გურჯაანში ატმის მოსავლის აღება აქტიურ ფაზაში შედის
გურჯაანში ატმის მოსავლის აღება აქტიურ ფაზაში შედის. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტის მერმა, არჩილ ხანდამაშვილმა სოფელ ჩუმლაყში, ქვეყანაში შექმნილი ეპიდემიოლოგიური ვითარების გათვალისწინებით მოწყობილი ხილის სარეალიზაციო საბითუმო ბაზარი დაათვალიერეს.
კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით, ხილის სადისტრიბუციო ბაზარში სპეციალური წესები მოქმედებს. ბაზრის ტერიტორიაზე შესვლამდე ყველა სატრანსპორტო საშუალებას უტარდება დეზინფექცია, მძღოლები და ფერმერები კი, თერმოსკრინინგს გადიან.
სოლომონ პავლიაშვილი და არჩილ ხანდამაშვილი სოფელ ჩუმლაყში ხუთ სამაცივრე მეურნეობაში იმყოფებოდნენ, მათ ხელმძღვანელებთან შეხვედრა გამართეს და მოსავლის დაბინავების მზადყოფნის შესახებ ისაუბრეს.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს, ხილის წარმოებაში ჩაერთვება 20 სამაცივრე მეურნეობა, რომელთა ნაწილმა ახალი ე.წ. „შოკური გაყინვის“ მეთოდი დანერგა. რაც ხილის 5-6 თვით შენახვის საშუალებას იძლევა.
წელს კახეთის რეგიონში ატმისა და ვაშლატამას საპროგნოზო მოსავლის ოდენობა 35 ათასი ტონაა. მოსავლის აღების, ჩაბარებისა და რეალიზაციის პროცესის შეუფერხებლად ჩატარების მიზნით, საორგანიზაციო შტაბი გურჯაანში ფუნქციონირებს.

The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili together with the Mayor of Gurjaani Municipality, Archil Khandamashvili visited the wholesale fruit market in Chumlaki village arranged in response to the epidemiological situation in the country.
Special rules are applied in the fruit distribution market to prevent the spread of coronavirus. All vehicles are disinfected before entering the market area, drivers and farmers undergo mandatory thermal screening.
Solomon Pavliashvili and Archil Khandamashvili have seen five refrigeration plants in the village Chumlaki. They met with the heads of the companies and highlighted crop harvesting and storing related issues.
It should be noted, that this year, 20 refrigerators will be engaged in fruit production, including new refrigerators. The "shock freezing" method has been introduced, which allows to store fruit for 5-6 months.
"This year, we are expecting an abundant harvest of peaches and nectarines, which will reach about 35,000 tons.
The coordination headquarter operates in Gurjaani region to organize the uninterrupted process of harvesting, delivery and sale of fruit.