თუშეთში ბიოსფერული რეზერვატი დაარსდება
ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბაბანეურში გამართულ სიმპოზიუმზე „სამი ალაზნის ბიოსფერული რეზერვატის ნომინაცია UNESCO-ში და რეგიონის შემდგომი განვითარება“, საქართველოში რიგით მეორე ბიოსფერული რეზერვატის დაარსებას ჩაეყარა საფუძველი.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, მიხეილ ზუკოვის ფონდთან და კავკასიის რეგიონულ გარემოსდაცვით ცენტრთან (REC Caucasus) პარტნიორობით, ასევე, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან მჭიდრო თანამშრომლობით, ახორციელებს პროექტს „თუშეთის ბიოსფერული რეზერვატის დაარსება აღმოსავლეთ საქართველოს კლიმატურად მოწყვლად რეგიონში, კახეთში - დოკუმენტის მომზადება ნომინაციისთვის“.
„საქართველოში იქმნება ბიოსფერული რეზერვატები, რომლებიც ადამიანისა და ბუნების ჰარმონიული თანაცხოვრების საფუძველია და საშუალებას იძლევა, ეკოტურიზმისა და სოფლის მეურნეობის მაღალი ხარისხის პროდუქციის წარმოების პოტენციალი მაქსიმალურად სწორად გამოვიყენოთ. ეს ყოველივე კი, აისახება ადგილობრივი მაცხოვრებლების კეთილდღეობაზე, მათი ცხოვრების დონის გაუმჯობესებაზე, რაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ერთ-ერთი უპირველესი მიზანია. საქართველო პირველი ქვეყანაა რეგიონში, სადაც ერთდროულად ორი ბიოსფერული რეზერვატი დაარსდება: სამი ალაზნის ბიოსფერული რეზერვატი თუშეთში და დედოფლისწყაროს ბიოსფერული რეზერვატი დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, იური ნოზაძემ.
სოფელ ბაბანეურში გამართულ სიმპოზიუმზე, თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებმა სტუმრებს ბიოსფერული რეზერვატების შესახებ მომზადებული ინფორმაცია წარუდგინეს. დასკვნით ნაწილში პანელური დისკუსია გაიმართა. ღონისძიების ფარგლებში მოეწყო გეგმარებითი ბიოსფერული რეზერვატებიდან ადგილობრივი პროდუქციის გამოფენა-ბაზრობაც.
„მოხარული ვარ, რომ, პანდემიის მიუხედავად, შევძელით ამ უმნიშვნელოვანესი ღონისძიების ჩატარება. ჩვენ შევაგროვეთ ხელმოწერები UNESCO-ში ბიოსფერული რეზერვატების ნომინაციის მხარდასაჭერ წერილზე. ის, რომ საქართველოში ორი ტერიტორია მიიღებს ბიოსფერული რეზერვატის სტატუსს, მთელი რეგიონისთვის უმნიშვნელოვანესია. ევროპის სხვადასხვა ბიოსფერული რეზერვატის მაგალითები გვაჩვენებს, თუ რა სარგებელს იღებს ადგილობრივი მოსახლეობა მათი არსებობით”, - განაცხადა  მიხეულ ზუკოვის ფონდის წარმომადგენელმა, ანია ზელცერმა.

Establishing a biosphere reserve in Tusheti
The village of Babaneuri of the Akhmeta municipality has hosted a symposium “Nomination of three biosphere reserves in Alazani to UNESCO and further development of the region”, which has celebrated establishment of the second biosphere reserve in Georgia.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia together with the Mikhail Zhukov Foundation and the Regional Environmental Centre for the Caucasus (REC Caucasus) have joined efforts with the Iakob Gogebashvili Telavi State University and carried out a project “Tusheti biosphere reserve establishment in a climate-vulnerable region of Georgia, Kakheti – elaboration of documentation for nomination”.
“Biosphere reserves will be established in Georgia, which guarantees and cultivates harmonious co-existence of humans and nature. Meanwhile, the latter enables an effective usage of potential to produce high-quality production in ecotourism and agriculture. All of these will make a positive impact on local dwellers’ well-being and quality of life, which also serves as one of the primary objectives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia. Georgia is one of the first countries, which will gain two biosphere reserves at the same time: three of these are Alazani biosphere reserves in Tusheti and Dedoplistskaro reserve in the Dedoplistskaro municipality” – Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Iuri Nozadze stated.
The symposium held at the village of Babaneuri enabled students of the Iakob Gogebashvili Telavi State University to present information on biosphere reserves. A panel discussion also took place in frames of a symposium. In the course of the event, exhibition-sale of local production collected at biosphere reserves was also held.
“I am delighted that amidst the pandemic, we have managed to deliver crucial actions. We have collected signatures for a UNESCO’s biosphere reserves support letter for biosphere reserve nomination. Georgia being eligible to have two territories recognized with a biosphere reserve status – is highly crucial for an entire region. Various examples of European biosphere reserves have demonstrated how much the local community will benefit through them” – Anya Zeltser, the Mikheil Zhukov Foundation’s representative stated.