ქართულ-ფრანგული ინვესტიციით, დმანისში მაღალტექნოლოგიური ფერმა გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, საქართველოში საფრანგეთის ელჩთან, დიეგო კოლასთან და ქვემო ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულთან, შოთა რეხვიაშვილთან ერთად, შპს ,,დმანისის მეცხოველეობის" ფრანგულ-ქართული ფერმის გახსნის ღონისძიებას დაესწრო.
„ამ პროექტის მომზადება მრავალი წლის განმავლობაში მიმდინარეობდა. ინვესტორებთან ერთად, ჩვენი სამინისტრო პირველივე დღიდან იყო პროცესში ჩართული. საფრანგეთის სოფლის მეურნეობის და ფინანსთა სამინისტროებთან მჭიდრო თანამშრომლობით პროექტი შედგა. საფრანგეთის ფინანსთა სამინისტრომ, ჩვენი თხოვნით, საქართველოში მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვის წარმოების და ბაზრის დეტალური კვლევა დააფინანსა. ამ კვლევის ჩატარების შემდგომ, მაღალი დონის პროფესიონალები ჩაერთვნენ პროექტირებაში და დღეს უკვე გვაქვს ახალი ჯიშის პირველი ლოტი. ეს არის ფრანგული, სალერსის ჯიში, რომელიც საქართველოში შემოვიდა, რომელიც მთის ცივ კლიმატს კარგად ეგუება და დმანისისთვის იდეალურია.
დმანისში გახსნილ ახალ ფერმაში გამოყენებულია ტექნოლოგიური სიახლეები, მიღწევები და ფრანგული გამოცდილება. ეს პროექტი მეხორცული მიმართულებით სწრაფად განვითარებას შეუწყობს ხელს. ვფიქრობ, რომ ეს მეურნეობა შეძლებს როგორც ადგილობრივი, ასევე არაადგილობრივი ბაზრის ხარისხიანი ხორცით მომარაგებას", - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
„ვფიქრობ, საქართველოს სოფლის მეურნეობას დიდი პოტენციალი აქვს. ჩვენ გვსურს, მოვიზიდოთ ფრანგი ინვესტორები, რათა მათ, ინვესტიციების განხორციელებით, მონაწილეობა მიიღონ ქართული სოფლის მეურნეობის განვითარებაში", - განაცხადა საქართველოში საფრანგეთის ელჩმა, დიეგო კოლამ.
შპს „დმანისის მეცხოველეობა“ ქართულ-ფრანგული ინვესტიციით შექმნილი თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი ფერმაა. ფერმის მოსაწყობად ჯამური ინვესტიცია 10 მილიონი ლარია, მათ შორის, 6 მლნ ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტია. ფერმა გათვლილია მეხორცული ჯიშის სადედე საქონელზე. დღეისათვის, ფერმაში სალერსის ჯიშის 130 სული პირუტყვია, რომლებიც საფრანგეთიდან ჩამოიყვანეს. ფერმა სრული ციკლის წარმოებისათვის პირუტყვის საკვებსაც აწარმოებს.
დმანისში, სოფელ ზემო ყარაბულახში, ახალი ფერმის გახსნის ღონისძიებას ესწრებოდნენ სოფლის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელი ილია თამარაშვილი, კომპანიის ქართველი ინვესტორი არჩილ გიორგაძე, კომპანიის ფრანგი დამფუძნებელი ჟაკ ფლური, რომელსაც საქართველოში აგრო-ინდუსტრიული მიმართულებით საქმიანობის 25 წლიანი გამოცდილება აქვს.

High-tech farm opens up in Dmanisi as a joint investment of France and Georgia
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Levan Davitashvili joined Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Republic of France, H.E Diego Colas and Mr Shota Rekhviashvili, State Representative-Governor in Kvemo Kartli at a launching event o the LTD „Dmanisi Livestock “, which is a joint investment of France and Georgia.
„We have been preparing for the respective project throughout the last few years. The Ministry has joined efforts with the investors from the very first day, together with Ministries of Agriculture and Finance of France. Upon our request, the Ministry of Finance of France has supported livestock production and a detailed market research. After the respective research, high ranking professionals will join planning process and we have the first lot for a new breed. This is a French, salers breed, which has entered Georgia and is well-acquainted with cold climate, hence, Dmanisi is an ideal location.
The newly launched farm in Dmanisi has deployed the most innovative technological advancements, achievements and French experience. The respective initiative will boost meat production development in Georgia, at an accelerated pace. I believe that the industry will manage to succcessfully supply high-quality meat to both, local and non-local markets“ – Minister Davitashvili stated.
„I believe that Georgian Agricuture has a huge potential. We would like to attract French investors and ensure that their investments complement enhancement of Georgia’s agriculture“ - Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Republic of France, H.E Diego Colas stated.
LTD „Dmanisi Livestock“ is a joint effort of Georgian and French investments and is equipped with modern appliances. A total investment deployed to the project is 10 million GEL, while 6 out of it is a preferential agro-credit. The farm entails cattle for breeding and has 130 salers, which have been transported from France. The farm also produces food for the sake of a complete cycle.
Opening of the farm took place in Dmanisi, at the village of Karabulakhi and enjoyed presence of Mr Ilia Tamarashvili, Agricultural and Rural Development Agency, Georgian investor, Mr Archil Giorgadze and Mr JacquesFleur, French investor, which has 25-years of extensive experience in Georgia’s agro-industrial sphere.