებ ლევან დავითაშვილმა ღვინის სექტორის წარმომადგენლებთან ისაუბრა
მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში დაგეგმილი ეკონომიკური ზიანის შემსუბუქების ღონისძიებების  შესახებ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა ღვინის სექტორის წარმომადგენლებთან ისაუბრა. ონლაინ შეხვედრაში ასოციაციის „ქართული ღვინო“ აღმასრულებელი დირექტორი თინა კეზელი და ასოციაციაში შემავალი 20-მდე კომპანიის ხელმძღვანელი მონაწილეობდა.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ ახალი კორონავირუსით გამოწვეულმა პანდემიამ რაც შეიძლება მინიმალური ზარალი მიაყენოს ქვეყნის ეკონომიკას. შეხვედრაზე ვისაუბრეთ, თუ როგორ აისახება შექმნილი ვითარება მეღვინეობის სექტორზე. ასოციაციის წევრ მსხვილ კომპანიებს გავაცანი კონკრეტული შეთავაზებები, რომელსაც ითვალისწინებს  მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმა. აღნიშნული გეგმის თანახმად, შესაძლებელი ხდება უფრო მეტი საკრედიტო-საფინანსო რესურსებით სარგებლობა, მათ შორის, მეღვინეობის დარგისთვის. არსებული ვითარების მიუხედავად, რთველის პერიოდს მომზადებული უნდა შევხვდეთ, გვქონდეს ტექნოლოგიურად გამართული საწარმოები. მეწარმეებმა უნდა გააგრძელონ დარგში ინვესტირება და კრიზისიდან ნაკლები დანაკარგებით გამოვიდნენ“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
„საქართველოს ხელისუფლებამ დარგის წასახალისებლად ბევრად უფრო მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა, ვიდრე სხვა უფრო განვითარებულმა ქვეყნებმა. სამინისტროს მხრიდან არსებობს კონკრეტული ინიციატივები, როგორც მცირე საწარმოების, ასევე მსხვილი ბიზნესის წარმომადგენლებისთვის. კომუნიკაცია კრიზისის დროს ძალიან ღირებულია, რათა სწორად გამოვიყენოთ ეს პერიოდი შემდგომი მოქმედებისთვის”, - განაცხადა თინა კეზელმა.
აღსანიშნავია, რომ ანტიკრიზისული გეგმის თანახმად შეღავათიანი აგროკრედიტის პროგრამაში ცვლილებები შევიდა და ძირითადი საშუალებების კომპონენტს და ლიზინგს დაემატა ყურძნის გადამმუშავებელი საწარმოების დაფინანსება.  თანადაფინანსების პროცენტი ნაცვლად 8%-სა იქნება 11%. თანხობრივი ლიმიტი 20,000 ლარიდან - 1,500,000 ლარამდე.
ასევე ყურძნის გადამუშავების მიმართულებით არის სასურსათო მრეწველობის ქვეკომპონენტი, რომლის ფარგლებში სესხი გაიცემა  1,500,000 ლარიდან  5,000,000 ლარის ჩათვლით. საპროცენტო განაკვეთის თანადაფინანსებას სააგენტო მოახდენს წლიური 10 %-ის მოცულობით 24 თვის განმავლობაში.
ლევან დავითაშვილმა მადლობა გადაუხადა კომპანიების წარმომადგენლებს პანდემიის დროს შექმნილ ვითარებაში ქვეყნის ჯანდაცვის სისტემისთვის გაწეული დახმარებისთვის. კომპანიებმა „ბოლერო”, „გრუზვინპრომი”, „ტიფლისი დისტილერი”, „ყვარლის სარდაფი”,  „კავკასიან ალკო” და „ასკანელი ძმები” გადაუდებელი საჭიროების სამედიცონო ინვენტარი შეიძინეს.

Anti-crisis plan - to mitigate the economic damage, considerations shared by the Minister to the representatives of the wine sector
At the meeting with the representatives of the wine sector, the Minister of Environmental Protection and Agriculture highlighted measures, which will be taken under the anti crisis plan to mitigate the economic damage caused by the pandemic. The Executive Director of the Georgian Wine Association Tina Kezeli, and the head of about 20 companies of the Association participated in the online meeting.
"It is important to minimize the economic damage caused by Covid 19 crisis in the country. At the online meeting, we brought forward economic effects of the pandemic on the wine sector. I have introduced specific proposals to the companies of the Association, which are envisaged by the anti-crisis plan, under which, agricultural entrepreneurs, as well as winemakers will be able to use more credit and financial resources to deal with the current challanges. Despite the current crisis, we must be prepared for grape harvest season, our companies should adopt high tech equipment to improve technical capacity of enterprises and increase their productivity. Entrepreneurs must continue investing in the wine sector to come out of the crisis with fewer losses "- said Levan Davitashvili.
"Georgian Government has taken much more important steps to promote the wine sector, than other more developed countries did in recent years. The Ministry has developed initiatives for both small and large scale businesses. Effective communication is very important during crisis, we should effectively use this time and be prepared to take further actions "- said Tina Kezeli.
It’s worth mentioning, that changes were made in the preferential agro-credit program in accordance with the anti-crisis plan, financing of grape processing enterprises has been added to the fixed asset component and lease. The co-financing interest rate will be 11% instead of 8%, whereby, maximum loan limit is increased from 20,000 GEL to 1,500,000 GEL.
The loan to disbuse for grape processing is also increasing from 1,500,000 GEL to 5,000,000 GEL under the subcomponent of food industry. The agency will co-finance the interest rate at an annual rate of 10% for 24 months.
The companies "Bolero", "Gruzvinprom", "Tbilissi Distillery", "Kvareli Basement", "Caucasian Alco" and "Askaneli Brothers" purchased emergency medical equipment in response to the COVID-19 pandemic.
Levan Davitashvili thanked the representatives of the companies for providing support to the  healthcare system in the current pandemic crisis facing the country.