2020 წლის კონკურსი „სუფთა რეგიონი“ იწყება
გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღეს 2020 წლის კონკურსი „სუფთა რეგიონი“  გამოცხადდა. კონკურსი საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები-საქართველოს ინიციატივით და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ფარგლებში უკვე მეხუთედ ტარდება.
კონკურსის მიზანია, მთელი ქვეყნის მასშტაბით ყველაზე „სუფთა რეგიონი“, „სუფთა მუნიციპალიტეტი“, „სუფთა ქალაქი/დაბა“, „სუფთა სოფელი/თემი“, „სუფთა/ლამაზი ქუჩა“, „სუფთა/ლამაზი ეზო“, „სუფთა ლამაზი საწარმოს/დაწესებულების ეზო“ და „ლამაზი აივანი“ გამოავლინოს.
„ყველას ვულოცავ გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღეს. გარემოს დაცვასა და გარემოზე ზრუნვაში ქვეყნის თითოეულმა მოქალაქემ უნდა მივიღოთ მონაწილეობა. დღეს გამოცხადდა მნიშვნელოვანი კონკურსი „სუფთა რეგიონი“, რომელიც ერთგვარ ტრადიციად იქცა. სულ უფრო მეტი ადამიანი ერთვება ამ კონკურში, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია. ვისურვებდი, რომ ქვეყანაში ასეთი აქტივობები კიდევ უფრო ბევრი იყოს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა.
ორგანიზაციის „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები-საქართველო“ თავმჯდომარემ  ნინო ჩხობაძემ, ღონისძიების მონაწილეებს გარემოს დაცვის საერთაშორისო დღე მიულოცა და აღნიშნა, რომ გარემოს სისუფთავე არის ერთ-ერთი მთავარი ფაქტორი, რითაც  შესაძლებელია ახალი კორონავირუსის დაძლევა.
„დღეს, „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავის“ პროექტის ფარგლებში, ცხადდება რიგით მეხუთე კონკურსი „სუფთა რეგიონი“, რომელიც 2021 წლის იანვარში შეჯამდება. ვთხოვთ ყველა მუნიციპალიტეტს და მოქალაქეს, მონაწილეობა მიიღოს კონკურში“, - განაცხადა ნინო ჩხობაძემ.
აღსანიშნავია, რომ პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“  ფარგლებში დაწესებული კონკურსი „სუფთა რეგიონი“ ქვეყნის მასშტაბით სტიქიური ნაგავსაყრელების რიცხვს ამცირებს და მნიშვნელოვან როლს ასრულებს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაში.
პროექტს „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ ახორციელებს არასამთავრობო ორგანიზაციები „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ (KGT), საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირი „ორქისი“, „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრთან, მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიასთან თანამშრომლობით და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით.

The Contest ‘’Clean Region" 2020 to launch in Georgia
On the World Environment Day, the contest "Clean Region" 2020 was announced to launch in Georgia. The event initiated by the "Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth - Georgia" with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia is being held under the project ‘’Keep Georgia Tidy’’.
The competition "Clean Region" aims to reveal the cleanest region, municipality, city / small town, clean/ beautiful village / community, clean street, beautiful clean yard and clean balcony throughout the country.
"I would like to congratulate all citizens of Georgia on the World Environment Day. I address to all residents of our country to take part and make their contribution in the protection and care of our environment. The important contest "Clean Region" is announced today, which is gradually becoming a part of our tradition. It is very important , that more and more people are getting involved in this competition. I would like to see an increased number of similar activities in the country ”said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili.
The Chairwoman of the Georgian Green Movement / Friends of the Earth Georgia, Nino Chkhobadze congratulated the participants on the International Environment Day and noted, that cleanliness as one of the main factors plays a great role in overcoming the new coronavirus.
"Today, within the frame of the project " Keep Georgia Tidy’’, the fifth competition" Clean Region "is announced, which will be summed up in January 2021. We ask all municipalities and citizens to take part in the contest” said Nino Chkhobadze.
It should be noted, that the contest "Clean Region" set within the project " Keep Georgia Tidy’’ reduces the number of natural landfills across the country and plays an important role in increasing public awareness.
The project " Keep Georgia Tidy’’(KGT), is implemented by NGOs: the Union of Nature Researchers of Georgia "Orchis", "Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth - Georgia" with the support of the Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. In cooperation with the Solid Waste Management Company and support of the Swedish Government.