საქართველოს მთავრობამ ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის წესისა და პირობების შესახებ დადგენილება დაამტკიცა
დადგენილება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით მომზადდა და მიზნად ისახავს ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის პირობებისა და პროცედურების დეტალურ სამართლებრივ რეგლამენტაციას.
„დღეს მთავრობის სხდომაზე მივიღეთ 2 მნიშნელოვანი რეგულაცია, რომელიც აკვაკულტურის განვითარებას შეუწყობს ხელს - ეს არის ექსტენციური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის წესი და, ზოგადად, ტექნიკური რეგლამენტი. რაც საშუალებას მისცემს ინვესტორებს და არსებულ მეურნეობებს, რომ მდგრად პირობებში წარმართონ ამ მიმართულების განვითარება. ჩვენ სამოქმედო გეგმაში აღნიშნული იყო, რომ მდგრადი აკვაკულტურის წარმოების პირობებში, ქვეყანა, 10 წლიან პერსპექტივაში, მინიმუმ გაასამმაგებს და 20 000 ტონაზე მეტი აკვაკულტურის პროდუქტის წარმოებას შეძლებს. ეს არის დეტალური შეფასება, რომელიც გვაქვს წყალსატევებში, ისე მარიკულტურის ობიექტების სწორად მოწყობის პირობებში“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
ექსტენსიური აკვაკულტურა არის ბუნებრივი წყალსატევის (ტბა, მდინარე, წყალჭაობიანი ადგილი და სხვა) ან ხელოვნური წყალსატევის (წყალსაცავი, ზოგიერთი არხი და სხვა წყალსატევი, გარდა აკვაკულტურის კონსტრუქციისა) ხელოვნურად გამრავლებული ქვირითით, ლარვით, ლიფსიტითა და ახალმოზარდეულით ბუნებრივი საკვები ბაზის ხარჯზე დათევზიანება, ამ წყალსატევში არსებული ბუნებრივი თევზის რესურსის აღწარმოების ხელშეწყობა და შემდგომ მისი ზრდის შედეგად თევზჭერა.
ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის წესისა და პირობების შესახებ დადგენილება ითვალისწინებს ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის პროცესში უფლებამოსილი ადმინისტრაციული ორგანოების მონაწილეობის წესის განსაზღვრას, ასევე სანებართვო პირობებს. ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვა გაიცემა არაუმეტეს 20 წლის ვადით. ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემა თავისუფლდება სანებართვო მოსაკრებლის გადახდისაგან „სალიცენზიო და სანებართვო მოსაკრებლების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად. აღნიშნულ ნებართვას, აკვაკულტურის უწყებათაშორისი საბჭოს რეკომენდაციის საფუძველზე, გარემოს ეროვნული სააგენტო გასცემს.
დადგენილიების დამტკიცების შედეგად დადგინდება ექსტენსიური აკვაკულტურის ნებართვის გაცემის წესი, რაც შესაბამისად, ხელს შეუწყობს აკვაკულტურის სფეროს შემდგომ განვითარებას.

The Government of Georgia adopts a decree on the extensive aqua-culture regulatory rules and terms
The decree on the extensive aqua-culture regulatory rules and terms has been elaborated upon the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and aims at ensuring legislative regulation of the respective matter.“Today, within the session of the Government of Georgia, we have adopted two regulations of high importance, which will complement enhancement of aqua-culture in Georgia. It is a rule for issuing permission on extensive aqua-culture rules and a technical regulation in general. The latter initiative and action will enable investors and incumbent industries to enjoy sustainable enhancement of the respective area. We have stressed out in our 10-year plan that Georgia will triple operation and will harvest more than 20 000 tonnes of aqua-culture. It is a detailed assessment, which will be possible through effective arrangements in ponds, as well as mariculture locations” – Minister Davitashvili stated.
Extensive aqua-culture aims at ensuring fish populations at natural ponds (lake, river, swamp water) and artificial reservoirs (reservoirs, several streams and other ponds, except for aqua-culture constructions) through spawn, larva and upon providing natural food. Fish at the respective pond will be comprehensively depicted for complementing further increase in the future.
The decree on the extensive aqua-culture regulatory rules and terms aims at determining participation rules among the administrative bodies, which shall be part to the process of issuing permits. The decree also sets permission terms for the latter bodies. An extensive permission will be issued for not more than 20 years. As set forth by the Law of Georgia on Licenses and Permits, the respective permission will be issued by the National Environmental Agency and upon inter-agency council’s recommendation.
The decree will also determine rules for issuing permission for extensive aqua-culture, which will further facilitate the respective field.