მთავრობის სხდომაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ფორმატში მომზადებული ტექნიკური რეგლამენტი მიიღეს
დღეს, მთავრობის სხდომაზე განიხილეს და მიიღეს ელექტრო და ელექტორონული მოწყობილობების, ზეთების, საბურავების, ბატარეებისა და აკუმულატორების ნარჩენების მართვის ტექნიკური რეგლამენტები, რომლებიც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) ფორმატში მომზადდა. თითოეული ტექნიკური რეგლამენტი, რომელიც მგვ-ს შესრულებასთან დაკავშირებულ კონკრეტულ წესებსა და მოთხოვნებს მოიცავს, მთავრობის სხდომაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა წარადგინა.
„ნარჩენების მართვის თანამედროვე სისტემის დანერგვა ქვეყნის ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. 2015 წლიდან ძალაშია  „ნარჩენების მართვის კოდექსი", რომელიც ევროკავშირთან თანამშრომლობით შემუშავდა. კოდექსი ითვალისწინებს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) პრინციპის დანერგვას, რომლის თანახმად, გარკვეული პროდუქციის მწარმოებლები და იმპორტიორები პასუხისმგებელნი არიან იმ ნარჩენების მართვაზე, რომლებიც წარმოიქმნება მათი პროდუქციის გამოყენების შემდეგ”, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
მგვ-ის ერთ-ერთი მთავარი მიზანია იმ ფინანსური რესურსების მობილიზება, რომლებიც საჭიროა ნარჩენების ხელახალი გამოყენების, სეპარირებული შეგროვების, რეციკლირების ან სხვაგვარად დამუშავების უზრუნველსაყოფად და ეფუძნება პრინციპს „დამბინძურებელი იხდის”. მგვ ხელს უწყობს ნარჩენების სექტორის ინფრასტრუქტურაში კერძო ინვესტიციების მოზიდვას, ქვეყანაში სამუშაო ადგილების შექმნას და პირდაპირ კავშირშია როგორც ადამიანის ჯანმრთელობასა და გარემოზე უარყოფითი ზემოქმედების შემცირებასთან, ასევე, მწვანე და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებასთან.
ტექნიკური რეგლამენტები შემუშავებულია ევროკავშირის, USID, SIDA, UNDP, დახმარებით, საერთაშორისო და ადგილობრივი ექსპერტების ჩართულობით; გაზიარებულია შვედეთის, გერმანიის, ავსტრიის, საბერძნეთის, ბულგარეთის და სხვა ქვეყნების გამოცდილება. პროცესში აქტიურად იყო ჩართული ყველა დაინტერესებული მხარე, მათ შორის, ის კომპანიები ვიზედაც უშუალოდ ვრცელდება მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება.
უკვე შემუშავებულია და   დაინტერესებულ მხარეებთან თანხმდება „შეფუთვის ნარჩენებისა“ და „ხმარებიდან ამოღებული სატრანსპორტო საშუალებების“ შესახებ ტექნიკური რეგლამენტების პროექტებიც.

Technical regulation prepared by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture under the extended producer responsibility was adopted at the Government Session
Today, technical regulations for management of electrical and electronic equipment, oils, tires, batteries et.. prepared by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture under the format of the Extended Producer Responsibility have been  discussed and adopted at the Georgian Government session. Each regulation comprising of specific rules and requirements related to the implementation of the EPR was presented by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili.
"The introduction of a modern waste management system is one of the top priorities for our country.  "Waste Management Code" developed  with the support and cooperation of the EU has been enforced since 2015. The Code brings an introduction of Extended Producer Responsibility, according to which the manufacturers and importers are responsible  for post-consumer disposal of the products they produce. "- said Levan Davitashvili.
One of the main goals of EPR is to mobilize financial resources to ensure reuse and recycling of waste. The EPR based on the "polluter pays" principle attracts private investment in the infrastructure sector, creats jobs in the country and reduces negative impact on human health and the environment. EPR promotes the development of green and circular economies in the country.
Technical regulations have been developed with the support of the European Union, USID, SIDA, UNDP, with the engagement of international and local experts; Sweden, Germany, Austria, Greece, Bulgaria and other countries share their experience to Georgia .
All stakeholders were actively engaged in the process, including companies which are committed to apply the principle of EPR .
The draft regulations on "Packaging Waste" and " Removal of toxic and hazardous substances from vehicles’’ have already been developed and agreed with stakeholders.